Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitslag parlementsverkiezingen Suriname bindend verklaard

Uitslag parlementsverkiezingen Suriname bindend verklaard

PARAMARIBO (ANP) - Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) van Suriname heeft vrijdag de uitslag van de parlementsverkiezingen van 25 mei bindend verklaard. Bij de stembusgang moest de partij van president Desi Bouterse een gevoelige nederlaag incasseren. De 51 Surinamers die zijn gekozen, kunnen nu hun zetels innemen in de Nationale Assemblee (DNA). Dit gebeurt op 29 juni.

OKB-voorzitter Jennifer van Dijk-Silos sprak over de slechtst georganiseerde verkiezingen van de laatste twintig jaar. Ze had forse kritiek op bepaalde verkiezingsinstanties. Vooral het Hoofdstembureau Paramaribo kreeg enkele vegen uit de pan. Zo had deze instantie de medewerkers van het OKB de toegang ontzegd tot de sporthal waar de verkiezingsresultaten werden verwerkt.

Het OKB is de organisatie die na het formeel vaststellen van de verkiezingsuitslag door het Centraal Hoofdstembureau de uitslag bindend verklaart. Het OKB kon evenwel nog niet alles bindend verklaren. De verschillen in het aantal stemmen van vijf stembureaus zijn zo klein, dat er opnieuw naar gekeken moet worden, zo legde Van Dijk-Silos uit. Dit heeft tot gevolg dat de uitslag van de districtsraad van Paramaribo nog niet officieel kan worden vastgesteld. Het OKB zal binnen drie weken met uitsluitsel hierover komen, aldus de voorzitter.

De grote winnaars van de verkiezingen zijn de VHP van Chan Santokhi en de ABOP van Ronnie Brunswijk. Zij gaan samen met de NPS en de PL een regering vormen. De grote verliezer van deze verkiezingen, de NDP van Bouterse, zal samen met de partij BEP de oppositie in het parlement gaan vormen.

Meer uit Buitenland

Lancet-rapport: hitte nu grofweg even dodelijk als malaria en hiv

LONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.

46 minuten geleden
Oppositieleider waarschuwt Netanyahu en dringt aan op aftreden

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.

49 minuten geleden
Verkiezingen Israël: hoogste opkomst sinds 1999

JERUZALEM (ANP) - De opkomst bij de Israëlische parlementsverkiezingen is uitgekomen op 77,7 procent, de hoogste sinds 1999. Dat maakte de kiescommissie bekend nadat de stembussen dinsdagavond werden gesloten.

50 minuten geleden
VS van plan visum te verstrekken aan gevluchte Bolsonaro

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.

3 uur geleden
Oppositieleider: exitpolls laten wantrouwen in Netanyahu zien

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.

4 uur geleden
Netanyahu's partij grootste in Israël, maar coalitie verliest

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.

4 uur geleden
Brazilië onderzoekt buitenlandse financiering campagne Bolsonaro

BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.

5 uur geleden