Uitgaansverbod voor kustbewoners La Palma om gassen lavastroom
SANTA CRUZ (ANP/RTR/AFP) - Ruim twee maanden na de vulkaanuitbarsting op het Spaanse eiland La Palma heeft een nieuwe lavastroom de oceaan bereikt. Omdat de gassen die daarbij vrijkomen mogelijk giftig zijn, hebben de circa 3000 bewoners van drie kustdorpen de opdracht gekregen binnen te blijven. Het vliegveld is gesloten, waarschijnlijk voor 48 uur. Militairen worden ingezet om de luchtkwaliteit te meten.
De lava bereikte de zee rond het middaguur, waarbij grote rookpluimen de lucht in werden geblazen. Het is de derde lavastroom die het water bereikt, een paar kilometer noordelijker dan de vorige twee.
De bewoners van de drie dorpen kregen vanwege de wind het advies hun ramen en deuren dicht te houden. Inwoners van de hoofdstad Santa Cruz is voor het eerst aangeraden mond- en neusbescherming te dragen door de hoge concentraties fijnstof en zwaveldioxide in de lucht.
Op het Canarische eiland zijn circa 2650 gebouwen verwoest of beschadigd door de lava. Eerder deze maand overleed een 70-jarige man nadat het dak van zijn woning was ingestort. Sinds de uitbarsting zijn duizenden mensen geëvacueerd. De schade wordt geschat op bijna 900 miljoen euro.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
1 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
7 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
13 uur geleden