Uitstoot zeevaart daalt niet na nieuwe regels
DEN HAAG (ANP) - De zeevaart stoot meer stikstof uit dan verwacht, ondanks strengere emissie-eisen voor nieuwe zeeschepen. Dat baart de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) zorgen, omdat luchtvervuiling gezondheidsproblemen geeft bij mensen en slecht is voor het milieu. Stikstof slaat namelijk neer op water en land.
"De bedoeling van de nieuwe regels is dat emissies van schepen afnemen, maar in de praktijk blijkt dit niet het geval te zijn", signaleert de ILT op basis van nieuw onderzoek van TNO. Dit komt volgens de inspectie met name doordat schepen bij een lage snelheid relatief veel uitstoten.
De ILT kan nu naar eigen zeggen maar beperkt toezicht houden. De ILT wil daarom bij inspecties niet alleen de certificaten van de scheepsmotoren kunnen controleren, maar ook de emissies zelf. Nieuwe schepen zouden emissies bovendien automatisch moeten meten en opslaan. "De huidige wet- en regelgeving zou hierop moeten worden aangepast", roept de inspectie op.
Onderzoekers van TNO maakten gebruik van metingen met satellieten, die nauwkeurig de uitstoot van een individueel schip kunnen meten. "Dit betekent voor de toekomst dat we wereldwijd emissies van schepen kunnen meten, om die resultaten te gebruiken om juist bij díe schepen te gaan inspecteren waar de metingen hoger dan verwacht zijn", zegt Jasper van Vliet, onderzoeker bij ILT.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - De Duitse staat investeert 3,3 miljard euro in het Duitse deel van de Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT, maakt die organisatie bekend. Voor het geld krijgen de Duitsers een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) onderzoekt een IT-bedrijf om vermoedens van verboden afspraken over personeel. Volgens de marktwaakhond heeft het bedrijf, dat niet bij naam wordt genoemd, mogelijk afspraken gemaakt met andere bedrijven om elkaars medewerkers niet actief te benaderen of in dienst te nemen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De ontwikkelaar van zelfsturende auto's Waymo heeft 16 miljard dollar (13,6 miljard euro) aan investeringen opgehaald. Daarmee is het dochterbedrijf van techconcern Alphabet, ook eigenaar van Google, in totaal 126 miljard dollar waard.
1 uur geledenKYOTO (ANP/AFP) - De verkoop van de Nintendo Switch 2 heeft de winst van Nintendo flink vooruitgeholpen, terwijl de omzet de voorbije drie kwartalen bijna is verdubbeld. Het Japanse spelcomputerbedrijf heeft inmiddels meer dan 17 miljoen exemplaren van zijn nieuwe spelcomputer verkocht, kwam dinsdag naar voren uit de kwartaalcijfers van Nintendo.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden dinsdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs met plussen tot ruim 2 procent. Beleggers trokken zich op aan de forse koerswinsten in de Aziatische chipsector. AkzoNobel ging 3 procent omlaag na tegenvallende verkopen. De producent van verfmerken als Sikkens, Dulux en Flexa had last van "economische onzekerheid" in Noord-Amerika.
1 uur geledenKYOTO (ANP/AFP) - De verkoop van de Nintendo Switch 2 heeft de winst van Nintendo flink vooruitgeholpen, terwijl de omzet de voorbije drie kwartalen bijna is verdubbeld. Het Japanse spelcomputerbedrijf heeft inmiddels meer dan 17 miljoen exemplaren van zijn nieuwe spelcomputer verkocht, kwam dinsdag naar voren uit de kwartaalcijfers van Nintendo.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - In 2025 bedroeg het woningtekort in Nederland 4,8 procent van de woningvoorraad. Doordat er afgelopen jaar meer huishoudens zijn bijgekomen dan de stijging van de woningvoorraad, is het woningtekort opgelopen tot ongeveer 410.000 woningen. Dat meldt adviesbureau Capital Value in het jaarlijkse rapport over de woningmarkt.
2 uur geleden