Uitwerking spreidingswet toch goedgekeurd door kabinet
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over de onderliggende wetgeving van de spreidingswet, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) na de ministerraad. Het besluit over de zogeheten Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) was vorige week uitgesteld. Volgens de bewindsman was er meer tijd nodig omdat asiel "buitengewoon gevoelig" ligt in de Nederlandse samenleving, de Tweede Kamer en de coalitie. Desondanks is er inhoudelijk niets veranderd aan het wetsvoorstel, geeft hij toe.
Woensdagavond schreef Van der Burg nog dat de AMvB "op zijn vroegst" volgende week vrijdag in de ministerraad zou worden vastgesteld. Daarop besloot de Tweede Kamer het rondetafelgesprek met onder meer gemeenten en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) op het laatste moment uit te stellen. Dat gesprek was voor de Kamer bedoeld als voorbereiding op de uiteindelijke wetsbehandeling.
De uitgangspunten van de spreidingswet - die in maart naar de Kamer is gestuurd - blijft hetzelfde. Belangrijkste doel is het eerlijk spreiden van asielzoekers over Nederland. Gemeenten krijgen een bonus als ze extra asielzoekers opnemen, dat is 'de wortel'. Dwang kan volgen (de 'stok') als gemeenten niet vrijwillig asielzoekers of onvoldoende asielzoekers opnemen. In de onderliggende regelgeving moest dit "net even wat preciezer worden opgeschreven" en dat duurde langer gezien de gevoeligheid. "We doen het op zijn egeltjes", zegt de staatssecretaris.
Sprake van dwang
Het blijft onduidelijk waar de pijn de afgelopen dagen zat die moest worden ‘weggemasseerd’. Ingewijden bevestigden deze week aan het ANP dat de VVD opnieuw dwars lag. De liberalen hebben vooral moeite met de dwang in de wet. Van der Burg hield daarover zowel voor als na de ministerraad de kaken stijf op elkaar.
De bewindsman denkt dat hij als staatssecretaris maar in een enkel geval gemeenten met een aanwijzing hoeft te dwingen om asielzoekers op te nemen.
Hoorzitting
Nu de AMvB er ligt, kan de Tweede Kamer het rondetafelgesprek met de uitvoerders van de wet gaan voeren. De Kamer wilde dat pas doen als de uitwerking van de wet er lag, "aangezien een belangrijk deel van de uitvoering nog in onderliggende wetgeving moet zijn geregeld", stelden PvdA en GroenLinks eerder in hun verzoek om de AMvB te ontvangen.
Die hoorzitting staat nu vooralsnog op de Kameragenda van donderdag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
11 uur geleden