Uitvoeringsinstantie RVO waarschuwt 27.000 mensen voor datalek
DEN HAAG (ANP) - Van ongeveer 27.000 klanten van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) zijn persoonsgegevens mogelijk gelekt via een softwareleverancier van marktonderzoeker Blauw. De uitvoeringsinstantie, die onder het ministerie van Economische Zaken en Klimaat valt, zegt bijna al deze mensen te hebben gewaarschuwd voor het lek.
Het gaat om namen, e-mailadressen en telefoonnummers van voornamelijk ondernemers. De RVO voert tal van regelingen uit waar bedrijven gebruik van kunnen maken en liet via Blauw onderzoeken hoe tevreden ondernemers daarover zijn.
Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat zoekt uit of het datalek ook gevolgen heeft voor processen van het departement, meldt een woordvoerster. Ze kon niet direct aangeven of ook andere organisaties die onder het ministerie vallen last hebben van het lek. Die instellingen zijn namelijk zelfstandig en hebben hun eigen ICT-processen.
RIVM en CIBG
Ook het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het CIBG maakten gebruik van de diensten van Blauw. De marktonderzoeker heeft laten weten dat gegevens die deze organisaties aanleverden niet zijn geraakt door het lek, meldt een woordvoerder van het verantwoordelijke ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS)
Blauw maakte eerder deze week bekend dat bij een softwareleverancier onbevoegden toegang hebben gehad tot persoonsgegevens. Grote bedrijven als NS, VodafoneZiggo, Nationale Postcode Loterij en een aantal woningcoöperaties waarschuwden al dat gegevens van tienduizenden mensen mogelijk op straat liggen.
Sofwareleverancier Nebu
Blauw kondigde ook een kort geding aan tegen de bewuste softwareleverancier, Nebu. Dat bedrijf uit Wormerveer zou nauwelijks informatie geven over het lek.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
10 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
10 uur geleden