Uber Eats stopt met bezorg-zzp'ers in Nederland
AMSTERDAM (ANP) - Uber Eats stopt vanaf begin volgend jaar met de inhuur van zzp'ers voor de bezorging van maaltijden in Nederland. Voortaan maakt het bedrijf gebruik van uitzendkrachten voor dit werk, maakte Uber bekend. Volgens Uber Eats is dit nodig door "ontwikkelingen in de Nederlandse wet- en regelgeving" rond flexwerk.
Platforms die zzp'ers inzetten om bestelde maaltijden te bezorgen kwamen vorig jaar in de problemen door een uitspraak van de Hoge Raad. Die oordeelde in een door vakbond FNV aangespannen rechtszaak dat 'zelfstandigen' die voor maaltijdbezorger Deliveroo werkten feitelijk in loondienst waren. Inmiddels is Deliveroo weg uit Nederland, maar voor branchegenoot Uber Eats had het oordeel ook gevolgen. Daar komt bij dat de Belastingdienst vanaf volgend jaar wetgeving tegen schijnzelfstandigheid gaat handhaven.
De nu nog als zzp'ers rondrijdende Uber-bezorgers die voor het bedrijf willen blijven werken, kunnen dat bij uitzendbureaus Adecco en Randstad aangeven. Zij krijgen dan ook vakantiegeld, aanvullende bescherming en spullen die nodig zijn voor de bezorging.
'Groot succes'
Algemeen directeur Nick Hilhorst van Uber Eats in Nederland heeft de overstap voorbereid, onder meer door te praten met bezorgers, vakbonden en brancheorganisaties. Het bedrijf testte ook de inzet van uitzendkrachten in sommige steden.
FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha ziet het besluit als "een groot succes". "Maar dat doen ze niet uit zichzelf", zegt hij, verwijzend naar de uitspraak tegen Deliveroo.
Taxidienst
De vakbond had volgens de vicevoorzitter bij de Belastingdienst gepleit voor het handhaven van de wet tegen schijnzelfstandigheid. Dat de Belastingdienst dit vanaf volgend jaar gaat doen, zorgt ervoor dat Uber Eats "niet iets anders kan doen dan zich gedragen als werkgever", aldus Boufangacha. "Uber Eats paste dit model toe om zo goedkoop mogelijk uit te zijn."
Uber is vooralsnog niet van plan zijn taxidienst anders in te richten. Chauffeurs die in Nederland via de app van het techbedrijf ritten uitvoeren, blijven dat doen als zelfstandige ondernemers. Bij het gerechtshof van Amsterdam loopt ook nog een zaak over de vraag of chauffeurs werknemers zijn. De FNV wil dat het bedrijf taxichauffeurs in loondienst neemt, maar Uber verzet zich daar fel tegen en stelt dat veel chauffeurs zelf het liefst voor ondernemerschap kiezen. Volgens Boufangacha zijn hierover vragen gesteld aan het EU-hof. De antwoorden verwacht hij in het voorjaar.
Meer uit Financieel
KAUB (ANP) - Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakt deze week tot een zeer laag niveau. De waterstanden in de Rijn in Duitsland zijn weer gezakt door de aanhoudende droogte.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediatoezichthouder Ofcom gaat onderzoek doen naar de leeftijdschecks bij pornowebsite Pornhub. Daarbij kijkt Ofcom of Pornhub voldoet aan zijn wettelijke verplichtingen om te voorkomen dat minderjarigen porno te zien krijgen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Investeringen in kunstmatige intelligentie helpen de wereldeconomie dit jaar iets beter op koers te blijven dan verwacht. Tegelijkertijd blijken de hoge energiekosten hardnekkiger dan gedacht, waardoor 2027 er minder gunstig uitziet. Dat staat in een rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO).
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Chinese autofabrikanten winnen steeds meer terrein op de Europese automarkt. Ze lokken kopers die nog twijfelen over een volledig elektrische auto met betaalbaardere hybride voertuigen. Merken zoals BYD, MG en Xpeng waren vorige maand goed voor een recordmarktaandeel van bijna 12 procent, heeft het Duitse onderzoeksbureau Dataforce becijferd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Arcadis was woensdagochtend een opvallende daler op het Damrak nadat bekend werd dat het Canadese bedrijf WSP Global zijn pogingen om het advies- en ingenieursbedrijf over te nemen staakt. WSP had langere tijd interesse in Arcadis, maar die onderneming sloeg tot twee keer toe biedingen af. De Canadezen hebben besloten om hun bod op het Nederlandse bedrijf in te trekken. Arcadis ging kort na de opening bijna 10 procent omlaag, goed voor de laatste plek in de MidKap.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zestig partijen hebben interesse getoond in een doorstart van de failliete fietsfabrikant Accell, bekend van merken als Batavus, Sparta, Babboe en Raleigh. Curatoren kregen zowel biedingen op een enkel merk als voorstellen voor de overname van groepen merken, schrijven ze in hun eerste faillissementsverslag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NADI, het Nationaal Agentschap voor Disruptieve Innovatie, stelt in totaal 40 miljoen euro beschikbaar aan teams uit Nederland en Europa om de volgende generatie energiezuinige AI-chips te ontwikkelen. Ook moet het ontwerp van deze chips met kunstmatige intelligentie (AI) worden versneld van jaren naar weken.
3 uur geleden