'Tweet van Trump gaf Taliban overhand bij onderhandelingen'
KABUL (ANP/RTR) - Een tweet van de Amerikaanse president Donald Trump waarin wordt aangekondigd de Amerikaanse troepen tegen kerst uit Afghanistan terug te halen, heeft de opstandige Taliban de overhand gegeven bij de onderhandelingen. Dat zegt het hoofd van de vredesonderhandelingen van Afghanistan tegen de krant Financial Times.
Trump plaatste het bericht vorige week, uren nadat zijn nationale veiligheidsadviseur zei dat Washington begin volgend jaar zijn troepen in Afghanistan zou terugbrengen tot 2500 militairen. De Taliban hebben de aankondiging verwelkomd.
"Niemand heeft enige duidelijkheid verschaft", zei Abdullah Abdullah, het hoofd van de Hoge Raad voor Nationale Verzoening in Afghanistan, in een interview dat donderdag door de Financial Times werd gepubliceerd. De Taliban "zien er misschien hun voordeel in" en komen met geweld terug als de Verenigde Staten zich terugtrekken, zei hij.
Vredesgesprekken
De Verenigde Staten hadden in februari tijdens gesprekken in Qatar afspraken gemaakt met de Taliban over een geleidelijke beëindiging van de strijd, met het doel tot een wapenstilstand en vredesonderhandelingen tussen de Afghaanse partijen te komen. Vredesgesprekken zijn vorige maand van start gegaan.
De Taliban hebben hun aanvallen op buitenlandse militairen vrijwel stopgezet, maar blijven vechten tegen de Afghaanse strijdkrachten. Diplomaten hebben gewaarschuwd dat het toenemende geweld het vertrouwen ondermijnt dat nodig is voor succesvolle vredesbesprekingen.
Een woordvoerder van de Taliban en een onderhandelaar van de Afghaanse regering zeiden dat de onderhandelingen nog steeds lopen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
8 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
10 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
11 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Een glasvezelkabel van een particulier bedrijf is beschadigd in de Oostzee, laat de Letse premier Evika Silina weten. De omstandigheden van het incident worden onderzocht.
11 uur geleden