Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitslag verkiezingen baart SP-leider Marijnissen zorgen

Uitslag verkiezingen baart SP-leider Marijnissen zorgen

AMERSFOORT (ANP) - De voorspelde uitslag van de verkiezingen baart leider Lilian Marijnissen van de SP zorgen. "Ik zie met deze uitslag niet dat we een socialer Nederland krijgen", zei Marijnissen op de verkiezingsbijeenkomst van haar partij in Amersfoort in een eerste reactie op de exitpoll van Ipsos in opdracht van de NOS en RTL. Daarin staat de partij op 5 zetels. Nu bezetten de socialisten nog 9 zetels in de Tweede Kamer.

Marijnissen feliciteerde de winnaars van de verkiezingen en zei dat ze trots is op haar partij, waarna haar partijgenoten in de zaal 'Lilian, Lilian' scandeerden. Ze ging niet in op haar positie, nu de SP onder haar leiding opnieuw een verkiezing heeft verloren. "Dat is aan de partij". Ze voegde eraan toe nog altijd strijdbaar te zijn. "Dat zijn we niet alleen in het parlement zoals bij de toeslagenaffaire, maar ook op straat en in de buurthuizen."

Marijnissen vond het nog te vroeg om een verklaring te geven voor het vermoedelijke verlies van 4 zetels voor haar partij. "Het lijkt erop dat mensen strategisch hebben gekozen door de strijd tussen GroenLinks-PvdA, PVV en VVD over wie de grootste partij zou worden. Maar dat weten we niet zeker. We moeten nog een analyse maken."

Zeven keer verlies

Ze vindt het niet voor de hand liggend om in een nieuwe coalitie te gaan zitten. "Laat dat maar over aan de winnaars van de verkiezingen."

Het zetelverlies is pijnlijk voor Marijnissen. Sinds ze partijleider is in 2017 heeft de SP alleen maar verkiezingen verloren: inclusief deze verkiezing zeven keer. De politica heeft tijdens de campagne herhaaldelijk benadrukt dat het pas de tweede verkiezingen zijn voor de Tweede Kamer onder haar leiderschap. De partij moet diep in haar geschiedenis graven om herinneringen aan stevige verkiezingswinst op te halen, naar de tijd onder Jan Marijnissen - de vader van de huidige partijleider.

Campagnethema's

In de verkiezingscampagne ging het vaak over thema's die de SP al jarenlang agendeert: zoals de uitwassen met arbeidsmigratie en bestaanszekerheid. Tot verbazing van politieke commentatoren en de partij zelf weten de socialisten hier evenwel geen munt uit te slaan. "Ja hallo, waar waren jullie dan de afgelopen jaren?", zei Marijnissen in de beginfase van de campagne tegen andere partijen die zich ineens druk maakten om bestaansonzekerheid, terwijl zij volgens de politica medeschuldig zijn aan de oorzaak.

Meer uit Politiek

Heerma roept overheden op te kijken naar eigen discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken wil dat overheden kijken naar mogelijke discriminatie bij hun eigen werk. Hij roept hen op om zich te melden voor de zogeheten discriminatietoets, een middel voor overheidsorganisaties om risico's op discriminatie op te sporen.

1 uur geleden
Kabinet wil verbod commerciële klussen kinderen op sociale media

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat jonge kinderen niet meer voor commerciële klussen mogen worden ingezet op sociale media. Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) wil dat kinderen van 15 jaar en jonger hier niet meer aan mogen meedoen, laat hij aan de Tweede Kamer weten.

1 uur geleden
Kabinet wil ook op stikstof over links én rechts

DEN HAAG (ANP) - Ook voor het stikstofbeleid wil het kabinet steun zoeken bij zowel linkse als rechtse partijen. Premier Rob Jetten zei tijdens een werkbezoek aan de Veluwe dat hij hoopt op steun van ongeveer honderd zetels in de Tweede Kamer. De minderheidscoalitie (66 zetels) heeft dan niet alleen PRO nodig (20 zetels) maar bijvoorbeeld ook JA21 (9 zetels).

3 uur geleden
Topambtenaar: langetermijnstrategie corona kwam moeilijk op gang

DEN HAAG (ANP) - Pogingen om tot meer maatschappelijk perspectief te komen in de strijd tegen het coronavirus, werden telkens achterhaald door oplopende besmettingscijfers, die toch leidden tot acute maatregelen. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tegen de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de besluitvorming in die tijd.

4 uur geleden
Theatermaakster en politica Agaath Witteman (84) overleden

BREUKELEN (ANP) - Theatermaakster en politica Agaath Witteman is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden. Ze stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van een hersentumor, in het bijzijn van haar familie. Theaterproducent Matthijs Bongertman heeft dat zaterdag namens de familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving door de Volkskrant.

2 dagen geleden
Meerderheid leden ChristenUnie steunt strengere asielkoers

HARDERWIJK (ANP) - De leden van de ChristenUnie hebben zich op een congres in Harderwijk geschaard achter de strengere asielkoers van de Tweede Kamerfractie. Maar de uitslag van de stemming kon niet verhullen dat een groot deel van de achterban worstelt met de koerswijziging. Een oproep van oud-partijkopstuk Leen van Dijke om "trouw aan de kernwaarden" van de partij te blijven, kreeg ook brede steun.

2 dagen geleden
CU-leider Bikker haalt uit naar 'liberale dramagenda' kabinet

HARDERWIJK (ANP) - De ChristenUnie mist bij het kabinet-Jetten de beloofde terughoudendheid in medisch-ethische kwesties, met name rond een onlangs aangenomen wet over het gebruik van embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd op het congres van de christelijke partij in Harderwijk. "Stop met de liberale dramagenda", zei zij in een toespraak.

2 dagen geleden