Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitslag parlementsverkiezingen Suriname bindend verklaard

Uitslag parlementsverkiezingen Suriname bindend verklaard

PARAMARIBO (ANP) - Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) van Suriname heeft vrijdag de uitslag van de parlementsverkiezingen van 25 mei bindend verklaard. Bij de stembusgang moest de partij van president Desi Bouterse een gevoelige nederlaag incasseren. De 51 Surinamers die zijn gekozen, kunnen nu hun zetels innemen in de Nationale Assemblee (DNA). Dit gebeurt op 29 juni.

OKB-voorzitter Jennifer van Dijk-Silos sprak over de slechtst georganiseerde verkiezingen van de laatste twintig jaar. Ze had forse kritiek op bepaalde verkiezingsinstanties. Vooral het Hoofdstembureau Paramaribo kreeg enkele vegen uit de pan. Zo had deze instantie de medewerkers van het OKB de toegang ontzegd tot de sporthal waar de verkiezingsresultaten werden verwerkt.

Het OKB is de organisatie die na het formeel vaststellen van de verkiezingsuitslag door het Centraal Hoofdstembureau de uitslag bindend verklaart. Het OKB kon evenwel nog niet alles bindend verklaren. De verschillen in het aantal stemmen van vijf stembureaus zijn zo klein, dat er opnieuw naar gekeken moet worden, zo legde Van Dijk-Silos uit. Dit heeft tot gevolg dat de uitslag van de districtsraad van Paramaribo nog niet officieel kan worden vastgesteld. Het OKB zal binnen drie weken met uitsluitsel hierover komen, aldus de voorzitter.

De grote winnaars van de verkiezingen zijn de VHP van Chan Santokhi en de ABOP van Ronnie Brunswijk. Zij gaan samen met de NPS en de PL een regering vormen. De grote verliezer van deze verkiezingen, de NDP van Bouterse, zal samen met de partij BEP de oppositie in het parlement gaan vormen.

Meer uit Buitenland

Iran ontkent raketaanvallen op Turkije en biedt onderzoek aan

ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.

17 minuten geleden
Britse koning Charles eind april op staatsbezoek naar de VS

WASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.

40 minuten geleden
Bultrug bij Duitse kust toch weer gestrand

WISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.

42 minuten geleden
Costa belt met Iraanse president, roept op aanvallen te staken

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.

1 uur geleden
Trump boos op Frankrijk om weigeren vliegtuigen voor Israël

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"

1 uur geleden
Israël claimt ook na oorlog controle over Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.

2 uur geleden
Tientallen sterren eisen sluiting van ICE-detentiecentrum

LOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.

2 uur geleden