Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uitdagingen vuurwerk terug na tweejarig afsteekverbod

Uitdagingen vuurwerk terug na tweejarig afsteekverbod

DEN HAAG (ANP) - Na een verbod van twee jaar vanwege corona mag er deze jaarwisseling weer vuurwerk worden afgestoken. Terwijl de vuurwerkbranche verwacht 10 procent meer legaal vuurwerk te verkopen dan in 2019, leven bij politie en vakbonden vooral zorgen over de zware illegale knallers. Ook maken twaalf gemeentes zich op om tijdens de jaarwisseling een algeheel verbod te handhaven.

Zo mag er in onder meer Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Nijmegen en Apeldoorn helemaal geen vuurwerk worden afgestoken. De hoofdstad ziet vanwege beperkte capaciteit bij de politie de handhaving als "een forse uitdaging". In Rotterdam zien boa's toe of het afsteekverbod wordt nageleefd. In Heumen, op de grens van Gelderland en Limburg, en in het naastgelegen Mook en Middelaar, met eveneens een verbod, rijdt een beveiligingsbedrijf controlerondes tijdens de jaarwisseling.

Behalve door handhaving hopen gemeentes ook op andere manieren mensen te bewegen om geen vuurwerk af te steken. Zo zijn er in verschillende steden nieuwjaarsvieringen georganiseerd, maar het voorspelde slechte weer met harde wind dreigt roet in het eten te gooien. In Apeldoorn is een van de drie geplande shows, de dronelichtshow in het Zuiderpark, afgelast, in Den Haag gaat een vuurwerkshow bij de Hofvijver niet door en ook in Zoetermeer zijn twee vuurwerkshows afgeblazen. Amsterdam en Rotterdam besluiten zaterdag of geplande feesten daar wel door kunnen gaan.

De politie zegt een "onbestendig" gevoel te hebben over de aanstaande jaarwisseling. "Het blijft een mooie en bijzondere avond, maar ik hou mijn hart vast voor de duizenden agenten die de straat op gaan", aldus Peije de Meij, coƶrdinator jaarwisseling bij de politie. Hij houdt rekening met een "heftige" jaarwisseling.

De afgelopen twee jaar leidde het algehele vuurwerkverbod - dat was ingesteld in verband met de coronacrisis - tot minder aanhoudingen en incidenten in vergelijking met voorgaande jaren. De politie pleit al langer voor een vuurwerkverbod. "Maar uiteindelijk blijft het een besluit van de politiek."

Bij de politie leven zorgen over de kracht van het vuurwerk en hulpverleners die daarmee bekogeld worden. "Onacceptabel", aldus De Meij. Volgens hem gaat het niet zozeer op meer plekken mis. "Maar waar het misgaat, gaat het heftiger mis. Bijvoorbeeld omdat dat zware illegale vuurwerk naar hulpverleners wordt gegooid."

De Nederlandse Politiebond signaleert dat er dit jaar meer en zwaarder illegaal vuurwerk verkocht zou zijn. "We hopen dat het een volksfeest wordt, maar het kan zomaar omdraaien in een veldslag", spreekt voorzitter Jan Struijs zijn zorgen uit over de komende jaarwisseling. De opsporingsdiensten namen dit jaar al drie keer zoveel vuurwerk in beslag als vorig jaar.

Meer uit Binnenland

Provincies: bouw van half miljoen woningen dreigt stil te vallen

DEN HAAG (ANP) - De bouw van ongeveer 500.000 woningen dreigt de komende jaren vast te lopen, vooral door de stikstofimpasse en het overvolle elektriciteitsnet. Daarvoor waarschuwen provincies, die stellen dat afspraken over waar en hoeveel woningen tot 2030 gebouwd moeten worden in gevaar komen. Meer inzet en tientallen miljarden van het Rijk zijn nodig om "wat veel mensen zien als het grootste probleem van Nederland" aan te pakken, zegt het Interprovinciaal Overleg (IPO).

1 uur geleden
Rechtbank legt 18 maanden cel op voor verkrachting op Koningsdag

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft de 28-jarige Sirio S. uit Italiƫ veroordeeld tot een celstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, voor het verkrachten van een Ierse vrouw op Koningsdag in Amsterdam.

2 uur geleden
Weer lid sadistische onlinegroep aangehouden

HOOFDDORP (ANP) - De politie heeft op 14 oktober een 22-jarige man uit Hoofddorp aangehouden die lid zou zijn van een gewelddadige onlinegroepering. Hij zou jongeren hebben gechanteerd met naaktbeelden om ze te dwingen zijn onlinegebruikersnaam met een mes in hun benen en borsten te kerven. Dat heeft het Openbaar Ministerie donderdag bekendgemaakt.

2 uur geleden
Vanaf 15.00 uur minder treinen in Zeeland vanwege storm

UTRECHT (ANP) - De NS laat donderdagmiddag uit voorzorg vanaf 15.00 uur minder treinen rijden vanuit Zeeland naar Rotterdam en Amsterdam, en terug. Dat heeft te maken met de verwachte storm met windstoten tot 115 kilometer per uur. Die komt donderdagmiddag het eerst aan in het zuidwesten van Nederland.

3 uur geleden
Aantal asielzoekers in Ter Apel loopt op naar bijna 2100

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben in de nacht van woensdag op donderdag 2099 asielzoekers overnacht, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Daarmee stijgt het aantal voor de derde dag op rij en ligt het aantal voor de twaalfde dag op rij boven de 2000. Begin deze maand verbleven nog minder dan 1900 mensen in Ter Apel.

4 uur geleden
Tientallen vluchten geannuleerd op Schiphol om harde wind

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol vallen vanaf donderdag 18.00 uur tientallen vluchten uit vanwege de verwachte harde wind. Ook moeten reizigers rekening houden met vertragingen. Vanaf donderdagmiddag geldt in de westelijke kustprovincies code oranje, omdat er kans is op zeer zware windstoten.

4 uur geleden
ProRail: treinreiziger moet weerbericht en reisplanner raadplegen

UTRECHT (ANP) - Storm Benjamin kan zorgen voor hinder op het spoor, vooral in het westen en midden van het land. De vervoerders en ProRail raden reizigers aan om zowel het weerbericht als de reisplanner goed in de gaten te houden en donderdag eerder naar huis te gaan, als dat nodig is.

5 uur geleden