Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uber Eats stopt met bezorg-zzp'ers in Nederland

Uber Eats stopt met bezorg-zzp'ers in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Uber Eats stopt vanaf begin volgend jaar met de inhuur van zzp'ers voor de bezorging van maaltijden in Nederland. Voortaan maakt het bedrijf gebruik van uitzendkrachten voor dit werk, maakte Uber bekend. Volgens Uber Eats is dit nodig door "ontwikkelingen in de Nederlandse wet- en regelgeving" rond flexwerk.

Platforms die zzp'ers inzetten om bestelde maaltijden te bezorgen kwamen vorig jaar in de problemen door een uitspraak van de Hoge Raad. Die oordeelde in een door vakbond FNV aangespannen rechtszaak dat 'zelfstandigen' die voor maaltijdbezorger Deliveroo werkten feitelijk in loondienst waren. Inmiddels is Deliveroo weg uit Nederland, maar voor branchegenoot Uber Eats had het oordeel ook gevolgen. Daar komt bij dat de Belastingdienst vanaf volgend jaar wetgeving tegen schijnzelfstandigheid gaat handhaven.

De nu nog als zzp'ers rondrijdende Uber-bezorgers die voor het bedrijf willen blijven werken, kunnen dat bij uitzendbureaus Adecco en Randstad aangeven. Zij krijgen dan ook vakantiegeld, aanvullende bescherming en spullen die nodig zijn voor de bezorging.

'Groot succes'

Algemeen directeur Nick Hilhorst van Uber Eats in Nederland heeft de overstap voorbereid, onder meer door te praten met bezorgers, vakbonden en brancheorganisaties. Het bedrijf testte ook de inzet van uitzendkrachten in sommige steden.

FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha ziet het besluit als "een groot succes". "Maar dat doen ze niet uit zichzelf", zegt hij, verwijzend naar de uitspraak tegen Deliveroo.

Taxidienst

De vakbond had volgens de vicevoorzitter bij de Belastingdienst gepleit voor het handhaven van de wet tegen schijnzelfstandigheid. Dat de Belastingdienst dit vanaf volgend jaar gaat doen, zorgt ervoor dat Uber Eats "niet iets anders kan doen dan zich gedragen als werkgever", aldus Boufangacha. "Uber Eats paste dit model toe om zo goedkoop mogelijk uit te zijn."

Uber is vooralsnog niet van plan zijn taxidienst anders in te richten. Chauffeurs die in Nederland via de app van het techbedrijf ritten uitvoeren, blijven dat doen als zelfstandige ondernemers. Bij het gerechtshof van Amsterdam loopt ook nog een zaak over de vraag of chauffeurs werknemers zijn. De FNV wil dat het bedrijf taxichauffeurs in loondienst neemt, maar Uber verzet zich daar fel tegen en stelt dat veel chauffeurs zelf het liefst voor ondernemerschap kiezen. Volgens Boufangacha zijn hierover vragen gesteld aan het EU-hof. De antwoorden verwacht hij in het voorjaar.

Meer uit Financieel

Brussel wil innovatie bevorderen door regels gelijk te trekken

BRUSSEL (ANP) - Dezelfde regels voor innovatieve bedrijven in de EU zullen hen helpen verder door te groeien, zo staat in een wetgevingsvoorstel van de Europese Commissie. Nu is regelgeving rondom bijvoorbeeld investeringen in start-ups nog te versplinterd en anders in elke lidstaat. Brussel wil bepaalde regels gelijktrekken voor alle lidstaten.

34 minuten geleden
UWV breidt onderzoek naar mogelijke fouten WIA-uitkeringen uit

UTRECHT (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV heeft de selectiecriteria om mogelijke fouten bij WIA-uitkeringen te onderzoeken verruimd. Door de aanpassing krijgen 13.000 mensen die al gehoord hadden dat hun uitkering niet gecontroleerd hoefde te worden, nu alsnog een handmatige controle. Deze mensen worden in oktober geïnformeerd.

1 uur geleden
Brussel: kwaliteit meer meewegen bij overheidsaanbestedingen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil dat overheden bij aanbestedingen kwaliteit meer laten meewegen en niet meer alleen op prijs selecteren. Ook wordt de aanbestedingsprocedure eenvoudiger gemaakt. Overheden worden aangemoedigd Europese producten of diensten in te kopen, maar worden daartoe niet verplicht. Dat stelt de Commissie voor in haar woensdag gepresenteerde Wet op de Overheidsaanbestedingen.

1 uur geleden
Storing luchtverkeersleiding kost Ryanair miljoenen, zegt topman

LONDEN (ANP/RTR) - Ryanair heeft dinsdag 260 vluchten moeten annuleren door de storing bij de Britse luchtverkeersleiding. Dat heeft tot een direct verlies van 2,5 tot 3 miljoen pond (zo'n 3 tot 3,5 miljoen euro) geleid, zegt topman Michael O'Leary. De topman verwacht ook woensdag nog tientallen vluchten te moeten annuleren doordat bemanningen zich op verkeerde locaties bevinden.

2 uur geleden
Oprichter gamebedrijf moet 1,6 miljard euro betalen bij scheiding

SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de miljardair en oprichter van gamegigant Smilegate veroordeeld tot het betalen van een schikking van 2,55 biljoen won (omgerekend 1,6 miljard euro) aan zijn vrouw. Daarmee lijkt de grootste echtscheiding in de geschiedenis van het land aanstaande. Beide partijen kunnen nog in beroep gaan tegen het vonnis.

2 uur geleden
Brentolie kost weer meer dan 100 dollar per vat

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie is weer gestegen tot boven de 100 dollar. Dat is voor het eerst sinds eind juli. De prijs is deze maand opgelopen doordat de Verenigde Staten en Iran elkaar blijven aanvallen.

3 uur geleden
Egypte zet stappen voor bouw eerste AI-datacenter van het land

CAIRO (ANP/BLOOMBERG) - Egypte is van plan zijn eerste grootschalige datacenter voor kunstmatige intelligentie (AI) te bouwen. Het gaat om een faciliteit ter waarde van 1 miljard dollar, waarbij gebruik wordt gemaakt van de technologie van het Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia.

3 uur geleden