Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet

Twijfels over bevoegdheid ACM bij besluit voorrang stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) ligt zwaar onder vuur vanwege de nieuwe indeling van bedrijven en instellingen die de komende jaren voorrang moeten krijgen op het stroomnet. Sommige partijen twijfelen zelfs openlijk of de ACM wel de bevoegdheid had om dit te doen.

Dat bleek woensdag tijdens een zitting voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). Omdat het elektriciteitsnet steeds vaker overbelast raakt, stelde de ACM eerder dit jaar een 'prioriteitenkader' vast voor bedrijven die in de wachtrij staan voor nieuwe aansluitingen. "Maar beter geen prioriteitenkader dan een slecht prioriteitenkader", stelde de advocaat van KPN, een van de veertien partijen die beroep aantekenden tegen de lijst van de ACM.

Telecombedrijven zoals KPN en VodafoneZiggo komen niet op de lijst van de ACM voor. Dat betekent dat nieuwe woonwijken of scholen straks mogelijk zonder internet komen te zitten, waarschuwde VodafoneZiggo.

Afval- en openbaarvervoersbedrijven

Afvalbedrijven zetten vraagtekens bij de bevoegdheden van de ACM. Een besluit over toegang tot het stroomnet zou beter genomen kunnen worden door de netbeheerders, vinden zij. "Dat zijn de mensen met expertise." Zelfs het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat uitte harde kritiek. "De ACM had breder moeten kijken."

Ook verschillende openbaarvervoersbedrijven stapten naar de rechter. NS waarschuwt dat de door de overheid gewenste uitbreiding van de dienstregeling "in het nauw" komt, zonder voorrang op het stroomnet. Spoorbeheerder ProRail vindt dat de ACM-lijst "riekt naar willekeur". Nieuwe woonwijken zullen het straks mogelijk zonder goede tram-, bus- of metroverbindingen moeten doen, stellen de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse ov-bedrijven.

Op gespannen voet

Veel vervoers- en transportbedrijven vinden dat de ACM-prioriteitenlijst op gespannen voet staat met andere wettelijke verplichtingen waaraan zij moeten voldoen. "Het lijkt erop alsof de ACM een belangrijke categorie over het hoofd heeft gezien, bedrijven die willen verduurzamen", stelde de advocaat van Transport en Logistiek Nederland (TLN). "Sommige bedrijven hebben van netbeheerders al te horen gekregen dat hun plannen op dit gebied pas vanaf 2030 gerealiseerd kunnen worden. Bedrijven moeten van alles, maar worden daar niet toe in staat gesteld."

Meer uit Financieel

Europese luchthavenkoepel blij met brandstofplannen van Brussel

BRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens zijn blij met de plannen van de Europese Commissie die de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de energiemarkten in de EU moeten beperken. Hun koepelorganisatie ACI Europe laat weten de plannen te verwelkomen.

12 minuten geleden
Wall Street opent met winst door verlenging wapenstilstand

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, nadat president Donald Trump had aangekondigd de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran te verlengen. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten voor beleggers op Wall Street, waaronder van vliegtuigbouwer Boeing.

36 minuten geleden
Grootste stijging brandstofprijzen in VK sinds invasie Oekraïne

LONDEN (ANP/RTR) - De brandstofprijzen zijn ook in het Verenigd Koninkrijk fors gestegen. Het gaat om de grootste stijging sinds juni 2022, kort nadat Rusland Oekraïne was binnengevallen. Dat meldt statistiekbureau ONS, de Britse evenknie van het CBS.

52 minuten geleden
Boeing levert meer verkeersvliegtuigen af

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.

2 uur geleden
Inspectie legt Tata Steel dwangsom op om gevaarlijke staalslak

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.

2 uur geleden
Zeker vijf tankers verleggen koers van Rotterdam naar Azië

ROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.

2 uur geleden
Waarde bitcoin op hoogste stand in elf weken

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.

3 uur geleden