Uitermark verzet zich tegen Haagse bemoeienis met burgemeesters
DEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) ziet veel onrust onder burgemeesters, en sprak in een debat met de Tweede Kamer steun uit voor hen. Burgemeesters moeten in een samenleving vol tegenstellingen lastige keuzes maken over de openbare orde. De bewindsvrouw voegde toe "dat zij bij dit soort ingewikkelde afwegingen niet op dagdagelijkse basis zich zouden moeten afvragen wat Den Haag daarvan vindt".
In het debat over de geweldsincidenten in Amsterdam vorige week, kwam ook de rol van burgemeester Femke Halsema uitvoerig aan de orde. Geert Wilders, leider van de PVV waarmee Uitermark in een regeringscoalitie zit, diende zelfs een motie in waarin het kabinet wordt opgeroepen Halsema te ontslaan. Daarom vroeg GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans Uitermark expliciet steun uit te spreken voor Halsema.
"Ik zeg u: ik sta naast álle burgemeesters", reageerde de bewindsvrouw daarop. "Nu en in de toekomst." Vanuit de debatzaal wilde zij de lokale bestuurders een hart onder de riem steken. "Alle burgemeesters, in het hele land. Die elke dag opnieuw lastige afwegingen moeten maken in een samenleving die ook steeds verder verdeeld raakt."
1967
Het is volgens de minister maar één keer voorgekomen dat een kabinet ertoe overging om een burgemeester te ontslaan. Dat was in 1967 bij burgemeester Gijs van Hall van Amsterdam, omdat hij op gebrekkige manier de openbare orde handhaafde. Dat mondde uit in excessief politiegeweld waarbij een dode viel. Dat is een volstrekt andere situatie dan nu het geval is, vindt de minister. Wilders meent echter van niet, omdat er onrust is in de stad en toch weer een demonstratie is toegestaan.
Ook benadrukte Uitermark dat het in beginsel aan de gemeenteraad is om te beslissen over de positie van de burgemeester. Die behield dinsdagavond het vertrouwen van de raad in een debat over de gewelddadigheden.
Meer uit Politiek
PARAMARIBO (ANP) - Een verplicht kleiner Oekraïens leger betekent niet dat Oekraïnes bondgenoten een grotere beschermingsmacht moeten leveren, zegt premier Dick Schoof. Die twee onderdelen van een mogelijk toekomstig vredesakkoord staan volgens Schoof los van elkaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) gevraagd om tegen de Europese wet te stemmen die de verspreiding van kinderporno moet tegengaan. Een motie hierover van GroenLinks-PvdA kreeg dinsdag een ruime meerderheid van 95 zetels achter zich. Tegenstanders hebben zorgen over de privacy als kan worden meegelezen met privéberichten via diensten als WhatsApp en Signal. Een Deens compromisvoorstel heeft ze niet overtuigd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het geduld van de Tweede Kamer is op als het gaat om het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur bij vee. Demissionair minister Femke Wiersma heeft dat besluit nog altijd niet definitief gemaakt. Dit leidt tot frustratie van een groot deel van de Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) in debat over de verwikkelingen rond chipmaker Nexperia, voordat de VVD'er zelf naar China reist voor overleg over deze kwestie. Een verzoek daartoe van Kamerlid Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) kreeg steun van een meerderheid.
1 dag geleden