Uber krijgt privacyboete van 10 miljoen euro
DEN HAAG (ANP) - Uber krijgt een privacyboete van 10 miljoen euro omdat het technologiebedrijf te onduidelijk is over de omgang met persoonlijke gegevens van Europese chauffeurs. Volgens de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), die de geldstraf oplegde, gaf Uber onvoldoende openheid van zaken over hoelang het bedrijf dit soort gegevens bewaarde. Daarnaast was het onduidelijk naar welke landen buiten Europa Uber die informatie doorstuurde. Uber zou het chauffeurs die via de app van het bedrijf ritten uitvoerden ook moeilijk hebben gemaakt om informatie op te vragen over hun persoonlijke gegevens.
Volgens AP-voorzitter Aleid Wolfsen is transparantie over de verwerking van persoonsgegevens belangrijk voor de bescherming van je privacy. "Als je niet weet wat er met jouw gegevens gebeurt, dan weet je ook niet of je benadeeld of oneerlijk behandeld wordt, en kun je niet voor je rechten opkomen", stelt hij.
De boete kwam er na een klacht namens 170 Franse chauffeurs, die zich beklaagden over de moeite die ze moesten doen om inzage te krijgen in alle gegevens die Uber over ze had verzameld. Bedrijven zijn volgens Europese privacyrichtlijnen verplicht om die informatie op aanvraag te delen met klanten of gebruikers van een app. Uber had weliswaar een digitaal formulier om zo'n aanvraag te doen, maar volgens de AP maakte Uber dit moeilijk vindbaar.
Reactie Uber
"Dit laat zien dat Uber een dermate hoge drempel plaatste wanneer chauffeurs hun recht op privacy wilden uitoefenen en dat mag niet. Uber had de chauffeurs juist moeten faciliteren. Dat staat ook in de wet", zegt Wolfsen.
Dat een Nederlandse toezichthouder de boete uiteindelijk uitdeelt, komt doordat Uber zijn Europese hoofdkantoor in Amsterdam heeft staan. Volgens de AP heeft Uber nu wel maatregelen genomen om zaken te verbeteren. Het van oorsprong Amerikaanse bedrijf heeft toch bezwaar gemaakt tegen de boete.
Uber, dat goed is voor een jaaromzet van tientallen miljarden dollars, zegt in een reactie dat het bedrijf "het kleine aantal incidenten met lage impact dat door de chauffeurs werd gemeld" inmiddels heeft opgelost. "Wij blijven de afhandeling van dataverzoeken verder optimaliseren en werken altijd constructief samen met de autoriteiten om eventuele zorgen weg te nemen." Uber stelt verder dat de AP het grootste deel van de claims van de chauffeurs ongegrond heeft verklaard.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
14 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
16 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
17 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
19 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
20 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
21 uur geleden