Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet

Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) ligt zwaar onder vuur vanwege de nieuwe indeling van bedrijven en instellingen die de komende jaren voorrang moeten krijgen op het stroomnet. Sommige partijen twijfelen zelfs openlijk of de ACM wel de bevoegdheid had om dit te doen.

Dat bleek woensdag tijdens een zitting voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). Omdat het elektriciteitsnet steeds vaker overbelast raakt, stelde de ACM eerder dit jaar een 'prioriteitenkader' vast voor bedrijven die in de wachtrij staan voor nieuwe aansluitingen. "Maar beter geen prioriteitenkader dan een slecht prioriteitenkader", stelde de advocaat van KPN, een van de veertien partijen die beroep aantekenden tegen de lijst van de ACM.

Telecombedrijven zoals KPN en VodafoneZiggo komen niet op de lijst van de ACM voor. Dat betekent dat nieuwe woonwijken of scholen straks mogelijk zonder internet komen te zitten, waarschuwde VodafoneZiggo.

Afval- en openbaarvervoersbedrijven

Afvalbedrijven zetten vraagtekens bij de bevoegdheden van de ACM. Een besluit over toegang tot het stroomnet zou beter genomen kunnen worden door de netbeheerders, vinden zij. "Dat zijn de mensen met expertise." Zelfs het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat uitte harde kritiek. "De ACM had breder moeten kijken."

Ook verschillende openbaarvervoersbedrijven stapten naar de rechter. NS waarschuwt dat de door de overheid gewenste uitbreiding van de dienstregeling "in het nauw" komt, zonder voorrang op het stroomnet. Spoorbeheerder ProRail vindt dat de ACM-lijst "riekt naar willekeur". Nieuwe woonwijken zullen het straks mogelijk zonder goede tram-, bus- of metroverbindingen moeten doen, stellen de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse ov-bedrijven.

Op gespannen voet

Veel vervoers- en transportbedrijven vinden dat de ACM-prioriteitenlijst op gespannen voet staat met andere wettelijke verplichtingen waaraan zij moeten voldoen. "Het lijkt erop alsof de ACM een belangrijke categorie over het hoofd heeft gezien, bedrijven die willen verduurzamen", stelde de advocaat van Transport en Logistiek Nederland (TLN). "Sommige bedrijven hebben van netbeheerders al te horen gekregen dat hun plannen op dit gebied pas vanaf 2030 gerealiseerd kunnen worden. Bedrijven moeten van alles, maar worden daar niet toe in staat gesteld."

Meer uit Financieel

Democraten willen heffingen Trump met wetsvoorstel blokkeren

WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.

4 uur geleden
Nederlandse technologische industrie verontrust over heffingen

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.

9 uur geleden
EU-buitenlandchef: Rusland en China profiteren van heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.

9 uur geleden
EU-ambassadeurs zondag bijeen voor overleg over heffingen VS

BRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.

10 uur geleden
Werkgeversorganisatie eens met EU-reactie op Trump over Groenland

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.

10 uur geleden
Democraten én Republikeinen kritisch op Groenland-heffingen Trump

WASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.

10 uur geleden
Handelsakkoord VS en EU op losse schroeven om kwestie-Groenland

BRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.

10 uur geleden