
Uitsluiten van Russische sporters op Spelen niet zo eenvoudig
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Olympisch Comité worstelt met de eigen regels als het gaat om het uitsluiten van Russische atleten voor de Olympische Spelen. Hoewel de Oekraïense president Volodimir Zelenski medestanders heeft die net als hij pleiten voor uitsluiting, is dat niet zo eenvoudig. Als de Parijse burgemeester Anne Hidalgo volhoudt dat Russen volgend jaar in haar stad niet welkom zijn, stuurt zij aan op contractbreuk.
Het contract is helder, zegt Daniela Heerdt, werkzaam bij onderzoekscentrum het Asser Instituut en gespecialiseerd in internationale sport- en mensenrechten. "Parijs heeft ervoor getekend dat het alle voor de Spelen geaccrediteerde personen, en dus ook sporters die aan de kwalificatie-eisen hebben voldaan, moet toelaten. Dat geldt dus ook voor Russen, of ze nu onder neutrale vlag uitkomen of voor hun land."
Dat laatste lijkt sowieso ondenkbaar sinds de Russische inval in Oekraïne, maar het IOC denkt erover atleten uit Rusland en Belarus onder neutrale vlag en onder een aantal voorwaarden te laten deelnemen. "Omdat hun principes, verenigd in het Olympic Charter, niemand uitsluiten." Dat gebeurde ook niet vaak: Zuid-Afrika werd uiteindelijk zestien jaar na de invoering van de apartheid alsnog de toegang tot de Spelen ontzegd. Hetzelfde overkwam Joegoslavië ten tijde van de oorlog daar begin jaren 90. Heerdt: "Maar dat was in navolging van een VN-resolutie."
VN-resolutie
Een resolutie tegen Rusland, die ook contact met sporters uit dat land zou verbieden, ligt er nu niet. Mochten de Verenigde Naties dat al willen dan houdt Rusland dit met een veto tegen. Heerdt vraagt zich daarom ook af hoe de uitsluiting van sporters uit dat land juridisch stand houdt. "Er staat niets in het charter over sporters die niet welkom zouden zijn, omdat hun land een oorlog is begonnen. Het feit dat het IOC nu zelf de optie overweegt deelname onder neutrale vlag toe te staan kan betekenen dat het teruggrijpt naar de olympische waarden die van oudsher gelden: neutraliteit en geen discriminatie. Ook speelt wellicht het advies van VN-experts om de mensenrechten van sporters uit Rusland en Belarus te respecteren een rol."
Het uitsluiten van sporters neigt ook naar willekeur, vindt Heerdt. "Er zijn meer oorlogen (geweest) zonder consequenties voor sporters. Neem Jemen. Steun voor een boycot van Russische sporters lijkt vooral een politieke zaak. En wanneer het om sporters gaat die zich uitspreken voor de oorlog, die een legerfunctie hebben of gefinancierd worden door de regering, dan is het begrijpelijk."
Inreisregels
Duidelijk is, zo stelt ook Heerdt, dat gewoonlijk een land zelf de inreisregels bepaalt. "Maar ook dat Parijs een contract heeft ondertekend waar het niet onderuit kan. In dit geval zou het eindoordeel bij het internationaal sporttribunaal CAS liggen."
Meer uit Sport
MALDEGEM (ANP) - Zoe Bäckstedt heeft ook het tweede gedeelte van de derde etappe van de Baloise Ladies Tour gewonnen. Het was een tijdrit over ruim 10 kilometer met start en finish in Maldegem. De renster van Canyon/SRAM, die ook al de ochtendrit had gewonnen, nam de leiderstrui over van de Nederlandse Charlotte Kool.
5 uur geledenLUCHON-SUPERBAGNÈRES (ANP/RTR) - De Duitser Florian Lipowitz is na het uitvallen van de Belg Remco Evenepoel opgeklommen naar de derde plaats in het algemeen klassement van de Tour de France. Net als in de eerste Pyreneeënrit en in de klimtijdrit eindigde hij in het spoor van geletruidrager Tadej Pogacar en Jonas Vingegaard, de twee sterkste renners tot nu toe.
6 uur geledenLUCHON-SUPERBAGNÈRES (ANP/BELGA) - De Belg Remco Evenepoel verliet zaterdag de Tour de France. De nummer 3 van het klassement stapte al vroeg in de derde Pyreneeënrit in tranen af nadat hij het tempo van zijn concurrenten niet had kunnen volgen. "Hij was heel ontgoocheld dat hij de Tour moest verlaten, maar het ging niet", zei Tom Steels, ploegleider van Soudal Quick-Step bij TNT. "Het was de derde dag op rij dat hij zich niet fantastisch voelde. Je hoopt er het beste van en dat het tij keert, maar dat gebeurde niet."
7 uur geledenLUCHON-SUPERBAGNÈRES (ANP) - Ploegleider Zak Dempster was onder de indruk van de etappezege van Thymen Arensman in de Tour de France. De Nederlander van Ineos Grenadiers had de afgelopen jaren soms problemen met de druk die de status van kopman hem bezorgde. "Het zijn in feite nog 'kids', die gewoon hun best doen", vertelde Dempster, die even moest slikken toen hij het over Arensman had, bij Eurosport.
7 uur geledenLUCHON-SUPERBAGNÈRES (ANP) - Jonas Vingegaard keek tevreden terug op de veertiende etappe van de Tour de France waarin hij in het spoor van zijn rivaal Tadej Pogacar als derde eindigde achter Thymen Arensman. "Net als gisteren in de tijdrit kan ik blij zijn met hoe de benen voelden", vertelde de Deen van Visma - Lease a Bike bij Eurosport.
8 uur geledenLUCHON-SUPERBAGNÈRES (ANP) - Thymen Arensman zakte zaterdag in Luchon-Superbagnères door zijn benen nadat hij de veertiende etappe van de Tour de France had gewonnen. "Dit voelt als een droom", vertelde hij eenmaal op adem bij de NOS. "Een etappe in de Tour maakt je carrière misschien, maar vooral de manier waarop ik het deed, daar moet ik nog een nachtje over slapen."
8 uur geledenLUCHON-SUPERBAGNÈRES (ANP) - Thymen Arensman heeft zijn belangrijkste overwinning tot nu toe geboekt. De Nederlandse renner van Ineos Grenadiers won de veertiende etappe van de Tour de France, een zware bergrit naar skioord Luchon-Superbagnères. Arensman reed meer dan 30 kilometer alleen voorop.
9 uur geleden