Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitspraak over voorrang Europees of Pools recht weer uitgesteld

Uitspraak over voorrang Europees of Pools recht weer uitgesteld

WARSCHAU (ANP/RTR) - Het Poolse Constitutioneel Tribunaal heeft een uitspraak over de vraag of Europees recht boven Pools recht gaat voor de vierde keer uitgesteld. De zaak begon in maart en de volgende zitting is nu op 7 oktober.

De nationalistische regering van Polen had het Tribunaal gevraagd zich over de zaak te buigen. Als het hof oordeelt dat de grondwet boven Europese verdragen staat, zorgt dat voor een harde botsing tussen Polen en de Europese Unie. Critici van de Poolse regering zeggen dat Polen met het uitstel de druk op de Europese Commissie wil vergroten. De regering en de commissie hebben een aantal conflicten, onder meer over lhbt-rechten en persvrijheid.

Het proces komt voort uit een conflict over de hervormingen van het rechtstelsel van Polen. Volgens de Europese Commissie wordt de onafhankelijke rechtspraak ondermijnd, terwijl Warschau claimt dat Brussel zich onterecht met de interne aangelegenheden van een lidstaat bemoeit. De Poolse premier Mateusz Morawiecki vroeg het Constitutioneel Tribunaal vervolgens uitspraak te doen over de vraag of het Europees recht boven het Poolse recht staat.

Commissaris Paolo Gentiloni van de Europese Commissie zegt dat 57 miljard euro aan coronasteun aan Polen wordt tegengehouden vanwege de zaak.

Meer uit Buitenland

Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

22 minuten geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

43 minuten geleden
Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

1 uur geleden
Politieke partijen in België willen boycot songfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.

1 uur geleden
Duitsland hervormt militaire dienst

BERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.

2 uur geleden
Buitenlandbeleidsplan Trump hard voor 'ondemocratisch' Europa

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.

2 uur geleden
Rusland: vooruitgang in onderhandelingen, praten graag verder

MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.

5 uur geleden