Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitermark: herdenking beschermen tegen demonstratie 'ingewikkeld'

Uitermark: herdenking beschermen tegen demonstratie 'ingewikkeld'

DEN HAAG (ANP) - Herdenkingen beschermen tegen verstoringen door demonstraties is een "ingewikkelde puzzel", zei minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) in een debat over het demonstratierecht. In de Kamer gaan stemmen op om bijvoorbeeld strenger op te treden tegen demonstraties rond 4 mei-herdenkingen, maar daar gaat de minister niet direct in mee.

Zo kunnen burgemeesters al zwaardere eisen stellen aan demonstraties bij herdenkingsplekken, zei Uitermark. Het idee om herdenkingen voor sommige demonstraties te laten gaan, roept bij haar de vraag op: "Wie bepaalt dan of iets een herdenking is?" Ze vermoedt dat iemand met die macht demonstraties kan uitkiezen op basis van hun inhoud, terwijl alle demonstraties voor de wet gelijk zouden moeten zijn.

Uitermark wil met burgemeesters in gesprek om te kijken of richtlijnen over demonstraties moeten worden aangescherpt. De minister wil kijken "hoe we de waardigheid en stilte van een herdenking meer gewicht kunnen toekennen", zei ze. Tegelijkertijd vindt er nog onderzoek plaats naar het demonstratierecht in Nederland, en Uitermark wil de uitslag afwachten voordat ze voor een eventuele wetswijziging kiest.

DENK: Suikerfeest ook herdenking

"Ik zie ook de pijn die het bij mensen kan veroorzaken als het samenzijn, waarbij men in waardigheid en rust wil herdenken, wordt verstoord", aldus Uitermark. De opening van het Holocaustmuseum in Amsterdam van vorig jaar kwam ter sprake, waarbij een overlevende van de Holocaust met zijn achterkleindochter zou zijn uitgescholden. "Zo'n situatie roept afkeer op, ook bij mij", zegt Uitermark.

Het Suikerfeest is ook een herdenking, zei Denk-Kamerlid Ismail el Abassi, "waarbij we het vasten herdenken". El Abassi wilde weten of die gelegenheid volgens de minister bescherming verdient. "Dit is de eerste keer dat iemand Suikerfeest naar mij toe een herdenking noemt", antwoordde Uitermark. Het voorbeeld laat volgens haar zien dat er goed moet worden nagedacht over het begrip 'herdenking' voordat het een plek in de wet krijgt.

Meer uit Politiek

Theatermaakster en politica Agaath Witteman (84) overleden

BREUKELEN (ANP) - Theatermaakster en politica Agaath Witteman is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden. Ze stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van een hersentumor, in het bijzijn van haar familie. Theaterproducent Matthijs Bongertman heeft dat zaterdag namens de familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving door de Volkskrant.

1 dag geleden
Meerderheid leden ChristenUnie steunt strengere asielkoers

HARDERWIJK (ANP) - De leden van de ChristenUnie hebben zich op een congres in Harderwijk geschaard achter de strengere asielkoers van de Tweede Kamerfractie. Maar de uitslag van de stemming kon niet verhullen dat een groot deel van de achterban worstelt met de koerswijziging. Een oproep van oud-partijkopstuk Leen van Dijke om "trouw aan de kernwaarden" van de partij te blijven, kreeg ook brede steun.

1 dag geleden
CU-leider Bikker haalt uit naar 'liberale dramagenda' kabinet

HARDERWIJK (ANP) - De ChristenUnie mist bij het kabinet-Jetten de beloofde terughoudendheid in medisch-ethische kwesties, met name rond een onlangs aangenomen wet over het gebruik van embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd op het congres van de christelijke partij in Harderwijk. "Stop met de liberale dramagenda", zei zij in een toespraak.

1 dag geleden
Minister voorziet geen problemen in Ter Apel door migratiepact

DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.

2 dagen geleden
Volgende week coronaverhoren met Rutte, Schoof en Koolmees

DEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.

2 dagen geleden
Boekholt wil gemeenten nu niet aanspreken op huizen statushouders

DEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."

2 dagen geleden
Yeşilgöz: geen link begroting Sjoerdsma en terrorismevoorstel

DEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.

2 dagen geleden