Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uit Singer Laren gestolen Van Gogh terug

Uit Singer Laren gestolen Van Gogh terug

GRONINGEN (ANP) - Het Groninger Museum heeft het gestolen schilderij Lentetuin, de pastorietuin te Nuenen in het voorjaar van Vincent van Gogh terug. Het werk werd in 2020 gestolen uit het museum Singer Laren, dat het destijds in bruikleen had voor een tentoonstelling.

Het museum in Groningen meldt dat het werk de komende tijd grondig wordt onderzocht. "Het schilderij heeft geleden, maar is - op het eerste gezicht - nog in goede staat. Het wordt de komende maanden wetenschappelijk onderzocht", aldus het museum. Het is nog niet bekend wanneer het schilderij voor het publiek weer te zien zal zijn. Dat kan weken of maanden duren.

Voor de diefstal is al een verdachte veroordeeld. Het gaat om Nils M. uit Baarn, die al een lang strafblad had en ook veroordeeld is voor het stelen van het doek Twee lachende jongens van Frans Hals bij een museum in Leerdam. Hij kreeg in 2022 in hoger beroep de maximale celstraf van acht jaar. Beide werken zijn miljoenen euro's waard. Het werk van Frans Hals is nog altijd niet terug.

Opgelucht

"Het Groninger Museum is uitermate blij en opgelucht dat het werk weer terug is. Het bevindt zich op dit moment in goed gezelschap in het Van Gogh Museum", zegt directeur Andreas Blühm van het Groninger Museum. Hij laat weten dat kunstdetective Arthur Brand een sleutelrol heeft gespeeld in het terugkrijgen van het werk uit 1884 "en dat waardeert het museum enorm".

Brand zegt in een interview in De Telegraaf dat hij afgelopen weekend op het Amstelveld in Amsterdam 's nachts de man ontmoette die mogelijk het werk in bezit had. Maandag overhandigde hij het schilderij in de woning van Brand. Volgens de kunstdetective had hij niets met de roof te maken. Zijn identiteit wil hij niet bekendmaken.

Het is niet bekendgemaakt hoe de man aan het schilderij kwam. De kunstdetective zegt in De Telegraaf dat criminelen de afgelopen tijd van het werk af wilden vanwege de publiciteit rond het schilderij en de zware straf voor de rover. "De Van Gogh werd gewoon te heet."

Politie

De politie is verheugd dat het schilderij weer terecht is. "De dader zit vast en het werk is terug. Daar zijn we erg blij mee", reageert Richard Bronswijk van team Kunstcriminaliteit. Hij geeft aan uitstekend te hebben samengewerkt met Brand. De zoektocht naar het doek van Frans Hals gaat "onverdroten" door, aldus de politie.

Het werk van Van Gogh is nu officieel in bezit van de verzekeraar, die na de diefstal het bedrag van de waarde heeft uitgekeerd. Het Groninger Museum zegt het recht op de eerste aankoop te hebben en daar ook gebruik van te zullen maken.

Meer uit Binnenland

34 aanhoudingen na onrust in Den Haag, meesten minderjarig

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.

1 uur geleden
Sovjet Ereveld in Leusden opnieuw beklad

LEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.

2 uur geleden
Stuurloze boot had 36 Afghanen en 2 Soedanezen aan boord

HOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.

2 uur geleden
Haagse winkeliers schatten schade onrust op vele duizenden euro's

DEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.

4 uur geleden
Gemeente Den Haag breidt noodbevel centrum uit

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.

5 uur geleden
Mobiele Eenheid grijpt in op Korte Voorhout in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.

6 uur geleden
Politie aanwezig in Maastricht, enkele winkels dichtgetimmerd

MAASTRICHT (ANP) - Ook in Maastricht is zaterdagmiddag veel politie op de been vanwege aangekondigde jongerenprotesten op sociale media. Een aantal winkels heeft in de binnenstad uit voorzorg de gevels dichtgetimmerd.

6 uur geleden