Uitspraak over natuurvergunning Schiphol in nieuwe jaar verwacht
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag doet naar verwachting pas in het nieuwe jaar uitspraak in de zaak tegen Schiphol. De kernvraag is of de luchthaven vorig jaar rechtmatig een natuurvergunning heeft gekregen. Milieuorganisaties stellen dat deze vergunning, die tijdelijk ruimte biedt aan een half miljoen vliegbewegingen, onterecht is verleend.
Een van de procespartijen kreeg van de rechter nog de mogelijkheid om schriftelijk te reageren op een proceskostenformulier, waardoor het onderzoek pas over een week kan worden gesloten. Pas daarna gaat een termijn van zes weken in, waarna de rechter doorgaans uitspraak doet. Maar de voorzitter van de rechtbank waarschuwde dat waarschijnlijk meer tijd nodig is "vanwege de omvang en complexiteit, maar ook omdat het dan richting de feestdagen loopt". Een concrete uitspraakdatum werd dan ook nog niet gegeven.
Op dinsdag hoorden de rechters de hele dag de standpunten aan van onder meer milieuorganisatie Mobilisation for the Environment (MOB), de advocaten van Schiphol en de verantwoordelijke staatssecretaris van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN).
Stikstofdepositieberekeningen
Tijdens de zitting werd er uitgebreid gedebatteerd over stikstofdepositieberekeningen, de keuze van referentiejaren voor deze analyses, geluidsberekeningen en de vraag of de verzuring door het schadelijke zwaveldioxide daadwerkelijk is afgenomen. Er ontstond ook discussie over onder meer de aankoop van stikstofrechten door Schiphol van Nederlandse boeren.
MOB voert al jaren juridische strijd tegen de milieuschade die het vliegverkeer veroorzaakt. De organisatie stelde eerder dat de natuurvergunning nooit had mogen worden verleend, vanwege verschillende zwakke punten, zowel inhoudelijk als procedureel. Daarbij leverden de milieuclubs kritiek op de manier waarop Schiphol, stikstofruimte heeft verkregen door deze over te nemen van agrarische bedrijven.
Onder de vergunning zijn tijdelijk een half miljoen vliegbewegingen mogelijk. Dat aantal gaat dan later omlaag naar 440.000. Volgens milieuorganisaties zijn dat er nog steeds veel te veel.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiƫle vergelijkingssite Geld.nl.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
14 uur geleden