Ulf Kristersson gekozen tot nieuwe premier van Zweden
STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - De Zweedse leider Ulf Kristersson van de Gematigde Uniepartij is maandag door het parlement gekozen tot nieuwe premier. Hij gaat een minderheidsregering leiden met christendemocraten en liberalen, die met gedoogsteun van de radicaal-rechtse Zweden Democraten wel een meerderheid heeft.
De 58-jarige Kristersson kreeg 176 stemmen voor en 173 stemmen tegen en volgt de sociaaldemocraat Magdalena Andersson op. Vrijdag werd bekend dat Kristersson een regeerakkoord heeft gesloten. De regeringspartijen hebben een document van 62 pagina's gepresenteerd waarin ze hun samenwerking uiteenzetten. Ze willen onder meer nieuwe kernreactoren bouwen, de belastingen verlagen, criminaliteit harder aanpakken en immigratieregels aanscherpen.
Het rechtse blok van vier partijen won ruim een maand geleden de parlementsverkiezingen na een nek-aan-nekrace. Zij bemachtigden 176 van de 349 zetels. Zweden had in de afgelopen acht jaar regeringen onder leiding van de sociaaldemocraten. De komst van een rechtse regering wordt beschouwd als een aardverschuiving in het politieke landschap.
Uitdagingen
"Zweden is een land dat tegelijkertijd te kampen heeft met verschillende parallelle crises", zei Kristersson maandag tegen verslaggevers. Hij doelde onder meer op de slechtere economische omstandigheden en de oplopende kosten van levensonderhoud. "Volgens mij zijn er geen mensen die denken dat de uitdagingen waar de nieuwe regering voor staat, gemakkelijk zijn."
De leider van gedoogpartner Zweden Democraten, Jimmie Akesson, zei tegen het parlement dat zijn partij het liefst in de regering had gezeten. De Zweden Democraten zijn na de sociaaldemocraten de grootste partij van het land. Akesson kan zich desalniettemin vinden in de huidige constructie vanwege de afspraken over het regeringsbeleid die er zijn gemaakt. "Het belangrijkste is wat de regering doet, niet hoe de regering eruit ziet", zei hij.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
14 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
19 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
19 uur geleden