Uitgezette journalist maakt het goed, is onderweg naar Nederland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse journalist Robert Dulmers, die zondag in Oekraïne is opgepakt en het land uit is gezet, maakt het naar eigen zeggen "uitstekend". Wel is hij boos over zijn uitwijzing. Dulmers was sinds ruim een maand in Oekraïne als oorlogscorrespondent werkzaam voor het Nederlands Dagblad (ND). Hij verbleef maandag in Moldavië en is onderweg naar Nederland, zegt hij tegen het ANP.
De 56-jarige journalist werd zondag door drie onbekende mannen onder bedreiging van een vuurwapen aangehouden in de stad Odessa. Maandag werd het hem naar eigen zeggen duidelijk dat dit leden van de Oekraïense geheime dienst SBU waren en dat hij door die dienst in samenwerking met de politie het land uit is gezet. Dulmers maakte zondagochtend in Odessa foto's en videobeelden van de stad, die werd bestookt met Russische raketten. Hij plaatste enkele beelden op zijn socialemedia-accounts en vermoedt dat dit de reden van zijn uitzetting is.
De Oekraïense autoriteiten beweren dat de journalist de regels van zijn accreditatie heeft geschonden, en bovendien een poging heeft gedaan om Oekraïne na zijn uitzetting opnieuw binnen te gaan. Dulmers ontkent dat. "Mijn aanvankelijke inreisverbod van drie jaar werd om die vermeende poging omgezet in een verbod voor tien jaar. Maar dat is een verzinsel. Toen ik mijn paspoort terugkreeg, stond daarin gestempeld dat ik de komende tien jaar niet welkom ben. Een verbod van drie jaar heb ik nooit gekregen", aldus Dulmers.
Teleurstelling
De journalist is teleurgesteld in de opstelling van Oekraïne. "Als president Volodimir Zelenski zo graag een democratie naar Europees voorbeeld wil, dan is uitzetting van journalisten niet te rijmen met die wens."
De adjunct-hoofdredacteur van het ND, Daniël Gillissen, herhaalde maandag de bewering van zijn hoofdredacteur Sjirk Kuijper dat de journalist niet op de hoogte was van overtreding van de regels. "Hij had toestemming van de Oekraïense autoriteiten om ongehinderd en zonder beperkingen zijn werk te doen. Oekraïne heeft hem nooit gemeld dat zijn accreditatie is gewijzigd", aldus Gillissen. Ook Dulmers zegt maandag dat hij niet op de hoogte is gesteld van wijzigingen in de accreditatie.
Kuijper kondigde aan protest aan te tekenen bij de Oekraïense autoriteiten. Ook Buitenlandse Zaken gaat de zaak aankaarten in Oekraïne.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Er zijn per direct 500 nieuwe opvangplekken voor asielzoekers nodig "om de situatie in Ter Apel weer gewoon te krijgen", zei bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) woensdagavond in het tv-programma Nieuwsuur. De komende tijd zijn dat er nog veel meer, vertelde hij.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Op dit moment is er in de overvolle aanmeldlocatie in Ter Apel voor ongeveer dertig asielzoekers geen opvangplek beschikbaar, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het is onduidelijk of er voor hen in de nacht van woensdag op donderdag opvang geregeld kan worden.
3 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal gaat ervoor zorgen dat asielzoekers voor wie geen plaats is in het opvangcentrum in Ter Apel, niet buiten hoeven te slapen in de nacht van woensdag op donderdag. Dat meldt burgemeester Klaas Sloots woensdagavond in een verklaring. "Wij springen bij als het echt niet anders kan", aldus de burgemeester van de buurgemeente.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft woensdagavond bekendgemaakt aan welke specifieke voorwaarden asielzoekers moeten voldoen om voorrang te krijgen tot de overvolle opvanglocatie in Ter Apel.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariër. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariër Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) heeft de Israëlische ambassadeur ontboden, vanwege de behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Op beelden is te zien dat activisten van de vloot, die op weg was naar Gaza, ruw behandeld werden.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
8 uur geleden