Uitgever Haye van der Heyden wil lezen van gewichtigheid ontdoen
AMSTERDAM (ANP) - Regisseur, entertainer en schrijver Haye van der Heyden begint volgend jaar zijn eigen uitgeverij, Vogelvrij. Hij wil digitale boeken uitgeven die je nergens anders kunt krijgen, die je in een paar uur uit hebt en waarin het bovenal draait om de plot. En hij wil het lezen ontdoen van de gewichtigheid die er vaak omheen hangt.
'Net zoals bij een film", zegt de man die een jaar geleden lelijk in opspraak kwam doordat hij in een interview zei dat Holocaust-ontkenners hun visie moeten kunnen geven, maar die ook bekend is van verscheidene populaire tv-programma's. "Of die plot spannend, romantisch of grappig is maakt niet uit, als het maar een verhaal is dat de lezer meteen boeit", aldus Van der Heyden. Het vertellen van puur een verhaal wordt volgens hem te veel onderschat.
De boeken worden nieuw voor zijn uitgeverij geschreven. Wie een boek voor Vogelvrij wil produceren, moet vóór alles de plot inleveren. Als die goed genoeg is en de schrijver ook nog een beetje leuk schrijven kan, krijgt hij of zij een kans. Ook hier zal te werk worden gegaan als bij een film. "Elke handeling moet leiden tot de volgende. Als een scène overbodig is, komt die niet in de film. En dus niet in het boek."
'Lezen, gadver'
Van der Heyden ziet dat iedereen zit "te netflixen", maar hij wil voorkomen dat dat nog de enige manier is waarop mensen verhalen tot zich nemen. "Ik hoor steeds vaker: 'Lezen, gadver.' Daarom wil ik boeken met verhalen die net zo entertaining zijn als Netflix."
Van der Heyden ziet een enorm voordeel in de beperkte lengte van de boeken. "Bijvoorbeeld als je naar Abu Dhabi vliegt. Dan weet je: ik kan een gewone film bekijken en nog zo'n boek lezen." En als je naar de bios gaat, kijk je volgens hem meestal ook van tevoren hoelang de film duurt. De leesduur van anderhalf tot twee uur is echter niet in beton gegoten. "Je hebt toch ook The Godfather, die duurt drie uur."
De boeken van Vogelvrij komen per dozijn voor 25 euro. Je hebt niks te kiezen: de twaalf aangeboden boeken moet je nemen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Bij een steekpartij in een woning in de Laanzichtstraat in Rotterdam is een man zwaargewond geraakt. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het 38-jarige slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht.
15 minuten geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is sinds zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
46 minuten geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
8 uur geledenDE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
17 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
19 uur geleden