Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitspraak over natuurvergunning Schiphol in nieuwe jaar verwacht

Uitspraak over natuurvergunning Schiphol in nieuwe jaar verwacht

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag doet naar verwachting pas in het nieuwe jaar uitspraak in de zaak tegen Schiphol. De kernvraag is of de luchthaven vorig jaar rechtmatig een natuurvergunning heeft gekregen. Milieuorganisaties stellen dat deze vergunning, die tijdelijk ruimte biedt aan een half miljoen vliegbewegingen, onterecht is verleend.

Een van de procespartijen kreeg van de rechter nog de mogelijkheid om schriftelijk te reageren op een proceskostenformulier, waardoor het onderzoek pas over een week kan worden gesloten. Pas daarna gaat een termijn van zes weken in, waarna de rechter doorgaans uitspraak doet. Maar de voorzitter van de rechtbank waarschuwde dat waarschijnlijk meer tijd nodig is "vanwege de omvang en complexiteit, maar ook omdat het dan richting de feestdagen loopt". Een concrete uitspraakdatum werd dan ook nog niet gegeven.

Op dinsdag hoorden de rechters de hele dag de standpunten aan van onder meer milieuorganisatie Mobilisation for the Environment (MOB), de advocaten van Schiphol en de verantwoordelijke staatssecretaris van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN).

Stikstofdepositieberekeningen

Tijdens de zitting werd er uitgebreid gedebatteerd over stikstofdepositieberekeningen, de keuze van referentiejaren voor deze analyses, geluidsberekeningen en de vraag of de verzuring door het schadelijke zwaveldioxide daadwerkelijk is afgenomen. Er ontstond ook discussie over onder meer de aankoop van stikstofrechten door Schiphol van Nederlandse boeren.

MOB voert al jaren juridische strijd tegen de milieuschade die het vliegverkeer veroorzaakt. De organisatie stelde eerder dat de natuurvergunning nooit had mogen worden verleend, vanwege verschillende zwakke punten, zowel inhoudelijk als procedureel. Daarbij leverden de milieuclubs kritiek op de manier waarop Schiphol, stikstofruimte heeft verkregen door deze over te nemen van agrarische bedrijven.

Onder de vergunning zijn tijdelijk een half miljoen vliegbewegingen mogelijk. Dat aantal gaat dan later omlaag naar 440.000. Volgens milieuorganisaties zijn dat er nog steeds veel te veel.

Meer uit Financieel

Flink meer winst Shell dankzij gestegen olieprijzen door oorlog

LONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.

3 minuten geleden
Sterk kwartaal voor veevoerbedrijf ForFarmers ondanks oorlog

LOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.

6 minuten geleden
DNB: economische groei moet vooral van groei productiviteit komen

AMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.

11 minuten geleden
BAM denkt mee te profiteren van toenemende defensie-uitgaven

BUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.

23 minuten geleden
Japanse beurs hard omhoog door hoop op einde Iranoorlog

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiƫle markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.

1 uur geleden
Prijzen aan pomp licht gedaald na sterke daling olieprijzen

EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor benzine en diesel zijn donderdag licht gedaald. Dat komt na een sterke daling van de olieprijzen door hoop op de oliemarkt op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zakte de adviesprijs voor een liter Euro95 naar 2,630 euro, van 2,646 euro een dag eerder. Die voor diesel daalde naar 2,561 euro, van 2,587 euro op woensdag.

1 uur geleden
FNV: HEMA moet afspraken uit oude cao nog steeds toepassen

AMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV klaagt dat HEMA bepaalde afspraken uit de oude HEMA-cao niet meer toepast sinds de keten in 2023 is overgestapt naar de cao Retail Non-Food. Volgens de bond mag dat niet en zou de overgang naar een andere cao geen vrijbrief zijn om arbeidsvoorwaarden te verslechteren.

1 uur geleden