Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitermark: herdenking beschermen tegen demonstratie 'ingewikkeld'

Uitermark: herdenking beschermen tegen demonstratie 'ingewikkeld'

DEN HAAG (ANP) - Herdenkingen beschermen tegen verstoringen door demonstraties is een "ingewikkelde puzzel", zei minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) in een debat over het demonstratierecht. In de Kamer gaan stemmen op om bijvoorbeeld strenger op te treden tegen demonstraties rond 4 mei-herdenkingen, maar daar gaat de minister niet direct in mee.

Zo kunnen burgemeesters al zwaardere eisen stellen aan demonstraties bij herdenkingsplekken, zei Uitermark. Het idee om herdenkingen voor sommige demonstraties te laten gaan, roept bij haar de vraag op: "Wie bepaalt dan of iets een herdenking is?" Ze vermoedt dat iemand met die macht demonstraties kan uitkiezen op basis van hun inhoud, terwijl alle demonstraties voor de wet gelijk zouden moeten zijn.

Uitermark wil met burgemeesters in gesprek om te kijken of richtlijnen over demonstraties moeten worden aangescherpt. De minister wil kijken "hoe we de waardigheid en stilte van een herdenking meer gewicht kunnen toekennen", zei ze. Tegelijkertijd vindt er nog onderzoek plaats naar het demonstratierecht in Nederland, en Uitermark wil de uitslag afwachten voordat ze voor een eventuele wetswijziging kiest.

DENK: Suikerfeest ook herdenking

"Ik zie ook de pijn die het bij mensen kan veroorzaken als het samenzijn, waarbij men in waardigheid en rust wil herdenken, wordt verstoord", aldus Uitermark. De opening van het Holocaustmuseum in Amsterdam van vorig jaar kwam ter sprake, waarbij een overlevende van de Holocaust met zijn achterkleindochter zou zijn uitgescholden. "Zo'n situatie roept afkeer op, ook bij mij", zegt Uitermark.

Het Suikerfeest is ook een herdenking, zei Denk-Kamerlid Ismail el Abassi, "waarbij we het vasten herdenken". El Abassi wilde weten of die gelegenheid volgens de minister bescherming verdient. "Dit is de eerste keer dat iemand Suikerfeest naar mij toe een herdenking noemt", antwoordde Uitermark. Het voorbeeld laat volgens haar zien dat er goed moet worden nagedacht over het begrip 'herdenking' voordat het een plek in de wet krijgt.

Meer uit Politiek

Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

6 uur geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

8 uur geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

8 uur geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

11 uur geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

12 uur geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

12 uur geleden
Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

23 uur geleden