Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet

Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) ligt zwaar onder vuur vanwege de nieuwe indeling van bedrijven en instellingen die de komende jaren voorrang moeten krijgen op het stroomnet. Sommige partijen twijfelen zelfs openlijk of de ACM wel de bevoegdheid had om dit te doen.

Dat bleek woensdag tijdens een zitting voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). Omdat het elektriciteitsnet steeds vaker overbelast raakt, stelde de ACM eerder dit jaar een 'prioriteitenkader' vast voor bedrijven die in de wachtrij staan voor nieuwe aansluitingen. "Maar beter geen prioriteitenkader dan een slecht prioriteitenkader", stelde de advocaat van KPN, een van de veertien partijen die beroep aantekenden tegen de lijst van de ACM.

Telecombedrijven zoals KPN en VodafoneZiggo komen niet op de lijst van de ACM voor. Dat betekent dat nieuwe woonwijken of scholen straks mogelijk zonder internet komen te zitten, waarschuwde VodafoneZiggo.

Afval- en openbaarvervoersbedrijven

Afvalbedrijven zetten vraagtekens bij de bevoegdheden van de ACM. Een besluit over toegang tot het stroomnet zou beter genomen kunnen worden door de netbeheerders, vinden zij. "Dat zijn de mensen met expertise." Zelfs het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat uitte harde kritiek. "De ACM had breder moeten kijken."

Ook verschillende openbaarvervoersbedrijven stapten naar de rechter. NS waarschuwt dat de door de overheid gewenste uitbreiding van de dienstregeling "in het nauw" komt, zonder voorrang op het stroomnet. Spoorbeheerder ProRail vindt dat de ACM-lijst "riekt naar willekeur". Nieuwe woonwijken zullen het straks mogelijk zonder goede tram-, bus- of metroverbindingen moeten doen, stellen de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse ov-bedrijven.

Op gespannen voet

Veel vervoers- en transportbedrijven vinden dat de ACM-prioriteitenlijst op gespannen voet staat met andere wettelijke verplichtingen waaraan zij moeten voldoen. "Het lijkt erop alsof de ACM een belangrijke categorie over het hoofd heeft gezien, bedrijven die willen verduurzamen", stelde de advocaat van Transport en Logistiek Nederland (TLN). "Sommige bedrijven hebben van netbeheerders al te horen gekregen dat hun plannen op dit gebied pas vanaf 2030 gerealiseerd kunnen worden. Bedrijven moeten van alles, maar worden daar niet toe in staat gesteld."

Meer uit Financieel

Weer iets minder cafés in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Er zijn in 2026 iets minder cafés in Nederland dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van data die het ANP heeft opgevraagd bij de Kamer van Koophandel (KVK). Volgens branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland gaat Gen Z niet alleen naar cafés, maar is ook de koffiebar steeds meer in trek.

12 minuten geleden
Trump verhoogt importheffingen Zuid-Korea naar 25 procent

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.

7 uur geleden
Wall Street omhoog in aanloop naar Fed-besluit en kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.

8 uur geleden
Microsoft vermindert afhankelijkheid van Nvidia met eigen AI-chip

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.

10 uur geleden
Meta blijft tegen wijzigingen tijdlijnen Facebook en Instagram

AMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.

12 uur geleden
Koerssprong ijsjesmaker Magnum op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.

13 uur geleden
EU komt met strengere regels voor WhatsApp

BRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.

13 uur geleden