Uitspraak in zaak tegen psycholoog die middel X verspreidde
DEN BOSCH (ANP) - Psycholoog Wim van Dijk (80) hoort dinsdag of hij de gevangenis in moet voor illegale handel in antibraakmiddelen. Die leverde hij aan mensen in combinatie met het dodelijke 'middel X'. De rechtbank in Den Bosch doet uitspraak in zijn zaak. Die gaat alleen over het overtreden van de geneesmiddelenwet met de antibraakmedicijnen, dus niet over hulp bij zelfdoding. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een jaar cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk.
Voor het verstrekken van middel X zijn inmiddels al meerdere mensen veroordeeld, maar alleen als concrete gevallen van zelfdoding aan die leveringen verbonden konden worden. Dat was bij Van Dijk niet het geval.
De Bosschenaar heeft bekend dat hij middel X in combinatie met een antibraakmiddel heeft geleverd aan meer dan honderd mensen. Onder meer op basis van bankoverschrijvingen aan zijn eigen leverancier Alex S. komt het Openbaar Ministerie uit op 213 personen. Wie dat zijn, is echter niet duidelijk geworden. Daarom is ook niet bekend of en hoeveel mensen die het zelfdodingsmiddel via Van Dijk hebben bemachtigd, het hebben ingenomen om een einde aan hun leven te maken.
Middel X wordt ook op andere manieren gebruikt en is op zichzelf niet verboden. Door afspraken tussen bedrijven en de overheid is het in Nederland niet in kleine hoeveelheden verkrijgbaar, om te voorkomen dat burgers het in handen krijgen. Diverse rechtszaken hebben duidelijk gemaakt dat duizenden mensen het toch in huis hebben gehaald.
Meer uit Binnenland
ENSCHEDE (ANP) - Het is "extreem pijnlijk" dat het vermeende brein achter de moord in 2017 op een journalist in Malta woensdag is vrijgesproken. Dat zegt oud-politicus Pieter Omtzigt. Als speciaal onderzoeker voor de Raad van Europa hield hij zich bezig met de afhandeling van de moord op Daphne Caruana Galizia.
34 minuten geledenBALGOIJ (ANP) - Er gaan nepbeelden rond van een arrestatie in het Gelderse Balgoij, meldt de politie. Daarvan wordt beweerd dat die werd gedaan in verband met het geweld in het nabijgelegen Overasselt. Maar, zegt de politie, "er is vandaag niemand aangehouden in Balgoij".
3 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij het onderzoek van de mobiele eenheid (ME) zijn woensdag nog meerdere wapens gevonden in en rond Overasselt, meldt de politie. Die werden niet alleen gevonden in het doorzochte gebied, maar ook in het nabijgelegen Wijchen. De politie zocht daar op basis van een tip van een inwoner. Het onderzoek van de ME is woensdagavond afgerond.
3 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij een inzamelingsactie voor de doodgeschoten man in Overasselt is binnen een dag meer dan 10.000 euro opgehaald. Het geld is bedoeld voor de uitvaart van de 51-jarige man uit Wijchen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het tekort aan studentenwoningen in Nederland neemt amper af ten opzichte van vorig jaar, hoewel de afgesproken nieuwbouwbeloftes wel worden waargemaakt. Dat blijkt uit cijfers van de Landelijke Monitor Studentenhuisvesting. Het tekort wordt geschat op ruim 20.200 woningen. Dat is vergelijkbaar met het tekort van 21.000 in 2025. Kenniscentrum Kences stelt dat er meer maatregelen nodig zijn voor de realisatie van meer studentenhuisvesting. "Sociale studentenhuisvesters kunnen zo 15.000 tot 25.000 meer studentenwoningen bouwen."
5 uur geledenHEUMEN (ANP) - De gemeente Heumen maakt donderdag bekend of het huis in Overasselt dat dinsdag werd belaagd door tientallen bewapende mensen, wordt gesloten. Ook komt er dan meer informatie over "eventuele aanvullende maatregelen", liet burgemeester Joerie Minses woensdag weten.
5 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Joeri Minses, de burgemeester van de gemeente Heumen, roept de inwoners van Overasselt en omgeving op om rustig te blijven na dreigbeelden die in de media circuleren. Minses zegt dat de onrust in zijn gemeente toeneemt na de geweldsuitbarsting in Overasselt van dinsdag.
6 uur geleden