Tweestrijd tussen Erdogan en Kilicdaroglu bij Turkse verkiezingen
ANKARA (ANP) - In Turkije mogen 60,7 miljoen kiezers zondag naar de stembus voor de presidents- en parlementsverkiezingen. Het belooft een nek-aan-nekrace te worden tussen de zittende Turkse president Recep Tayyip Erdogan van de AK-partij en oppositieleider Kemal Kilicdaroglu van de centrumlinkse Republikeinse Volkspartij (CHP).
Kilicdaroglu is door zes oppositiepartijen als gezamenlijke kandidaat naar voren geschoven. De zes zijn het op veel vlakken niet met elkaar eens, maar hebben zich verenigd in de hoop Erdogan te verslaan. Erdogan is al twintig jaar aan de macht, eerst als premier en sinds 2014 als president. De onafhankelijke nationalistische presidentskandidaat Sinan Ogan is ook kandidaat, maar wordt niet als een kanshebber gezien.
Als niemand meer dan 50 procent van de kiezers achter zich krijgt, volgt op 28 mei een tweede stemronde. 3,4 miljoen Turken in het buitenland konden al eerder hun stem uitbrengen. In Nederland kon dat in Amsterdam, Den Haag, Deventer en Eindhoven.
Volgens de meeste peilingen loopt Erdogan nipt achter op Kilicdaroglu. Al zegt hij zelf te verwachten herkozen te worden. Mocht dat niet het geval zijn, belooft hij wel vredevol de macht over te dragen.
Eerste Kamerlid Farah Karimi (GroenLinks) leidt de internationale verkiezingswaarnemingsmissie van de parlementaire assemblee van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking (OVSE) tijdens de verkiezingen. Volgens haar zijn er in de aanloop naar de verkiezingen al een aantal signalen geweest dat deze niet helemaal vrij en eerlijk verlopen. "Dat is een groot probleem", stelt ze.
Als voorbeeld noemt ze de aardbevingen in het land, waardoor eerder dit jaar miljoenen Turken ontheemd raakten. Slechts zo'n 300.000 mensen hebben zich sindsdien in een ander kiesdistrict laten registreren. "Precieze aantallen van ontheemden hebben we niet, maar het zijn er veel meer", aldus Karimi.
Turken moeten woonachtig zijn in het gebied waar ze willen stemmen. "Als de ontheemden na de aardbeving gebruik willen maken van hun stemrecht moeten ze terug naar de aardbevingsgebieden en daar heeft de regering geen faciliteiten voor beschikbaar gesteld", aldus Karimi. "Feitelijk is het voor honderdduizenden dus onmogelijk om gebruik te maken van hun stemrecht." De dag na de verkiezingen presenteert de waarnemingsmissie haar eerste bevindingen tijdens een persconferentie.
De stembussen zijn geopend van 08.00 tot 17.00 uur lokale tijd. De eerste resultaten worden in de uren daarna verwacht.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.
9 minuten geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.
1 uur geledenABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.
1 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
4 uur geledenPETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
5 uur geleden