Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitgang dreigt voor Rusland in Raad van Europa

Uitgang dreigt voor Rusland in Raad van Europa

STRAATSBURG (ANP) - Het binnenvallen van Oekraïne dreigt Rusland op een vertrek uit de Raad van Europa te komen te staan. De verdragsorganisatie, die de mensenrechten in Europa bewaakt, dreigt Rusland te schorsen of zelfs te royeren om de "brute verkrachting" van haar beginselen, zegt een kopstuk.

De Nederlandse voorzitter van de parlementaire tak van de Raad van Europa, Tiny Kox, heeft voor vrijdagochtend spoedoverleg belegd van de vertegenwoordigers van de 47 lidstaten en van de parlementaire assemblee. Daar zullen ze besluiten Rusland te schorsen, verwacht hij. Daarvoor is een ruime meerderheid nodig, maar Kox heeft geen lidstaat gezien die het sinds de aanval op Oekraïne voor Rusland heeft opgenomen.

De Raad van Europa kan Rusland ook helemaal de deur wijzen of het land vragen zelf te vertrekken. Maar die procedure is ingewikkelder en tijdrovender en "schorsen kan onmiddellijk". Bovendien blijft Moskou als geschorst lid gehouden om zich aan de afspraken van de raad te houden en houden Russen de mogelijkheid om naar het mensenrechtenhof in Straatsburg te stappen.

Zorgenkind

Mogelijk heeft een schorsing dezelfde uitkomst als een uitsluiting, omdat Moskou eerder uitsprak in dat geval de eer aan zichzelf te houden. Het woord eer zou in na zijn "onbestaanbaar oneervolle gedrag" echter niet op zijn plaats zijn, zegt Kox. "Rusland heeft zelf eerder aangegeven graag lid te willen blijven" van de raad, die na de Tweede Wereldoorlog is opgericht om de mensenrechten te bevorderen en waartoe vrijwel alle Europese landen behoren. "Dan moet zijn gedrag daarmee ook rijmen." Kox hoopt dat stappen van de raad "verstandige mensen in Rusland" in het geweer brengt.

Een vertrek van Rusland zou een eind maken aan een decennialange worsteling met het zorgenkind. Moskou is talloze malen berispt en bestraft door de verschillende geledingen van de raad. Daarvan trekt het land zich steeds minder aan.

Meer uit Buitenland

Videobeelden getoond van verdachte van moord op Charlie Kirk

SALT LAKE CITY (ANP) - Het Utah Department of Public Safety heeft videobeelden getoond van de persoon die ervan verdacht wordt de conservatieve activist Charlie Kirk te hebben doodgeschoten. Dat gebeurde donderdagavond op een persconferentie.

3 uur geleden
Bronnen tegen CBS News: naam verdachte moord Charlie Kirk bekend

SALT LAKE CITY (ANP) - Rechercheurs hebben de naam van de persoon die ze als verdachte voor de moord op Charlie Kirk op het oog hebben - in de Verenigde Staten 'person of interest' genoemd - volgens drie bronnen tegen CBS News. Er is nog geen arrestatiebevel uitgevaardigd.

7 uur geleden
Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel vanwege coupplannen

BRASÍLIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is door het hooggerechtshof in Brasília veroordeeld tot 27 jaar en 3 maanden gevangenisstraf voor het beramen van een staatsgreep om aan de macht te blijven.

8 uur geleden
Trump niet blij met veroordeling Bolsonaro

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "niet blij" te zijn met de veroordeling van Jair Bolsonaro. De Braziliaanse oud-president is donderdag schuldig bevonden aan onder meer een couppoging en het gewelddadig omverwerpen van de democratie.

10 uur geleden
Zelensky spreekt met Amerikaanse gezant over Patriots en drones

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Kyiv een ontmoeting gehad met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg. Ze spraken onder meer over de leveringen van Patriot-systemen door bondgenoten en over de gezamenlijke productie van drones, meldt Zelensky op X.

12 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro veroordeeld voor couppoging

BRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft oud-president Jair Bolsonaro veroordeeld voor een poging tot staatsgreep. Drie van de vijf rechters hebben daarvoor gestemd, waardoor er een meerderheid is. Bolsonaro wordt ook veroordeeld voor deelname aan een criminele organisatie en een poging tot het gewelddadig omverwerpen van de democratie.

12 uur geleden
Rusland vindt dat Polen moet nadenken over sluiting grens Belarus

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland vindt dat Polen nog eens moet nadenken over het voornemen om de grens met Belarus te sluiten. "We dringen er bij Warschau op aan om de gevolgen van dit soort destructieve stappen in overweging te nemen en het besluit zo snel mogelijk te herzien", zei woordvoerder Maria Zacharova van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken.

13 uur geleden