Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ultimatum Statenleden: FVD-referendum Baudet moet van tafel

Ultimatum Statenleden: FVD-referendum Baudet moet van tafel

DEN HAAG (ANP) - Statenleden van Forum voor Democratie eisen dat het bestuur het referendum over partijboegbeeld Thierry Baudet intrekt. Drie leden van de Overijsselse fractie dreigen het bestuur aansprakelijk te stellen als het bestuur doorgaat met de ledenraadpleging over het partijleiderschap van Baudet. Het instrument van een "bindend referendum" en de functie van "partijleider" staan allebei niet in de regels van de partij, legt fractievoorzitter Johan Almekinders uit. "En de ledenregistratie is natuurlijk een chaos."

Bovendien "wordt er helemaal geen alternatief geboden", zegt Almekinders na berichtgeving door NRC. "Het partijbestuur gaat van inconsequentie naar inconsequentie. Hoe kun je nou op zo'n korte termijn een referendum houden?" Statenlid Stijn Hesselink en burgerlid (iemand die een Statenfractie ondersteunt) Theo Nuijten hebben ook ondertekend. Almekinders meldt dat een soortgelijke brief door "meerdere FVD-politici" is gestuurd, zoals kandidaat-Kamerlid Jan Cees Vogelaar en de inmiddels onafhankelijke Utrechtse Statenfractie (waar ook senator Nicki Pouw-Verweij deel van uitmaakt).

Als het bestuur niet voor de nacht van woensdag op donderdag bekend maakt af te zien van het referendum, "dan ligt de weg open om dit juridisch aan te vechten", zegt Almekinders. Hij hekelt het feit dat FVD-leden volgens hem geen echte keuze hebben. Best wat FVD'ers zouden misschien liever willen dat Joost Eerdmans of Pouw-Verweij het roer zou overnemen.

Toezicht door notaris

Het referendum zou volgens de briefschrijvers alleen eventueel kunnen doorgaan als mensen de kans krijgen zich als tegenkandidaat te melden, het ledenbestand door een onafhankelijke accountant is vastgesteld en het zeker is dat alle FVD'ers kunnen stemmen, en alleen echte leden hun stem kunnen uitbrengen. Ook zou een notaris toezicht moeten houden en moet de partij volledige garanties geven dat de stemmen niet geopenbaard worden en dat het onmogelijk is de stemming te manipuleren.

Aan geen van deze waarborgen is voldaan, concludeert Almekinders. Met het onzorgvuldige referendum handelt het bestuur volgens hem "onrechtmatig jegens de vereniging en jegens de leden. Ik en/of andere leden kunnen dan de strafbaarheid van uw handelwijze nader onderzoeken". Het bestuur noemde de aanstaande ledenraadpleging eerder "de enige juiste stap voorwaarts".

Meer uit Politiek

Haastige stemming in Eerste Kamer voorkomt problemen bij IND

DEN HAAG (ANP) - Na een haastige stemming in de Eerste Kamer zijn op de valreep "grote uitvoeringsproblemen" voorkomen die de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voorzag. De organisatie die asielaanvragen verwerkt, registreert daarvoor biometrische gegevens zoals vingerafdrukken.

1 dag geleden
Aantal nieuwe gemeenteraadskandidaten licht gedaald

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe namen dat de komende gemeenteraadsverkiezingen op het stembiljet staat, is iets gedaald vergeleken met 2022. Dat blijkt uit een analyse van de definitieve kandidatenlijsten van de Kiesraad door het ANP. Van in totaal 61.549 mensen was 59,1 procent (36.357 kandidaten) vier jaar geleden niet verkiesbaar.

1 dag geleden
Gemeenten noemen AI-stemhulp Keus een gevaarlijk experiment

DEN HAAG (ANP) - De met kunstmatige intelligentie gemaakte stemhulp Keus is offline gehaald na kritiek. Dat is een goede zaak, reageert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit is een gevaarlijk experiment als het om verkiezingen gaat: je beïnvloedt de kiezers en het democratisch proces."

1 dag geleden
BoerBurgerBeweging moet terug naar de kern, zeggen Friese BBB'ers

LEEUWARDEN (ANP) - Alle BBB-fracties in Friesland vinden dat de partij "terug naar de kern" moet. De fracties in de Provinciale Staten en het waterschap (Wetterskip Fryslân) hebben samen met de BBB'ers in de acht Friese gemeenten waar de partij meedoet aan de raadsverkiezingen een statement gepubliceerd over de ontstane "onrust" over de koers van de BoerBurgerBeweging. Oud-vicepremier Mona Keijzer verliet de BBB omdat niet zij, maar Henk Vermeer boegbeeld Caroline van der Plas opvolgt als partijleider in de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Asielminister op eerste werkdag met spoed naar debat Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) moet op zijn eerste werkdag met spoed naar de Eerste Kamer voor een debat. Dat komt omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in de problemen zou komen als een wet over het opslaan van biometrische gegevens, zoals vingerafdrukken van asielzoekers, niet wordt verlengd vóór 1 maart. Eerste Kamerleden zijn niet te spreken over de gang van zaken.

1 dag geleden
Vermeer: Keijzer sprak met Markuszower, vertrouwen is geknakt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.

1 dag geleden
Jetten: aanpak armoede door nieuw kabinet moet beter

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.

2 dagen geleden