Uitermark vindt beelden azc-protesten Uden afgrijselijk
DEN HAAG (ANP) - De beelden van de uit de hand gelopen protesten tegen asielopvang in Uden zijn "afgrijselijk", vindt minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken). "Het raakt mij ook om dat zo te zien. Die woede. Een demonstratie die zo uit de hand loopt dat een burgemeester uiteindelijk met een noodbevel de boel uit elkaar moet halen." De NSC-minister zei in de Tweede Kamer tegen het ANP dat ze vrijdag spreekt met de burgemeester van de gemeente Maashorst, waar Uden onder valt.
De Vereniging Nederlandse Gemeenten trok vorige week via de NOS een verband tussen het Haagse asielbeleid en de azc-protesten. Dit verband "begrijp ik voor een stukje wel", reageerde Uitermark. Maar van een aanleiding wil ze niet spreken.
Met name de spreidingswet, die de verdeling van asielzoekers over gemeenten regelt, speelt volgens de VNG een rol. Uitermark: "Het is duidelijk dat de spreidingswet ingetrokken gaat worden. Het roept in die zin misschien gevoelens die er al zijn in versterkte mate op."
Tegelijkertijd denkt Uitermark niet "dat die woede een-op-een te koppelen is aan wat we hier in Den Haag op dit moment doen of niet doen". Ze vindt ook niet dat haar collega, asielminister Marjolein Faber (PVV), een pleidooi voor de azc's moet houden. "Het lokaal bestuur maakt zelf de keuzes die het moet maken op grond van de huidige wet. En de huidige wet, de spreidingswet, is er gewoon."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.
4 uur geledenATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
16 uur geleden