Uitgaven Brits koningshuis gedaald
LONDEN (ANP) - Het Britse koningshuis heeft in het afgelopen jaar minder uitgegeven. Dat staat in het financiële jaarverslag dat woensdag is verschenen. De uitgaven van het Britse koningshuis daalden met 17 procent van 107,5 miljoen pond (127,85 miljoen euro) naar 89,1 miljoen pond (105,9 miljoen euro). Dat kwam grotendeels door een verwachte daling van de uitgaven voor renovaties aan Buckingham Palace. Het bedrag dat de koninklijke familie ontving uit het zogeheten Sovereign Grant, het bedrag dat de Britse belastingbetaler betaalt, bleef voor het derde opeenvolgende jaar gelijk met 86,3 miljoen pond.
Het financiële jaaroverzicht gaat over het jaar tot 31 maart 2024 en omvat het eerste volledige jaar dat koning Charles op de troon zit. Buckingham Palace schrijft in het verslag dat het aantal koninklijke evenementen toenam, ondanks de gezondheidsproblemen van koning Charles en prinses Catherine. Beiden kregen in 2024 te maken met kanker.
Ondanks de ziekte van Charles en Catherine gaf het Britse koningshuis wel meer uit aan reizen dan in het voorgaande financiële jaar. De kosten van reizen kwamen uit op 4,2 miljoen pond, tegenover 3,9 miljoen pond een jaar eerder. De staatsbezoeken van Charles en Camilla aan Kenia en Frankrijk waren de duurste reizen met kosten van respectievelijk 167.000 pond en 123.000 pond. Andere kostbare reizen waren het bezoek van prinses Anne aan Sri Lanka (48.000 pond) en prins William aan Koeweit (30.000 pond).
In het jaarverslag staat ook vermeld hoeveel post het koninklijk huishouden in 2023-2024 ontving. Het ging om meer dan 138.000 poststukken. Daarvan gingen 31.311 over de kroning van Charles en koningin Camilla en meer dan 27.000 poststukken bevatten beterschapswensen aan Charles en Catherine.
Buckingham Palace meldt ook dat het personeelsbestand qua diversiteit erop vooruit is gegaan. Het aandeel werknemers dat tot een etnische minderheid behoort, is gestegen van 9,7 naar 11,4 procent, "een significante stap" richting het doel van 14 procent in 2025, aldus het verslag.
Meer uit Buitenland
SARAJEVO (ANP/AFP) - Milorad Dodik, oud-president van de Servische deelrepubliek van Bosnië en Herzegovina, heeft de overwinning voor zijn partij opgeëist na de algemene verkiezingen. Dat deed hij nadat de kiesautoriteiten zondag de eerste voorlopige resultaten bekendgemaakt hadden. Die zouden wijzen op een voorsprong voor de kandidaat van de Alliantie van Onafhankelijke Sociaal-Democraten (SNSD), Savo Minic.
1 uur geledenADEN/SANAA (ANP/AFP) - Meer dan zeventig mensen zijn in het afgelopen etmaal om het leven gekomen bij gevechten in en rond de westelijke Jemenitische provincie Taiz. Daar wordt al dagenlang gevochten tussen de Houthi-beweging en regeringstroepen. Dat meldden bronnen van beide kampen aan persbureau AFP.
5 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP/DPA) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een man op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.
9 uur geledenADEN/SANAA (ANP/AFP) - De leider van de internationaal erkende regering van Jemen, Rashad al-Alimi, heeft in een toespraak gezegd dat de regering met een militaire operatie de gebieden gaat heroveren die in handen zijn van de Houthi's.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk blijven maandag, als gevolg van de gewelddadige protesten van de afgelopen week in en rond Franse scholen, vier- tot vijfhonderd middelbare scholen gesloten of gaan in beperkte mate weer open. Het gaat om scholen waar volgens het ministerie van Onderwijs de veiligheid niet gegarandeerd kan worden of om zwaar beschadigde panden.
10 uur geledenCEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse politie is zondag een grote operatie begonnen om een groot migrantenkamp op een strand in de Noord-Afrikaanse enclave Ceuta te ontruimen.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.
12 uur geleden