Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ulf Kristersson gekozen tot nieuwe premier van Zweden

Ulf Kristersson gekozen tot nieuwe premier van Zweden

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - De Zweedse leider Ulf Kristersson van de Gematigde Uniepartij is maandag door het parlement gekozen tot nieuwe premier. Hij gaat een minderheidsregering leiden met christendemocraten en liberalen, die met gedoogsteun van de radicaal-rechtse Zweden Democraten wel een meerderheid heeft.

De 58-jarige Kristersson kreeg 176 stemmen voor en 173 stemmen tegen en volgt de sociaaldemocraat Magdalena Andersson op. Vrijdag werd bekend dat Kristersson een regeerakkoord heeft gesloten. De regeringspartijen hebben een document van 62 pagina's gepresenteerd waarin ze hun samenwerking uiteenzetten. Ze willen onder meer nieuwe kernreactoren bouwen, de belastingen verlagen, criminaliteit harder aanpakken en immigratieregels aanscherpen.

Het rechtse blok van vier partijen won ruim een maand geleden de parlementsverkiezingen na een nek-aan-nekrace. Zij bemachtigden 176 van de 349 zetels. Zweden had in de afgelopen acht jaar regeringen onder leiding van de sociaaldemocraten. De komst van een rechtse regering wordt beschouwd als een aardverschuiving in het politieke landschap.

Uitdagingen

"Zweden is een land dat tegelijkertijd te kampen heeft met verschillende parallelle crises", zei Kristersson maandag tegen verslaggevers. Hij doelde onder meer op de slechtere economische omstandigheden en de oplopende kosten van levensonderhoud. "Volgens mij zijn er geen mensen die denken dat de uitdagingen waar de nieuwe regering voor staat, gemakkelijk zijn."

De leider van gedoogpartner Zweden Democraten, Jimmie Akesson, zei tegen het parlement dat zijn partij het liefst in de regering had gezeten. De Zweden Democraten zijn na de sociaaldemocraten de grootste partij van het land. Akesson kan zich desalniettemin vinden in de huidige constructie vanwege de afspraken over het regeringsbeleid die er zijn gemaakt. "Het belangrijkste is wat de regering doet, niet hoe de regering eruit ziet", zei hij.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: Israël valt Beiroet aan als Hezbollah geweld voortzet

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.

4 uur geleden
EU eens over terugkeerregeling, waaronder 'terugkeerhubs'

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.

5 uur geleden
Trump: gebeld met Israël en Hezbollah, aanvallen gaan stoppen

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.

7 uur geleden
Iraanse garde dreigt met 'nieuwe fronten' vanwege strijd Libanon

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.

8 uur geleden
Trump: Iran informeerde ons niet over stilleggen overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."

8 uur geleden
Merz wil met Europese leiders betere band met Trump opbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.

9 uur geleden
Kenianen demonstreren tegen Amerikaans ebolacentrum

NAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.

9 uur geleden