Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Uber Eats stopt met bezorg-zzp'ers in Nederland

Uber Eats stopt met bezorg-zzp'ers in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Uber Eats stopt vanaf begin volgend jaar met de inhuur van zzp'ers voor de bezorging van maaltijden in Nederland. Voortaan maakt het bedrijf gebruik van uitzendkrachten voor dit werk, maakte Uber bekend. Volgens Uber Eats is dit nodig door "ontwikkelingen in de Nederlandse wet- en regelgeving" rond flexwerk.

Platforms die zzp'ers inzetten om bestelde maaltijden te bezorgen kwamen vorig jaar in de problemen door een uitspraak van de Hoge Raad. Die oordeelde in een door vakbond FNV aangespannen rechtszaak dat 'zelfstandigen' die voor maaltijdbezorger Deliveroo werkten feitelijk in loondienst waren. Inmiddels is Deliveroo weg uit Nederland, maar voor branchegenoot Uber Eats had het oordeel ook gevolgen. Daar komt bij dat de Belastingdienst vanaf volgend jaar wetgeving tegen schijnzelfstandigheid gaat handhaven.

De nu nog als zzp'ers rondrijdende Uber-bezorgers die voor het bedrijf willen blijven werken, kunnen dat bij uitzendbureaus Adecco en Randstad aangeven. Zij krijgen dan ook vakantiegeld, aanvullende bescherming en spullen die nodig zijn voor de bezorging.

'Groot succes'

Algemeen directeur Nick Hilhorst van Uber Eats in Nederland heeft de overstap voorbereid, onder meer door te praten met bezorgers, vakbonden en brancheorganisaties. Het bedrijf testte ook de inzet van uitzendkrachten in sommige steden.

FNV-vicevoorzitter Zakaria Boufangacha ziet het besluit als "een groot succes". "Maar dat doen ze niet uit zichzelf", zegt hij, verwijzend naar de uitspraak tegen Deliveroo.

Taxidienst

De vakbond had volgens de vicevoorzitter bij de Belastingdienst gepleit voor het handhaven van de wet tegen schijnzelfstandigheid. Dat de Belastingdienst dit vanaf volgend jaar gaat doen, zorgt ervoor dat Uber Eats "niet iets anders kan doen dan zich gedragen als werkgever", aldus Boufangacha. "Uber Eats paste dit model toe om zo goedkoop mogelijk uit te zijn."

Uber is vooralsnog niet van plan zijn taxidienst anders in te richten. Chauffeurs die in Nederland via de app van het techbedrijf ritten uitvoeren, blijven dat doen als zelfstandige ondernemers. Bij het gerechtshof van Amsterdam loopt ook nog een zaak over de vraag of chauffeurs werknemers zijn. De FNV wil dat het bedrijf taxichauffeurs in loondienst neemt, maar Uber verzet zich daar fel tegen en stelt dat veel chauffeurs zelf het liefst voor ondernemerschap kiezen. Volgens Boufangacha zijn hierover vragen gesteld aan het EU-hof. De antwoorden verwacht hij in het voorjaar.

Meer uit Financieel

Flinke stijging olieprijzen drukt sentiment Europese beleggers

AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.

1 uur geleden
Overheid waarschuwt Nederlandse schepen: mijd regio Iran

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.

1 uur geleden
Auto- en motorbranche boekte minder omzet in 2025

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.

2 uur geleden
15.000 cruisegangers en 20.000 zeevarenden vast in Perzische Golf

LONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.

2 uur geleden
AI-chipbedrijf Broadcom bij winnaars op terughoudend Wall Street

NEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.

3 uur geleden
NAM wil niet meewerken aan hervatten gaswinning Groningen

ASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.

4 uur geleden
Coen van Oostrom nieuwe voorzitter ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.

4 uur geleden