Uitbraak varkenspest bedreigt export Spaans varkensvlees
MADRID (ANP/RTR) - Meerdere landen hebben de import van veel Spaans varkensvlees stilgelegd na de eerste uitbraak van Afrikaanse varkenspest in het Zuid-Europese land in drie decennia. Spanje is een van de grootste producenten van varkensvlees ter wereld. De Spaanse overheid probeert de schade te beperken.
Het virus, dat voor het laatst in 1994 in Spanje werd vastgesteld, werd aangetroffen bij zes wilde zwijnen in de buurt van Barcelona. Mexico heeft de import van Spaans varkensvlees direct stopgezet. Andere landen, waaronder China en het Verenigd Koninkrijk, hebben de import van varkensvlees uit delen van Spanje verboden.
"Van de 400 exportcertificaten naar 104 landen is een derde geblokkeerd. We werken eraan om ze zo snel mogelijk weer open te stellen", zei landbouwminister Luis Planas zaterdag.
Afrikaanse varkenspest is niet schadelijk voor mensen, maar verspreidt zich snel onder varkens en wilde zwijnen. Volgens Planas wordt de export naar EU-landen niet beïnvloed, behalve als het gaat om varkens binnen een straal van 20 kilometer van de uitbraak.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP) - Irak heeft de exploitanten van vijf grote olievelden gevraagd de productie weer op te voeren naar het niveau van voor de oorlog in het Midden-Oosten. Dat gebeurde nadat de Verenigde Staten en Iran een akkoord bereikten dat moet leiden tot de volledige heropening van de Straat van Hormuz.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering zoekt vanaf maandag officieel een investeerder voor haar belang in staatsbank Belfius, het voormalige Dexia België. Dat schrijft De Tijd op basis van bronnen. Eind vorig jaar stemde de Belgische regering in met de verkoop van een belang van 20 procent van de bank, die sinds 2011 volledig in handen is van de overheid.
8 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Chinese munt, die volgens critici kunstmatig laag wordt gehouden door Beijing, kost de Duitse economie jaarlijks miljarden euro's aan economische groei. Dat komt naar voren in een studie van het Duitse Economisch Instituut (IW), uitgevoerd in opdracht van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken.
9 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
11 uur geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
12 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
13 uur geleden