Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) ligt zwaar onder vuur vanwege de nieuwe indeling van bedrijven en instellingen die de komende jaren voorrang moeten krijgen op het stroomnet. Sommige partijen twijfelen zelfs openlijk of de ACM wel de bevoegdheid had om dit te doen.
Dat bleek woensdag tijdens een zitting voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). Omdat het elektriciteitsnet steeds vaker overbelast raakt, stelde de ACM eerder dit jaar een 'prioriteitenkader' vast voor bedrijven die in de wachtrij staan voor nieuwe aansluitingen. "Maar beter geen prioriteitenkader dan een slecht prioriteitenkader", stelde de advocaat van KPN, een van de veertien partijen die beroep aantekenden tegen de lijst van de ACM.
Telecombedrijven zoals KPN en VodafoneZiggo komen niet op de lijst van de ACM voor. Dat betekent dat nieuwe woonwijken of scholen straks mogelijk zonder internet komen te zitten, waarschuwde VodafoneZiggo.
Afval- en openbaarvervoersbedrijven
Afvalbedrijven zetten vraagtekens bij de bevoegdheden van de ACM. Een besluit over toegang tot het stroomnet zou beter genomen kunnen worden door de netbeheerders, vinden zij. "Dat zijn de mensen met expertise." Zelfs het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat uitte harde kritiek. "De ACM had breder moeten kijken."
Ook verschillende openbaarvervoersbedrijven stapten naar de rechter. NS waarschuwt dat de door de overheid gewenste uitbreiding van de dienstregeling "in het nauw" komt, zonder voorrang op het stroomnet. Spoorbeheerder ProRail vindt dat de ACM-lijst "riekt naar willekeur". Nieuwe woonwijken zullen het straks mogelijk zonder goede tram-, bus- of metroverbindingen moeten doen, stellen de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse ov-bedrijven.
Op gespannen voet
Veel vervoers- en transportbedrijven vinden dat de ACM-prioriteitenlijst op gespannen voet staat met andere wettelijke verplichtingen waaraan zij moeten voldoen. "Het lijkt erop alsof de ACM een belangrijke categorie over het hoofd heeft gezien, bedrijven die willen verduurzamen", stelde de advocaat van Transport en Logistiek Nederland (TLN). "Sommige bedrijven hebben van netbeheerders al te horen gekregen dat hun plannen op dit gebied pas vanaf 2030 gerealiseerd kunnen worden. Bedrijven moeten van alles, maar worden daar niet toe in staat gesteld."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techbeurs Nasdaq toonde vrijdag wat herstel in New York na de koersdreun een dag eerder. Koopjesjagers sloegen toe en kochten vooral chipaandelen na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Die golf werd aangewakkerd door de vrees dat een Democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres zou kunnen leiden tot strengere regelgeving voor kunstmatige intelligentie (AI) en vertraging van de bouw van AI-datacenters.
33 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
3 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
5 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
5 uur geleden