Uitermark vindt terugtrekken Omtzigt jammer maar verstandig
DEN HAAG (ANP) - NSC-minister Judith Uitermark van Binnenlandse Zaken vindt het "ontzettend jammer" maar ook "verstandig" dat Pieter Omtzigt zich tijdelijk terugtrekt als fractievoorzitter van zijn partij. "Hij heeft ontzettend hard gewerkt, er is heel veel gebeurd."
De bewindsvrouw zag al langere tijd signalen dat Omtzigt het rustiger aan moest doen. "Hij gaf het zelf ook aan, dat hij behoefte had aan rust." De minister wil zich niet verder uitlaten over Omtzigts leiderschapsstijl. Ook bestrijdt ze dat Omtzigt zich te veel met kabinetsbeleid bemoeide. Ze wil verder geen antwoord geven op de vraag of Omtzigt volgens haar in dezelfde rol terug moet komen. "Laten we gewoon Pieter even rust gunnen."
Omtzigt richtte vorig jaar zijn partij op en moest kort daarna campagne voeren voor de verkiezingen. Nadat zijn partij twintig zetels had gehaald, zat hij aan tafel voor het vormen van een nieuw kabinet. Die onderhandelingen gingen vaak uiterst moeizaam en de onderlinge verhoudingen bleken vaak slecht.
Gehuild en geschreeuwd
Ook de afgelopen weken waren turbulent voor Omtzigt. Hij zou hebben gehuild en geschreeuwd bij begrotingsonderhandelingen. Zijn HJ Schoo-lezing maakte veel los, omdat hij begon over de "geopolitieke implicaties" van het lage geboortecijfer in Nederland. Hij leek het zichtbaar moeilijk te hebben met de kritiek daarop. Verder was er een lange, moeizame discussie in de ministerraad over asiel. Volgens bronnen zouden NSC-ministers daarin zijn aangestuurd door Omtzigt.
Volgens EW Magazine maken verschillende prominente NSC'ers, onder wie ook bewindslieden van die partij, zich zorgen om Omtzigt. De ministers en staatssecretarissen van NSC zouden zich donderdag verder buigen over de toekomstige rol van Omtzigt binnen de partij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
1 dag geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden