Tyfoon Haikui bereikt Taiwan, duizenden geëvacueerd
TAIPEI (ANP/AFP) - Bijna 4000 mensen in Taiwan zijn geëvacueerd vanwege tyfoon Haikui, die zondagmiddag (plaatselijke tijd) vroeger dan voorspeld in het oosten aan land kwam. Het is de eerste tropische storm in vier jaar tijd die het eiland rechtstreeks treft.
Meer dan 21.000 huishoudens kwamen zondag tijdelijk zonder stroom te zitten in aanloop naar de tyfoon. Bij meer dan de helft was de elektriciteit weer terug voordat Haikui land bereikte, maar zo'n 9000 huishoudens zitten nog zonder. Ook in de dunbevolkte regio Taitung, waar de tyfoon als eerst aan land kwam, zitten mensen in het donker.
In een verklaring roept de president van Taiwan, Tsai Ing-Wen, mensen op zoveel mogelijk binnen te blijven en niet de bergen in te gaan of naar de kust te trekken. "De golven aan de kust worden langzaamaan groter en groter. Ga alsjeblieft niet naar het strand om naar de golven te kijken, of in het water te spelen, laat staan om gevaarlijke activiteiten uit te voeren", aldus Tsai.
Leger ingezet
Haikui neemt sinds zaterdag toe in windsnelheid, die oploopt tot 150 kilometer per uur. De tyfoon veroorzaakte al hevige regenval. Scholen en kantoren in het zuidelijke en oostelijke deel van Taiwan zijn gesloten en meer dan tweehonderd binnenlandse vluchten zijn geannuleerd. Het leger heeft soldaten en materieel gemobiliseerd rond de delen van het eiland waar Haikui naar verwachting de zwaarste impact zal hebben.
De laatste grote storm die Taiwan trof was tyfoon Bailu in 2019. Daarbij kwam één persoon om het leven.
Tyfoon Saola
Naar verwachting zal Haikui minder schadelijk zijn dan tyfoon Saola, die eerder deze week over Hongkong en Zuid-China trok. Tientallen mensen raakten gewond. Taiwan werd zelf niet getroffen door Saola.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
1 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nog steeds is er geen oplossing in zicht voor het opheffen van de blokkade van Hongarije voor de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. EU-buitenlandchef Kaja Kallas hoopt dat de EU-leiders de Hongaarse premier Viktor Orbán kunnen bewegen zich aan de gemaakte afspraak te houden, zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nieuwe "grootschalige" aanvallen uit te voeren op verschillende steden in Iran. Doelwitten zijn Teheran, Shiraz en Tabriz. In meerdere steden zijn explosies gehoord.
3 uur geleden