Uitgaven Brits koningshuis gedaald
LONDEN (ANP) - Het Britse koningshuis heeft in het afgelopen jaar minder uitgegeven. Dat staat in het financiële jaarverslag dat woensdag is verschenen. De uitgaven van het Britse koningshuis daalden met 17 procent van 107,5 miljoen pond (127,85 miljoen euro) naar 89,1 miljoen pond (105,9 miljoen euro). Dat kwam grotendeels door een verwachte daling van de uitgaven voor renovaties aan Buckingham Palace. Het bedrag dat de koninklijke familie ontving uit het zogeheten Sovereign Grant, het bedrag dat de Britse belastingbetaler betaalt, bleef voor het derde opeenvolgende jaar gelijk met 86,3 miljoen pond.
Het financiële jaaroverzicht gaat over het jaar tot 31 maart 2024 en omvat het eerste volledige jaar dat koning Charles op de troon zit. Buckingham Palace schrijft in het verslag dat het aantal koninklijke evenementen toenam, ondanks de gezondheidsproblemen van koning Charles en prinses Catherine. Beiden kregen in 2024 te maken met kanker.
Ondanks de ziekte van Charles en Catherine gaf het Britse koningshuis wel meer uit aan reizen dan in het voorgaande financiële jaar. De kosten van reizen kwamen uit op 4,2 miljoen pond, tegenover 3,9 miljoen pond een jaar eerder. De staatsbezoeken van Charles en Camilla aan Kenia en Frankrijk waren de duurste reizen met kosten van respectievelijk 167.000 pond en 123.000 pond. Andere kostbare reizen waren het bezoek van prinses Anne aan Sri Lanka (48.000 pond) en prins William aan Koeweit (30.000 pond).
In het jaarverslag staat ook vermeld hoeveel post het koninklijk huishouden in 2023-2024 ontving. Het ging om meer dan 138.000 poststukken. Daarvan gingen 31.311 over de kroning van Charles en koningin Camilla en meer dan 27.000 poststukken bevatten beterschapswensen aan Charles en Catherine.
Buckingham Palace meldt ook dat het personeelsbestand qua diversiteit erop vooruit is gegaan. Het aandeel werknemers dat tot een etnische minderheid behoort, is gestegen van 9,7 naar 11,4 procent, "een significante stap" richting het doel van 14 procent in 2025, aldus het verslag.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-rebellen hebben Saudische troepen en wapendepots aangevallen in Mokka, een havenstad in Jemen aan de Rode Zee. Bij de aanvallen werd "een groot aantal ballistische raketten en drones" ingezet, meldt een woordvoerder van de Houthi's. De aangevallen zone wordt gecontroleerd door de Jemenitische regering, die gesteund wordt door Saudi-Arabië.
6 uur geledenSEVILLA (ANP) - De natuurbrand bij de Zuid-Spaanse plaats Niebla heeft zo'n 8000 hectare getroffen en rukt op richting Sevilla, zei zondag Antonio Sanz, de minister van Volksgezondheid en Noodsituaties van de regio Andalusië. Dat meldt onder meer de nieuwssite Sevilla Actualidad.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Israël verwerpt het vredesplan voor Gaza dat onder leiding van de VS werd opgesteld. Zolang Hamas niet volledig ontwapend is, trekt de Israëlische krijgsmacht (IDF) zich ook niet terug, heeft premier Benjamin Netanyahu gezegd. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde vorige maand aan dat er een doorbraak was en dat zowel Israël als Hamas daarmee had ingestemd.
7 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse topcrimineel Daniel Kinahan (49) wordt zondag vanuit de Verenigde Arabische Emiraten teruggebracht naar Ierland, meldt onder meer de Ierse publieke omroep RTÉ. Hij is in een Iers regeringsvliegtuig onderweg naar Dublin, waar hij zal worden voorgeleid voor het Speciale Strafhof. Hij staat terecht voor het leiden van een misdaadorganisatie.
7 uur geledenODESA (ANP/RTR) - De haven van de Oekraïense stad Odesa is beschadigd geraakt bij Russische aanvallen, meldt president Volodymyr Zelensky. Acht mensen raakten gewond. Aanvallen op Charkiv kostten twee levens. In Rusland kwamen drie mensen om door een Oekraïense droneaanval.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een 27-jarige vrouw en een vijf maanden oude baby zijn omgekomen nadat een boot zaterdagavond was omgeslagen in de haven van de Amerikaanse stad New York. Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN. Het incident gebeurde nabij Liberty Island, waar het Vrijheidsbeeld staat.
8 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft op de eerste dag van grenscontroles 199 reizigers vanuit Italië gecontroleerd, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. De controles volgen na een aanvaring met de Italiaanse regering over de komst van tienduizenden migranten naar de Spaanse exclave Ceuta, eind juli.
9 uur geleden