Uitermark (NSC) over crisiswet: natuurlijk weegt advies RvS zwaar
DEN HAAG (ANP) - Voor NSC-minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) is het advies van de Raad van State over de asielcrisiswet "natuurlijk" zwaarwegend. Dat zei ze dinsdag in Nieuwsuur. De kwestie ligt gevoelig, nadat interim-fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven van NSC had gezegd de crisiswet niet onvoorwaardelijk te zullen steunen.
Enkele dagen na haar aantreden als interim-fractievoorzitter, nadat Pieter Omtzigt zich voorlopig ziek had gemeld, kreeg Van Vroonhoven al ruzie met PVV-leider Geert Wilders en Dilan Yeşilgöz (VVD). De coalitie wil tijdelijk het parlement omzeilen en een asielcrisis uitroepen, waarna het verregaande maatregelen kan nemen. NSC wil die wet niet steunen als de Raad van State zich er negatief over uitlaat. Haar coalitiegenoten reageerden getergd op X.
Uitermark sluit zich deels aan bij Van Vroonhoven, zonder te herhalen dat zij de wet niet steunt zonder een positief advies van de raad. Uitermark benadrukt dat is afgesproken om "zo snel als mogelijk" migratie te beperken. "Maar daarvoor is wel een dragende motivering van het kabinet nodig." Daaraan wordt nog gewerkt, meldde premier Dick Schoof vorige week zelf al. Binnenkort zal asielminister Marjolein Faber daarmee naar de ministerraad gaan.
Minister David van Weel (Justitie), ook aanwezig bij Nieuwsuur, zegt er vertrouwen in te hebben dat de juiste motivatie voor de asielcrisiswet gevonden zal worden. Hij wil nog niet vooruitlopen op een advies van de Raad van State.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD voelt er nog altijd weinig voor om investeringen in het toekomstige verdienvermogen van de economie te financieren door de staatsschuld te laten oplopen. Dat heeft Wendy van Eijk, de financiële specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gezegd tijdens het debat over de najaarsnota.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil nog deze week in debat met de ministers Femke Wiersma (Landbouw, BBB), Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) over mestregels. Vorige week kwam naar buiten dat tussen deze drie demissionaire bewindspersonen een conflict is ontstaan over mestregels die vanaf 1 januari 2026 moeten ingaan. Of het plan nog voor de kerstvakantie in het kabinet wordt besproken, is onzeker.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er in 2027 één landelijke doorstroomtoets komt voor basisschoolleerlingen. Dinsdagmiddag werd een motie van D66-Kamerlid Ilana Rooderkerk, die hierom vroeg, aangenomen. Tijdens een debat afgelopen donderdag zei demissionair staatssecretaris van Onderwijs Koen Becking (VVD) nog dat het niet mogelijk is om dit voor het schooljaar 2029-2030 voor elkaar te krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er een transparantieverplichting komt over het privébezit van het koninklijk huis. De Kamer wil ook dat uitkeringsgerechtigde leden van het koninklijk huis evenveel belasting gaan betalen als alle andere Nederlanders. Daarvoor moet de grondwet worden aangepast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de initiatiefwet van D66 en VVD gestemd die embryokweek voor onderzoek mogelijk maakt. De initiatiefnemers hopen dat dit leidt tot medische doorbraken, waardoor ivf-behandelingen worden verbeterd en erfelijke ziektes vroegtijdig kunnen worden opgespoord. ChristenUnie en SGP pleitten voorafgaand aan de stemming nog vurig tegen het voorstel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag kort stilgestaan bij de aanslag in de Australische stad Sydney. "Wij leven mee met allen die door deze laffe daad van antisemitisch geweld zijn geraakt", zei Kamervoorzitter Thom van Campen.
1 dag geleden