Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ultimatum Statenleden: FVD-referendum Baudet moet van tafel

Ultimatum Statenleden: FVD-referendum Baudet moet van tafel

DEN HAAG (ANP) - Statenleden van Forum voor Democratie eisen dat het bestuur het referendum over partijboegbeeld Thierry Baudet intrekt. Drie leden van de Overijsselse fractie dreigen het bestuur aansprakelijk te stellen als het bestuur doorgaat met de ledenraadpleging over het partijleiderschap van Baudet. Het instrument van een "bindend referendum" en de functie van "partijleider" staan allebei niet in de regels van de partij, legt fractievoorzitter Johan Almekinders uit. "En de ledenregistratie is natuurlijk een chaos."

Bovendien "wordt er helemaal geen alternatief geboden", zegt Almekinders na berichtgeving door NRC. "Het partijbestuur gaat van inconsequentie naar inconsequentie. Hoe kun je nou op zo'n korte termijn een referendum houden?" Statenlid Stijn Hesselink en burgerlid (iemand die een Statenfractie ondersteunt) Theo Nuijten hebben ook ondertekend. Almekinders meldt dat een soortgelijke brief door "meerdere FVD-politici" is gestuurd, zoals kandidaat-Kamerlid Jan Cees Vogelaar en de inmiddels onafhankelijke Utrechtse Statenfractie (waar ook senator Nicki Pouw-Verweij deel van uitmaakt).

Als het bestuur niet voor de nacht van woensdag op donderdag bekend maakt af te zien van het referendum, "dan ligt de weg open om dit juridisch aan te vechten", zegt Almekinders. Hij hekelt het feit dat FVD-leden volgens hem geen echte keuze hebben. Best wat FVD'ers zouden misschien liever willen dat Joost Eerdmans of Pouw-Verweij het roer zou overnemen.

Toezicht door notaris

Het referendum zou volgens de briefschrijvers alleen eventueel kunnen doorgaan als mensen de kans krijgen zich als tegenkandidaat te melden, het ledenbestand door een onafhankelijke accountant is vastgesteld en het zeker is dat alle FVD'ers kunnen stemmen, en alleen echte leden hun stem kunnen uitbrengen. Ook zou een notaris toezicht moeten houden en moet de partij volledige garanties geven dat de stemmen niet geopenbaard worden en dat het onmogelijk is de stemming te manipuleren.

Aan geen van deze waarborgen is voldaan, concludeert Almekinders. Met het onzorgvuldige referendum handelt het bestuur volgens hem "onrechtmatig jegens de vereniging en jegens de leden. Ik en/of andere leden kunnen dan de strafbaarheid van uw handelwijze nader onderzoeken". Het bestuur noemde de aanstaande ledenraadpleging eerder "de enige juiste stap voorwaarts".

Meer uit Politiek

Tielen wil strengere regels voor buitenlands donorsperma

DEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.

4 minuten geleden
Schoof ziet meer urgentie bij EU-leiders voor economische stappen

RIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.

1 uur geleden
Kamer wil dat kabinet overname bedrijf achter DigiD tegenhoudt

DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.

15 uur geleden
Drentse BBB gaat weer op zoek naar een nieuwe gedeputeerde

ASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.

17 uur geleden
Kamervoorzitter: grenzen stellen in debat is ook aan Kamerleden

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.

19 uur geleden
Brekelmans: welwillend tegenover langere bijdrage Noordpoolmissie

BRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.

20 uur geleden
Nieuw minderheidskabinet wordt op 23 februari beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.

1 dag geleden