Ultrarechts kabinet onder Netanyahu in Israël geïnstalleerd
JERUZALEM (ANP/AFP) - De nieuwe Israëlische coalitieregering onder leiding van premier Benjamin Netanyahu is in het parlement geïnstalleerd. Netanyahu's nieuwe ploeg kreeg een meerderheid in de stemming en hij is na de eedaflegging nu weer als premier aan de slag. Het is volgens waarnemers de meest rechtse regering die het land gekend heeft. De coalitie stoelt onder meer op de Religieuze Zionismepartij (RZ) die fel tegenstander van een Palestijnse staat is en meer bezet land wil inlijven met behulp van illegale nederzettingen.
Voor de politieke veteraan Netanyahu (73) is het koloniseren van Palestijns land echter niet nieuw. Hij heeft sinds 1996 twee Israëlische coalitieregeringen geleid en is met een regeerperiode van 15 jaar de langst regerende eerste minister van het land. Ook in zijn laatste regeerperiode (2009-2021) zijn er talrijke Joodse nederzettingen op bezet Palestijns gebied verrezen en er wonen inmiddels naar schatting tussen de 600.000 en 750.000 kolonisten. De RZ wordt in de nieuwe coalitie belast met beheer van de bezette Westelijke Jordaanoever en spreekt daarbij over "de ontwikkeling van het nederzettingenbedrijf".
Hoe lang deze rechtse, nationalistische en religieuze coalitie het uithoudt is moeilijk te voorspellen. Sinds april 2019 hebben de Israëli's wel vijf parlementsverkiezingen gehouden vooral omdat regeringscoalities uiteenvielen. De nieuwe regering telt dertig ministersposten en de partij van Netanyahu, Likud, neemt ongeveer de helft van de posten voor zijn rekening, inclusief Buitenlandse Zaken, Defensie en Justitie. Religieus Zionisme ontfermt zich onder meer over het cruciale ministerie van Financiën. Er zitten nog drie partijen in de regering inclusief de rechtse religieuze partij Shas die onder meer de posten Binnenlandse Zaken en Onderwijs heeft.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
12 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
13 uur geleden