Uber boekt tegenvallende winst door 'juridische kwesties'
SAN FRANCISCO (ANP) - Techbedrijf Uber heeft het afgelopen kwartaal last gehad van hogere kosten die op de winstgevendheid drukten. Het bedrijf zag de operationele winst weliswaar stijgen, maar minder dan analisten in doorsnee hadden verwacht. Volgens topman Dara Khosrowshahi deden "juridische en wettelijke kwesties" de prestaties van de taxi- en maaltijdbezorgdiensten deels teniet.
Het is niet direct duidelijk welke rechtszaken en regelgeving Khosrowshahi bedoelt. Onder andere in Nederland stapt Uber Eats over op de inhuur van uitzendkrachten in plaats van zzp'ers voor het bezorgen van maaltijden, na een uitspraak van de Hoge Raad over schijnzelfstandigheid bij branchegenoot Deliveroo. Vorig jaar werd ook bekend dat Londense taxichauffeurs Uber aanklagen om vermeende misleiding rond het verkrijgen van een taxivergunning.
De winst die Uber met zijn taxi- en bezorgapps in de laatste drie maanden van vorig jaar boekte, steeg 18 procent tot 770 miljoen dollar. Op de financiële markten rekenden kenners in doorsnee op een operationele winst van 1,2 miljard dollar, blijkt uit een peiling van financieel persbureau Bloomberg.
Belastingmeevaller
Die misser overschaduwde een sterker dan verwachte groei van de omzet bij het Amerikaanse bedrijf. De opbrengsten stegen 20 procent tot 12 miljard dollar. Volgens Uber was de vraag naar taxiritten en maaltijdbezorging ongekend hoog in de feestdagenperiode.
De nettowinst van Uber steeg in het vierde kwartaal overigens veel sterker, tot 6,9 miljard dollar. Dat kwam door een belastingmeevaller van 6,4 miljard dollar. Ook steeg de waarde van de aandelenbelangen van Uber in techbedrijven Aurora, gespecialiseerd in geautomatiseerd rijden, en Didi, een Chinese taxi-app.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afwachtend gereageerd op de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van president Donald Trump. Een groot deel van de invoertarieven die Trump heeft opgelegd op buitenlandse goederen, is volgens rechters onwettelijk. De EU "analyseert de uitspraak zorgvuldig", zegt een woordvoerder.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een groot deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettelijk verklaard. Trump gebruikte daarvoor een noodwet. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door deze wet uit 1977 toe te passen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen verder omlaag na de verliesbeurt een dag eerder. Beleggers reageerden op een belangrijk inflatiecijfer, de zogeheten prijsindex voor persoonlijke consumptieve bestedingen. Dat cijfer meet de veranderingen in de prijzen van goederen en diensten die door consumenten worden gekocht en heeft de voorkeur van de Amerikaanse centrale bank boven de gewone inflatie. Volgens het cijfer stegen de consumentenprijzen in december met 0,4 procent op maandbasis, wat iets sterker is dan verwacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van de Verenigde Staten is in 2025 met 2,2 procent gegroeid. Dat meldde de Amerikaanse overheid op basis van voorlopige schattingen. De groei van 's werelds grootste economie in 2024 bedroeg 2,8 procent.
3 uur geleden