Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitpraatgesprek Rutte met Spanje en Italië komt er maar niet van

Uitpraatgesprek Rutte met Spanje en Italië komt er maar niet van

DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Het videogesprek waarin premier Mark Rutte de wrevel van zijn Zuid-Europese collega's over de Nederlandse bedenkingen over coronasteunmaatregelen hoopte weg te nemen, is waarschijnlijk van de baan. Eerst zijn nu de ministers van Financiën aan zet en het is maar de vraag of een uitpraattelefoontje daarna nog nodig is, zeggen ingewijden.

De ministers van Financiën van de eurozone buigen zich dinsdag over maatregelen om vooral de zwaar getroffen zuidelijke lidstaten door de coronacrisis te loodsen. Nederland stond aanvankelijk recht tegenover landen als Italië en Spanje, maar draait wat bij. Zo kunnen de voorwaarden die Nederland wil verbinden aan steun uit noodfonds ESM ook wel even wachten tot een later stadium, vindt minister Wopke Hoekstra bij nader inzien.

Dat Nederland zo de nadruk legde op harde voorwaarden aan steun aan het noodlijdende Zuid-Europa viel verkeerd in binnen- en buitenland en bij vriend en vijand. Nederland wordt een gebrek aan solidariteit verweten. Een tiental landen wil gezamenlijk schuldpapier gaan uitgeven, 'coronabonds', maar daar is Nederland fel op tegen.

Niets gepland

Rutte kondigde daarop aan dat hij de zaak wilde uitpraten met zijn Italiaanse collega Guiseppe Conte en hun Spaanse ambtgenoot Pedro Sánchez. Maar daar komt het maar niet van.

Of de kou wel echt uit de lucht is, zoals het in Den Haag klinkt, of dat er wat anders spaakloopt is onduidelijk. Mogelijk staan de zuidelijke leiders er ook op dat hun collega's van zwaargewichten Duitsland en Frankrijk aanschuiven. Dat zou een van de redenen zijn geweest waarom EU-president Charles Michel, de beoogde gespreksleider, het gesprek vorige week op het laatste moment afblies.

Een onderonsje van Rutte met Conte en Sánchez kan alsnog nodig blijken, zeggen ingewijden. Maar vooralsnog is er niets gepland.

Meer uit Politiek

CDA botst met oppositie over eigen bijdrage wijkverpleging

DEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.

13 uur geleden
Zorgvilla's ExpertCare voorlopig nog open, Kamer wil oplossing

DEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.

18 uur geleden
Minister wilde verrassing voorkomen met bekritiseerde UNRWA-brief

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.

18 uur geleden
Minister Berendsen: VS hebben alle reden om in NAVO te blijven

DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.

18 uur geleden
Bertram: plannen tegen prijsstijgingen moeten ook over ov gaan

DEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.

18 uur geleden
Ook CDA kritisch over snel terugdraaien bezuiniging UNRWA

DEN HAAG (ANP) - Ook coalitiepartij CDA is kritisch op de manier waarop minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) de miljoenenbezuiniging op hulpgeld voor UNRWA ongedaan wil maken. Afgelopen maandag liet de D66-bewindsman weten dat hij de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen dit jaar al wil terugdraaien door in september een aanpassing te doen in de volgende begroting.

21 uur geleden
GL-PvdA wil tijdelijk reizen in daluren voor 9 euro per maand

DEN HAAG (ANP) - Voor 9 euro per maand moeten mensen in de daluren door heel Nederland kunnen reizen, vindt GroenLinks-PvdA. Tweede Kamerlid Habtamu de Hoop stelde zo'n tijdelijk "klimaatticket" voor in een debat over openbaar vervoer, met het oog op de stijgende brandstofprijzen. Het zou van mei tot september moeten gelden.

21 uur geleden