'Uitermate gevaarlijke situatie' door haperend C2000-systeem
DEN HAAG (ANP) - Door een netwerkstoring in het C2000-systeem ontstond in de nacht van maandag op dinsdag volgens politiebond ACP een "uitermate gevaarlijke situatie" in een Nederlandse haven. Tussen 00.00 uur en 03.00 uur kon er niet via het centrale systeem worden gecommuniceerd. Na een reset werkte C2000 wel weer. Het is niet voor het eerst dat er problemen zijn met het communicatiemiddel van de hulpdiensten.
Een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid, dat gaat over het C2000-systeem, legt uit dat personeel in de meldkamers door de storing niet meer met de gebruikelijke headsets met teams op straat kon communiceren. In plaats daarvan moest met portofoons of gewone mobieltjes worden gebeld.
De communicatieproblemen leverden volgens ACP-woordvoerder Maarten Brink zeker één gevaarlijke situatie op. Er zouden twee meldingen zijn binnengekomen uit een havengebied "waar agenten regelmatig geconfronteerd worden met uithalers en grote vangsten cocaïne". Normaal gaat de politie samen met de (bewapende) marechaussee en douane op zo'n melding af, maar omdat C2000 niet werkte, kon er geen contact met deze instanties worden gelegd.
Opvolger
Meer details over de situatie in de haven of de afloop daarvan kan Brink "om veiligheidsredenen" niet geven. De woordvoerder van het ministerie kent de specifieke situatie niet en zegt dat "meer onderzoek" nodig is.
De woordvoerder van het ministerie benadrukt dat het probleem van afgelopen nacht wel een andere oorzaak had dan de storingen waar C2000 eerder dit jaar mee kampte. Toen ging het ook al meerdere keren mis. Wel erkent de woordvoerder zelf ook dat het beter kan. "Agenten moeten veilig hun werk kunnen doen en te allen tijde met elkaar kunnen communiceren", aldus de woordvoerder.
Momenteel wordt gewerkt aan een opvolger voor het C2000-systeem, dat door alle hulpdiensten gebruikt moet gaan worden. Het is de bedoeling dat het nieuwe systeem, onder de werktitel NOOVA, in 2025 in gebruik genomen wordt.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
6 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
10 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
19 uur geleden