Uber Eats stopt met bezorg-zzp'ers in Nederland
AMSTERDAM (ANP) - Uber Eats stopt vanaf begin volgend jaar met de inhuur van zzp'ers voor de bezorging van maaltijden in Nederland. Voortaan maakt het bedrijf gebruik van uitzendkrachten voor dit werk, maakte Uber bekend. Volgens Uber Eats is dit nodig door "ontwikkelingen in de Nederlandse wet- en regelgeving" rond flexwerk.
Platforms die zzp'ers inzetten om bestelde maaltijden te bezorgen kwamen vorig jaar in de problemen door een uitspraak van de Hoge Raad. Die oordeelde in een door vakbond FNV aangespannen rechtszaak dat 'zelfstandigen' die voor maaltijdbezorger Deliveroo werkten feitelijk in loondienst waren. Inmiddels is Deliveroo weg uit Nederland, maar voor branchegenoot Uber Eats had het oordeel ook gevolgen. Daar komt bij dat de Belastingdienst vanaf volgend jaar wetgeving tegen schijnzelfstandigheid gaat handhaven.
De nu nog als zzp'ers rondrijdende Uber-bezorgers die voor het bedrijf willen blijven werken, kunnen dat bij uitzendbureaus Adecco en Randstad aangeven. Zij krijgen dan ook vakantiegeld, aanvullende bescherming en spullen die nodig zijn voor de bezorging.
'Groot succes'
Algemeen directeur Nick Hilhorst van Uber Eats in Nederland heeft de overstap voorbereid, onder meer door te praten met bezorgers, vakbonden en brancheorganisaties. Het bedrijf testte ook de inzet van uitzendkrachten in sommige steden.
FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha ziet het besluit als "een groot succes". "Maar dat doen ze niet uit zichzelf", zegt hij, verwijzend naar de uitspraak tegen Deliveroo.
Taxidienst
De vakbond had volgens de vicevoorzitter bij de Belastingdienst gepleit voor het handhaven van de wet tegen schijnzelfstandigheid. Dat de Belastingdienst dit vanaf volgend jaar gaat doen, zorgt ervoor dat Uber Eats "niet iets anders kan doen dan zich gedragen als werkgever", aldus Boufangacha. "Uber Eats paste dit model toe om zo goedkoop mogelijk uit te zijn."
Uber is vooralsnog niet van plan zijn taxidienst anders in te richten. Chauffeurs die in Nederland via de app van het techbedrijf ritten uitvoeren, blijven dat doen als zelfstandige ondernemers. Bij het gerechtshof van Amsterdam loopt ook nog een zaak over de vraag of chauffeurs werknemers zijn. De FNV wil dat het bedrijf taxichauffeurs in loondienst neemt, maar Uber verzet zich daar fel tegen en stelt dat veel chauffeurs zelf het liefst voor ondernemerschap kiezen. Volgens Boufangacha zijn hierover vragen gesteld aan het EU-hof. De antwoorden verwacht hij in het voorjaar.
Meer uit Financieel
HAWTHORNE (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk zal volgend jaar elk kind in de Verenigde Staten een van zijn aandelen in zijn tech- en ruimtevaartbedrijf SpaceX geven. Dat heeft hij maandag gezegd op X, het socialemediaplatform dat ook van hem is. De aankondiging van Musk volgt op een bericht van het AI-bedrijf Anthropic dat het bedrijf achter chatbot Claude een deel van zijn aandelen wil reserveren voor het algemeen belang.
23 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol loopt alles maandag weer goed door, nadat een storing bij de elektronische paspoortcontroles zondag voor lange rijen zorgde en honderden reizigers hun vlucht misten. "Het is een normale dag", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
2 uur geledenKILCHBERG (ANP/DPA) - Topman Adalbert Lechner van de Zwitserse chocolademaker Lindt & Sprüngli is opgestapt vanwege tegenvallende verkopen. Volgens Lindt & Sprüngli is nieuw leiderschap nodig. Lechner stond sinds oktober 2022 aan het hoofd van het bedrijf en werkte al 33 jaar voor Lindt & Sprüngli.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. Beleggers deden het rustig aan, na het bereiken van een nieuw recordniveau op vrijdag. Flinke verliezen in de Amerikaanse techsector, waardoor de techgraadmeter Nasdaq vrijdag ruim 2 procent lager sloot, zorgden voor wat terughoudendheid.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz houdt maandag en dinsdag in Berlijn een top met het bedrijfsleven om te praten over meer investeringen in de Duitse economie. Bedrijven in de grootste economie van Europa roepen al langere tijd om lagere kosten voor energie en arbeid en vermindering van regeldruk en belastingen. Merz heeft gezegd hierbij te willen helpen.
3 uur geledenMANILA (ANP) - De kans om de opwarming van de aarde te beperken volgens de doelstellingen die zijn afgesproken in het Klimaatakkoord van Parijs, is bijna verkeken. Daarvoor heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen maandag gewaarschuwd.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - De websites van Gall & Gall en Etos zijn sinds zondagavond weer te bezoeken, nadat de sites een week lang onbereikbaar waren door het grote cybersecurity-incident bij moederbedrijf Ahold Delhaize. Klanten kunnen via de websites van de slijterij- en drogisterijketen ook weer bestellingen doen, volgens een woordvoerder.
3 uur geleden