'Uitzetting jonge asielzoeker alleen bij opvang in terugkeerland’
LUXEMBURG (ANP) - Een onbegeleide minderjarige asielzoeker mag alleen worden uitgezet als is vastgesteld dat er in het land van terugkeer geschikte opvang is. Dat stelt een belangrijke adviseur van het Europees Hof van Justitie op vragen van de Nederlandse rechter. De rechters van het hof in Luxemburg volgen dergelijke adviezen veelal.
De zaak draait om een man uit Guinee die als gevolg van onder meer seksueel misbruik in Amsterdam met ernstige psychische klachten kampt. Hij vroeg als 15-jarige asiel aan, wat werd afgewezen. In de beroepszaak vroeg de rechtbank Den Haag om advies bij het EU-hof, om helder te krijgen hoe het zit met de opvang bij uitzetting naar het land van herkomst of elders buiten de EU.
De advocaat-generaal van het hof stelt dat EU-regels een lidstaat verplichten te onderzoeken of er geschikte opvang is voordat iemand wordt uitgezet. De Nederlandse autoriteiten hadden de uitzetting tijdelijk uitgesteld, maar het is volgens de advocaat-generaal van het hof na een terugkeerbesluit niet toegestaan daarmee te wachten tot de betrokkene meerderjarig is, wat volgens de Nederlandse rechter het geval was. Dan is het onderzoek naar geschikte opvang namelijk niet meer verplicht.
Geschikte opvang
Uitstel mag alleen als is vastgesteld dat er geen geschikte opvang is voor de minderjarige in het land van terugkeer, aldus de adviseur.
De in 2002 geboren man stelt overigens dat hij niet weet waar zijn ouders zijn en dat hij ze ook niet zou herkennen. Ook zegt hij niet te weten of er andere familieleden zijn. Hij heeft verklaard dat hij het pleeggezin waarbij hij in Nederland woont als zijn familie beschouwt.
Meer uit Binnenland
DEN HOORN (ANP) - De politie zoekt nog naar antwoorden in de zaak van de 16-jarige jongen die vorige maand in Den Hoorn is doodgestoken. Ook is bij de politie niet duidelijk waarom de jongen uit Delft die avond op donderdag 22 januari bij de Spoorplaats in Den Hoorn was.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Friesland, Groningen en Drenthe moeten dinsdag nog meer dan de andere provincies rekening houden met gladheid. Het KNMI waarschuwt die drie provincies daarvoor met code oranje van dinsdag 22.00 tot woensdag 10.00 uur. Op Zeeland na geldt voor de rest van het land vanaf dinsdagochtend waarschuwingscode geel.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zal niet tegen een 'waterslot' aanlopen, vergelijkbaar met het 'stikstofslot' waar al wel sprake van is. Dat heeft demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) gezegd in een Kamerdebat. "We hebben de juridische risico's in beeld." Hij verwees daarbij naar een rapport van de landsadvocaat dat niet openbaar is.
6 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De tienerjongen die donderdag in Zweden werd opgepakt voor betrokkenheid bij de schietpartij bij de gevangenis in Alphen aan den Rijn op 16 januari wordt in zijn thuisland vervolgd. Dat meldt het Openbaar Ministerie.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Syrische minderheden als alawieten, druzen en Koerden moeten betere asielbescherming krijgen van de Nederlandse regering, omdat zij ook na de machtsovername in Syrië slachtoffer zijn van gericht geweld. Dat vindt VluchtelingenWerk Nederland.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - De Amsterdamse afvalverwerker AEB moet maximaal 280.000 euro betalen als het bedrijf weer te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft een last onder dwangsom opgelegd, die in delen wordt geïnd als het bedrijf opnieuw de regels overtreedt. Het Afval Energie Bedrijf (AEB) in het Westelijk Havengebied van Amsterdam heeft in 2024 en 2025 meerdere keren de normen voor de uitstoot van dioxine overschreden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB), Eddo Verdoner, wil actief in gesprek met universiteiten over het rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding, waarvan hij zelf ook lid was. Het is belangrijk dat de onderwijsinstellingen "een stap naar voren doen" en achter de Joodse studenten en medewerkers gaan staan die zich onveilig voelen, vindt Verdoner. "Het moet dus niet iets eenmaligs zijn, maar een continu proces waarin universiteiten ervoor zorgen dat het sociale klimaat veiligheid biedt voor iedereen."
9 uur geleden