Uitkeringsinstantie: sollicitatieplicht ww-ontvanger schuurt soms
DEN HAAG (ANP) - Het schuurt dat uitkeringsorganisatie UWV mensen moet dwingen te blijven solliciteren als zij na het ontvangen van een ww-uitkering weer een betaalde baan krijgen. Dat gebeurt als iemand werk vindt dat minder goed betaalt dan zijn oude baan. Het UWV kan hier bijna geen uitzonderingen maken door de strakke regelgeving, zegt Cor Burgmeyer, directeur Klant en Service van de uitkeringsinstantie.
Burgmeyer werd door een speciale Kamercommissie gehoord over problemen bij uitvoeringsorganisaties als het UWV, de Belastingdienst en het CBR. Wetten en regels die vanuit het kabinet en de Tweede Kamer komen, zorgen er soms voor dat het UWV dit soort problemen niet kan voorkomen, stelt Burgmeyer.
"Ik kan daar wel een goed voorbeeld van noemen", zegt hij tegen de commissie. Iemand met een goedbetaalde baan die onverhoopt toch een werkloosheidsuitkering (ww) moet aanvragen, moet ook aan bepaalde voorwaarden voldoen. Bijvoorbeeld het zoeken naar een baan. Maar als iemand zo'n baan heeft gevonden, maar een stuk minder verdient dan voorheen, kan die persoon aanvullende uitkering ontvangen. Maar dan moet hij of zij wel blijven solliciteren.
Solliciteren
Dat geldt bijvoorbeeld ook voor iemand in de zestig, voor wie "het uitzicht op het opnieuw vinden van werk in de sector waar hij werkte niet zo groot is". Dan schrijft de wet voor dat hij toch moet solliciteren. "Dan kunnen wij niet zeggen: daar kunt u mee stoppen. Dat zouden we misschien wel willen, op basis van ons vakmanschap en onze inschatting van de persoonlijke situatie."
Dit soort signalen worden wel doorgegeven aan het ministerie, vertelt Burgmeyer. Over het algemeen is weinig ruimte voor specifieke oplossingen voor individuele gevallen bij het UWV, zegt hij. De instantie zit vaak vast in strenge wetgeving. Voor uitzonderingsgevallen worden sneller nieuwe regels gevonden dan dat het UWV de ruimte krijgt om zelf maatwerk te leveren.
Dat ziet ook Michel Rovers, directeur Strategie, Beleid en Kenniscentrum van de uitkeringsinstantie. Hij pleit ervoor om de mogelijkheid om in sommige gevallen af te wijken van de regels "in te bouwen in de wet".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
9 uur geleden