Uitgaansverbod voor kustbewoners La Palma om gassen lavastroom
SANTA CRUZ (ANP/RTR/AFP) - Ruim twee maanden na de vulkaanuitbarsting op het Spaanse eiland La Palma heeft een nieuwe lavastroom de oceaan bereikt. Omdat de gassen die daarbij vrijkomen mogelijk giftig zijn, hebben de circa 3000 bewoners van drie kustdorpen de opdracht gekregen binnen te blijven. Het vliegveld is gesloten, waarschijnlijk voor 48 uur. Militairen worden ingezet om de luchtkwaliteit te meten.
De lava bereikte de zee rond het middaguur, waarbij grote rookpluimen de lucht in werden geblazen. Het is de derde lavastroom die het water bereikt, een paar kilometer noordelijker dan de vorige twee.
De bewoners van de drie dorpen kregen vanwege de wind het advies hun ramen en deuren dicht te houden. Inwoners van de hoofdstad Santa Cruz is voor het eerst aangeraden mond- en neusbescherming te dragen door de hoge concentraties fijnstof en zwaveldioxide in de lucht.
Op het Canarische eiland zijn circa 2650 gebouwen verwoest of beschadigd door de lava. Eerder deze maand overleed een 70-jarige man nadat het dak van zijn woning was ingestort. Sinds de uitbarsting zijn duizenden mensen geëvacueerd. De schade wordt geschat op bijna 900 miljoen euro.
Meer uit Buitenland
HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".
6 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.
7 uur geleden