Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twintig partijen doen mee aan Europese verkiezingen

Twintig partijen doen mee aan Europese verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Twintig partijen mogen meedoen aan de Nederlandse verkiezingen voor het Europees Parlement op 6 juni. Hun aanmeldingen zijn maandag goedgekeurd door de Kiesraad.

Nog nooit stonden er zo veel partijen op het stembiljet bij de Europese verkiezingen. In 2014 deden negentien partijen mee en in 2009 zeventien. Vijf jaar geleden konden mensen kiezen uit zestien partijen.

Van de 21 partijen die zich hadden aangemeld, is alleen Jezus Leeft niet toegelaten. De partij had de geboortedata van de kandidaten niet ingevuld op het stemformulier. Dat is voor de Kiesraad een onherstelbaar verzuim. De partij tekende bezwaar aan, maar dat werd afgewezen. "Dit besluit is niet lichtvaardig genomen. Het is vrij uniek dat dit gebeurt", zei Wim Kuijken, de voorzitter van de Kiesraad.

Formulieren

Jezus Leeft kan nog naar de Raad van State stappen. Die doet uiterlijk volgende week vrijdag uitspraak.

Om op het stembiljet te komen, moesten de partijen afgelopen dinsdag hun geprinte formulieren fysiek inleveren op het kantoor van de Kiesraad in Den Haag. Dit waren niet alleen de kandidatenlijsten, maar bijvoorbeeld ook verklaringen waarin elke kandidaat de plek op de lijst accepteert, met een kopie van een identiteitsbewijs erbij. Drie andere partijen hadden ook fouten gemaakt, maar zij hebben dit hersteld.

Digitale aanmelding

Bij de afgelopen Kamerverkiezingen moest de Kiesraad in korte tijd 12.000 bladzijden controleren. Voor de Tweede Kamer is Nederland opgedeeld in twintig kieskringen. Nu is Nederland één kieskring en daardoor viel het werk mee. Toch herhaalde Kuijken zijn oproep om partijen de mogelijkheid te bieden zich digitaal aan te melden. Het demissionaire kabinet werkt daaraan. Kuijken is daar blij mee, maar waarschuwt dat dit nog flink wat tijd kost.

Bij de andere partijen werden alle kandidaten goedgekeurd. Vijf jaar geleden kreeg de PvdA de meeste stemmen. Daarom is GroenLinks-PvdA nu de eerste lijst op het stembiljet. PVV, de grootste partij in de Tweede Kamer, is lijst acht. BBB, Nieuw Sociaal Contract en JA21 doen voor het eerst mee aan de Europese verkiezingen. DENK heeft zich niet aangemeld en ontbreekt op de lijst.

Meer uit Politiek

Steun van SGP voor begroting verder weg na motie van afkeuring

DEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.

4 uur geleden
JA21 niet dichter bij kabinet na gesprek over asiel met minister

DEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."

8 uur geleden
D66 eist plan voor herstel leed slavernijverleden

DEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.

9 uur geleden
Kabinet sluit steun voor zieltogende zeehondenopvang nog niet uit

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) begrijpt de zorgen over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC). Hij sluit nog niet uit dat het kabinet bijspringt, maar maakt wel onderscheid tussen het redden van het centrum zelf en het behoud van de onderzoeks- en opvangfunctie voor zeehonden. Dat heeft de VVD-bewindsman gezegd in een Kamerdebat.

11 uur geleden
Premier Jetten vindt VS vaker een onvoorspelbare bondgenoot

BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.

15 uur geleden
Karremans hoopt 2,3 miljard te besparen bij infraprojecten

DEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.

16 uur geleden
Oppositie ziet nog geen reden om zorgbegroting te steunen

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.

1 dag geleden