Uitermark verzet zich tegen Haagse bemoeienis met burgemeesters
DEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) ziet veel onrust onder burgemeesters, en sprak in een debat met de Tweede Kamer steun uit voor hen. Burgemeesters moeten in een samenleving vol tegenstellingen lastige keuzes maken over de openbare orde. De bewindsvrouw voegde toe "dat zij bij dit soort ingewikkelde afwegingen niet op dagdagelijkse basis zich zouden moeten afvragen wat Den Haag daarvan vindt".
In het debat over de geweldsincidenten in Amsterdam vorige week, kwam ook de rol van burgemeester Femke Halsema uitvoerig aan de orde. Geert Wilders, leider van de PVV waarmee Uitermark in een regeringscoalitie zit, diende zelfs een motie in waarin het kabinet wordt opgeroepen Halsema te ontslaan. Daarom vroeg GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans Uitermark expliciet steun uit te spreken voor Halsema.
"Ik zeg u: ik sta naast álle burgemeesters", reageerde de bewindsvrouw daarop. "Nu en in de toekomst." Vanuit de debatzaal wilde zij de lokale bestuurders een hart onder de riem steken. "Alle burgemeesters, in het hele land. Die elke dag opnieuw lastige afwegingen moeten maken in een samenleving die ook steeds verder verdeeld raakt."
1967
Het is volgens de minister maar één keer voorgekomen dat een kabinet ertoe overging om een burgemeester te ontslaan. Dat was in 1967 bij burgemeester Gijs van Hall van Amsterdam, omdat hij op gebrekkige manier de openbare orde handhaafde. Dat mondde uit in excessief politiegeweld waarbij een dode viel. Dat is een volstrekt andere situatie dan nu het geval is, vindt de minister. Wilders meent echter van niet, omdat er onrust is in de stad en toch weer een demonstratie is toegestaan.
Ook benadrukte Uitermark dat het in beginsel aan de gemeenteraad is om te beslissen over de positie van de burgemeester. Die behield dinsdagavond het vertrouwen van de raad in een debat over de gewelddadigheden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
11 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
21 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
22 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
23 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
1 dag geleden