Uitspraak over compensatie oorlogsschade Japanse bezetting
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank doet woensdag uitspraak over de compensatie die slachtoffers willen voor de oorlogsschade die zij hebben opgelopen tijdens de Japanse bezetting in het voormalig Nederlands-Indië. Het gaat om vijftien Nederlanders en de Stichting Japanse Ereschulden die een schadevergoeding van de Staat hebben geëist. Onder de individuen zijn mensen die zelf slachtoffer zijn geweest en familieleden van slachtoffers.
Japan was tijdens de Tweede Wereldoorlog een bondgenoot van Duitsland. Tijdens de Japanse bezetting in het voormalig Nederlands-Indië werden zowel burgers als krijgsgevangenen in Japanse concentratiekampen opgesloten. Hier werden mensen uitgehongerd, ingezet als dwangarbeiders en gemarteld. Ook vonden er executies plaats. Japan capituleerde op 15 augustus 1945.
De groep vindt dat de Staat onrechtmatig heeft gehandeld door Japan in zijn visie de schade te laten afkopen, wat gebeurde via het Vredesverdrag van San Francisco in 1951 en het Stikker-Yoshida Protocol in 1956.
Volgens een advocaat van de Stichting Japanse Ereschulden heeft een aantal overlevenden ooit wel een "fooi" gekregen, maar stond dit niet in verhouding tot wat er voor de slachtoffers van de oorlog in het Europese deel van het koninkrijk is geregeld. De Staat verzet zich hiertegen, en haalde tijdens een zitting onder meer aan dat het sluiten van de verdragen met Japan destijds in het algemeen belang was.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De dienst waarmee gemeenten, provincies en waterschappen officiële berichten publiceren, is weer online. Deze werd uit voorzorg uitgeschakeld vanwege problemen in programmeertaal PHP. Volgens een woordvoerder van NotuBiz zijn alle websites weer online. "Na grondig testen zijn alle systemen weer up and running."
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De politie heeft dinsdag drie mensen opgepakt en dertig websites offline gehaald. Het trio wordt verdacht van het opzettelijk verkopen van schadelijke producten, die tot de dood van drie mensen hebben geleid. De pillen zagen eruit als oxycodon, maar bevatten zeer schadelijke nitazenen. Dat meldt de politie donderdag. Ze laat weten een cruciale schakel uit een crimineel netwerk te hebben gehaald.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft nog steeds geen "actief misbruik" waargenomen van het lek in de programmeertaal PHP. Dat zei directeur Matthijs van Amelsfort van het NCSC woensdagavond bij het televisieprogramma Pauw & De Wit.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.
18 uur geleden