Uitspraak in zaak over aanslag op Groningse journalist
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen doet maandag uitspraak in de zaak tegen Tjeerd P. (32) en Jaimy John W. (33). Zij worden verdacht van brandstichting en poging tot moord op een Groningse journalist. Tegen beide mannen is vijf jaar cel en tbs met voorwaarden geëist. De officier van justitie sprak van "een aanslag op de persvrijheid".
De mannen gooiden in de ochtend van 19 augustus rond 03.00 uur een brandend bierflesje door de voordeur bij journalist Willem Groeneveld van stadsblog Sikkom. Groeneveld en zijn partner wisten het vuur te doven en bleven ongedeerd. De mannen had drie bierflesjes bij zich, vermoedelijk waren het molotovcocktails.
P. en W. behoorden tot een groep complotdenkers rond corona. Ze kenden elkaar van demonstraties. Groeneveld schreef kritisch over coronacomplotdenkers en was daardoor volgens het Openbaar Ministerie een doelwit.
Beide mannen hebben hun daad bekend en zeggen spijt te hebben. Ze waren dronken die avond. Het doel was om Groeneveld aan het schrikken te maken, aldus de advocaat van W. tijdens de behandeling van de zaak begin deze maand. "Een actie door twee domme, simpele zielen", aldus de advocaat.
Het OM tilt een stuk zwaarder aan de zaak. "Mensen die een publieke taak uitoefenen, zeker ook journalisten, moeten hun werk ongestoord kunnen doen", aldus de officier eerder. "Zonder persvrijheid, geen democratische rechtsstaat."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat een universitaire lerarenopleiding volgt stijgt, blijkt uit cijfers van koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL). Voor het afgelopen collegejaar waren er 13,5 procent meer inschrijvingen dan het jaar ervoor. Het is volgens UNL het tweede jaar op rij dat er een "stevige toename" is, de jaren ervoor nam de instroom juist af.
1 uur geledenSAPPEMEER (ANP) - In het Groningse Sappemeer heeft zondagavond om 19.08 uur een aardbeving plaatsgevonden. De beving had een magnitude van 1,6 en zat op 3 kilometer diepte. Dat meldt het KNMI.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben in Rotterdam-Zuid meegedaan aan de stille tocht ter nagedachtenis aan Jahfairel, de 18-jarige jongeman die afgelopen dinsdag werd doodgeschoten in Nijmegen, meldt een ANP-verslaggever. De tocht eindigde met het drie keer roepen van zijn naam en een applaus.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee meldt "extra aandacht" te hebben voor de verdachte van de aanslag in Berlijn. Tijdens de Pride reed zaterdag iemand met een busje in op publiek en hij zou daarna ook op mensen hebben ingestoken. Er viel één dode en er raakten 29 mensen gewond.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het festival Milkshake in Amsterdam wordt zondag om 17.00 uur een minuut stilte gehouden vanwege de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Dat laat een woordvoerder van het evenement weten. "Liefde, zichtbaarheid en solidariteit zullen altijd sterker zijn dan angst", benadrukt de organisatie in een verklaring.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Twee mannen raakten dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten.
21 uur geleden