
Uitstel voor Amerikaanse bemande maanlanding
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan niet voor 2025 met een bemande missie naar de maan, maakte de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA dinsdag bekend. Dat betekent minstens een jaar vertraging voor het streven van de gewezen president Trump om in 2024 weer mensen naar de maan en terug te brengen.
Reden is onder meer de rechtszaak die ruimtevaartbedrijf Blue Origin van multimiljardair Jeff Bezos had aangespannen over de bouw van de NASA-maanlander. De Amazon-oprichter was het er niet mee eens dat SpaceX, het bedrijf van Tesla-topman Elon Musk, het toestel mag bouwen, maar hij verloor die zaak vorige week.
Eerder had de NASA al twijfel geuit over de haalbaarheid van 2024 omdat de ruimtepakken voor de astronauten niet op tijd klaar zijn. Ook de coronapandemie speelt een rol bij de vertraging van de Artemis 3-missie.
Het bedrijf van Musk ontwikkelt een vaartuig waarmee astronauten voor het eerst sinds 1972 weer voet op de maan moeten zetten. Het is de bedoeling dat in 2025 een vrouw en een niet-witte man op de maan landen. In een later stadium moet de planeet Mars volgen.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP) - De Roemeense rechts-radicale kandidaat George Simion heeft het constitutionele hof gevraagd om de uitslag van de door hem verloren presidentsverkiezingen te schrappen. Volgens Simion is er bewijs van buitenlandse inmenging door Frankrijk en Moldavië en zou de hele stembusgang daarom over moeten. Hij specificeert niet om welk bewijs het gaat.
1 minuut geledenDOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse techmiljardair Elon Musk is van plan om in de toekomst "veel minder" geld uit te geven aan politieke campagnes. Vorig jaar investeerde hij nog honderden miljoenen in de verkiezingscampagne van Donald Trump, maar hij ziet op dit moment "geen reden" om daarmee door te gaan.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk stopt voorlopig met onderhandelingen over een handelsakkoord met Israël en ontbiedt de ambassadeur. De regering is boos over de intensere militaire aanvallen en het tegenhouden van hulpgoederen in Gaza, zei minister David Lammy van Buitenlandse Zaken in het parlement.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt het makkelijker voor EU-lidstaten om asielzoekers zonder asielprocedure direct terug te sturen naar een land dat als veilig wordt beschouwd, zo blijkt uit een voorstel van de Commissie. Als een asielzoeker bescherming kan krijgen in een veilig derde land, dan mogen lidstaten een aanvraag direct niet-ontvankelijk verklaren, zo staat in het dinsdag gepresenteerde voorstel.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan en India hebben een overeenkomst gesloten over hun troepen aan de grens, melden Pakistaanse inlichtingenbronnen. De militairen die tijdens het recente conflict tussen de landen waren ingezet, keren terug naar hun posities in vredestijd.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De NAVO krijgt een nieuw commandocentrum voor luchtoperaties in het Noord-Noorse Bodø. Het hoge noorden wordt belangrijker voor het westerse militaire bondgenootschap nu Rusland zich daar versterkt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dinsdag ingestemd met het zeventiende sanctiepakket tegen Rusland. "Deze sanctieronde tegen Rusland is de meest verstrekkende sinds het begin van de oorlog", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Er is brede steun in de EU om een achttiende sanctiepakket voor te bereiden, voor het geval Moskou vredesbesprekingen blijft weigeren.
3 uur geleden