Uber boekt tegenvallende winst door 'juridische kwesties'
SAN FRANCISCO (ANP) - Techbedrijf Uber heeft het afgelopen kwartaal last gehad van hogere kosten die op de winstgevendheid drukten. Het bedrijf zag de operationele winst weliswaar stijgen, maar minder dan analisten in doorsnee hadden verwacht. Volgens topman Dara Khosrowshahi deden "juridische en wettelijke kwesties" de prestaties van de taxi- en maaltijdbezorgdiensten deels teniet.
Het is niet direct duidelijk welke rechtszaken en regelgeving Khosrowshahi bedoelt. Onder andere in Nederland stapt Uber Eats over op de inhuur van uitzendkrachten in plaats van zzp'ers voor het bezorgen van maaltijden, na een uitspraak van de Hoge Raad over schijnzelfstandigheid bij branchegenoot Deliveroo. Vorig jaar werd ook bekend dat Londense taxichauffeurs Uber aanklagen om vermeende misleiding rond het verkrijgen van een taxivergunning.
De winst die Uber met zijn taxi- en bezorgapps in de laatste drie maanden van vorig jaar boekte, steeg 18 procent tot 770 miljoen dollar. Op de financiële markten rekenden kenners in doorsnee op een operationele winst van 1,2 miljard dollar, blijkt uit een peiling van financieel persbureau Bloomberg.
Belastingmeevaller
Die misser overschaduwde een sterker dan verwachte groei van de omzet bij het Amerikaanse bedrijf. De opbrengsten stegen 20 procent tot 12 miljard dollar. Volgens Uber was de vraag naar taxiritten en maaltijdbezorging ongekend hoog in de feestdagenperiode.
De nettowinst van Uber steeg in het vierde kwartaal overigens veel sterker, tot 6,9 miljard dollar. Dat kwam door een belastingmeevaller van 6,4 miljard dollar. Ook steeg de waarde van de aandelenbelangen van Uber in techbedrijven Aurora, gespecialiseerd in geautomatiseerd rijden, en Didi, een Chinese taxi-app.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
7 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
11 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
13 uur geleden