Uitermark verzet zich tegen Haagse bemoeienis met burgemeesters
DEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) ziet veel onrust onder burgemeesters, en sprak in een debat met de Tweede Kamer steun uit voor hen. Burgemeesters moeten in een samenleving vol tegenstellingen lastige keuzes maken over de openbare orde. De bewindsvrouw voegde toe "dat zij bij dit soort ingewikkelde afwegingen niet op dagdagelijkse basis zich zouden moeten afvragen wat Den Haag daarvan vindt".
In het debat over de geweldsincidenten in Amsterdam vorige week, kwam ook de rol van burgemeester Femke Halsema uitvoerig aan de orde. Geert Wilders, leider van de PVV waarmee Uitermark in een regeringscoalitie zit, diende zelfs een motie in waarin het kabinet wordt opgeroepen Halsema te ontslaan. Daarom vroeg GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans Uitermark expliciet steun uit te spreken voor Halsema.
"Ik zeg u: ik sta naast álle burgemeesters", reageerde de bewindsvrouw daarop. "Nu en in de toekomst." Vanuit de debatzaal wilde zij de lokale bestuurders een hart onder de riem steken. "Alle burgemeesters, in het hele land. Die elke dag opnieuw lastige afwegingen moeten maken in een samenleving die ook steeds verder verdeeld raakt."
1967
Het is volgens de minister maar één keer voorgekomen dat een kabinet ertoe overging om een burgemeester te ontslaan. Dat was in 1967 bij burgemeester Gijs van Hall van Amsterdam, omdat hij op gebrekkige manier de openbare orde handhaafde. Dat mondde uit in excessief politiegeweld waarbij een dode viel. Dat is een volstrekt andere situatie dan nu het geval is, vindt de minister. Wilders meent echter van niet, omdat er onrust is in de stad en toch weer een demonstratie is toegestaan.
Ook benadrukte Uitermark dat het in beginsel aan de gemeenteraad is om te beslissen over de positie van de burgemeester. Die behield dinsdagavond het vertrouwen van de raad in een debat over de gewelddadigheden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geleden