Uitspraak Gerecht EU over belastingzaak Apple in Ierland
LUXEMBURG (ANP) - Het Gerecht van de Europese Unie bepaalt woensdag of de Europese Commissie in 2016 terecht de regering van Ierland heeft gelast 13 miljard euro (plus rente) aan 'achterstallige’ vennootschapsbelasting van Apple te vorderen. Volgens de commissie had Ierland verboden belastingvoordelen aan het techbedrijf toegekend, en daarmee ongeoorloofde staatssteun gegeven. Ierland en Apple eisen nietigverklaring van dit besluit bij het Gerecht, onderdeel van het Europees Hof van Justitie.
In 2014 stelde het dagelijks EU-bestuur een onderzoek in naar vermeende voordelige belastingafspraken met de Amerikaanse techreus in Ierland. Ze concludeerde in 2016 dat het bedrijf gedurende vele jaren beduidend minder belasting hoefde te betalen dan andere bedrijven. Het ging om twee belastingdeals ('rulings') uit 1991 en 2007 met de in Ierland gevestigde dochters Apple Sales International en Apple Operations Europe. Volgens commissaris Margrethe Vestager (Mededinging) hoefde Apple daardoor jarenlang nauwelijks iets over de Europese winst af te dragen, tot slechts 0,005 procent in 2014. Ze droeg Dublin op het bedrag dat volgens Brussel normaal gesproken had moeten worden betaald, 13 miljard euro, alsnog te innen, plus rente.
Dat weigerden de Ieren en ze stapten naar de Europese rechter. Ook Vestager deed dat. In 2018 kwamen alle partijen overeen het geld op een geblokkeerde rekening te storten, in afwachting van de uitspraak van het Gerecht. Daar staat nu 14,3 miljard euro op.
De uitspraak wordt rond 11.00 uur verwacht.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP/AFP/RTR) - Webwinkelconcern Amazon heeft de samenwerking met vrachtvlieger 21 Air voorlopig opgeschort. Dit is het bedrijf dat eigenaar is van het Amazon Prime Air-vliegtuig dat een week geleden in Miami van de landingsbaan schoot.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens en bedrijven moeten volgend jaar tientallen euro's meer betalen voor hun elektriciteits- en gasaansluitingen omdat netbeheerders veel moeten investeren in het versterken van het volle stroomnet. Volgens Netbeheer Nederland gaat dit onderdeel van de energierekening gemiddeld met ongeveer 20 procent omhoog. Voor huishoudens betekent dit volgens de brancheorganisatie dat ze gemiddeld zo'n 12 euro per maand extra kwijt zijn.
13 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn maandagochtend weer omhooggegaan, na het stilleggen van de belangrijke oost-westelijke pijpleiding in Saudi-Arabië na een aanval met drones. Daarnaast zijn gesprekken tussen de Golfstaten en Iran over de situatie in de Straat van Hormuz, die maandag in Oman plaats zouden vinden, uitgesteld.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil de beperkingen op de uitstoot van broeikasgassen door kolen- en gascentrales schrappen. Milieuagentschap EPA maakt de maatregel naar verwachting maandag bekend, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kosten in de transport- en logistieksector zijn flink gestegen door aanhoudende geopolitieke spanningen en verstoringen in de ketens, stelt ING Research. Onder meer de stijgende brandstofprijzen hebben gezorgd voor een kostenshock, stelt de bank. Omdat deze niet altijd volledig kunnen worden doorberekend zet het de winstgevendheid van bedrijven onder druk.
2 uur geledenDOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.
15 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.
17 uur geleden