Uitkeringsinstantie: sollicitatieplicht ww-ontvanger schuurt soms
DEN HAAG (ANP) - Het schuurt dat uitkeringsorganisatie UWV mensen moet dwingen te blijven solliciteren als zij na het ontvangen van een ww-uitkering weer een betaalde baan krijgen. Dat gebeurt als iemand werk vindt dat minder goed betaalt dan zijn oude baan. Het UWV kan hier bijna geen uitzonderingen maken door de strakke regelgeving, zegt Cor Burgmeyer, directeur Klant en Service van de uitkeringsinstantie.
Burgmeyer werd door een speciale Kamercommissie gehoord over problemen bij uitvoeringsorganisaties als het UWV, de Belastingdienst en het CBR. Wetten en regels die vanuit het kabinet en de Tweede Kamer komen, zorgen er soms voor dat het UWV dit soort problemen niet kan voorkomen, stelt Burgmeyer.
"Ik kan daar wel een goed voorbeeld van noemen", zegt hij tegen de commissie. Iemand met een goedbetaalde baan die onverhoopt toch een werkloosheidsuitkering (ww) moet aanvragen, moet ook aan bepaalde voorwaarden voldoen. Bijvoorbeeld het zoeken naar een baan. Maar als iemand zo'n baan heeft gevonden, maar een stuk minder verdient dan voorheen, kan die persoon aanvullende uitkering ontvangen. Maar dan moet hij of zij wel blijven solliciteren.
Solliciteren
Dat geldt bijvoorbeeld ook voor iemand in de zestig, voor wie "het uitzicht op het opnieuw vinden van werk in de sector waar hij werkte niet zo groot is". Dan schrijft de wet voor dat hij toch moet solliciteren. "Dan kunnen wij niet zeggen: daar kunt u mee stoppen. Dat zouden we misschien wel willen, op basis van ons vakmanschap en onze inschatting van de persoonlijke situatie."
Dit soort signalen worden wel doorgegeven aan het ministerie, vertelt Burgmeyer. Over het algemeen is weinig ruimte voor specifieke oplossingen voor individuele gevallen bij het UWV, zegt hij. De instantie zit vaak vast in strenge wetgeving. Voor uitzonderingsgevallen worden sneller nieuwe regels gevonden dan dat het UWV de ruimte krijgt om zelf maatwerk te leveren.
Dat ziet ook Michel Rovers, directeur Strategie, Beleid en Kenniscentrum van de uitkeringsinstantie. Hij pleit ervoor om de mogelijkheid om in sommige gevallen af te wijken van de regels "in te bouwen in de wet".
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
5 uur geleden