Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweestrijd tussen Erdogan en Kilicdaroglu bij Turkse verkiezingen

Tweestrijd tussen Erdogan en Kilicdaroglu bij Turkse verkiezingen

ANKARA (ANP) - In Turkije mogen 60,7 miljoen kiezers zondag naar de stembus voor de presidents- en parlementsverkiezingen. Het belooft een nek-aan-nekrace te worden tussen de zittende Turkse president Recep Tayyip Erdogan van de AK-partij en oppositieleider Kemal Kilicdaroglu van de centrumlinkse Republikeinse Volkspartij (CHP).

Kilicdaroglu is door zes oppositiepartijen als gezamenlijke kandidaat naar voren geschoven. De zes zijn het op veel vlakken niet met elkaar eens, maar hebben zich verenigd in de hoop Erdogan te verslaan. Erdogan is al twintig jaar aan de macht, eerst als premier en sinds 2014 als president. De onafhankelijke nationalistische presidentskandidaat Sinan Ogan is ook kandidaat, maar wordt niet als een kanshebber gezien.

Als niemand meer dan 50 procent van de kiezers achter zich krijgt, volgt op 28 mei een tweede stemronde. 3,4 miljoen Turken in het buitenland konden al eerder hun stem uitbrengen. In Nederland kon dat in Amsterdam, Den Haag, Deventer en Eindhoven.

Volgens de meeste peilingen loopt Erdogan nipt achter op Kilicdaroglu. Al zegt hij zelf te verwachten herkozen te worden. Mocht dat niet het geval zijn, belooft hij wel vredevol de macht over te dragen.

Eerste Kamerlid Farah Karimi (GroenLinks) leidt de internationale verkiezingswaarnemingsmissie van de parlementaire assemblee van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking (OVSE) tijdens de verkiezingen. Volgens haar zijn er in de aanloop naar de verkiezingen al een aantal signalen geweest dat deze niet helemaal vrij en eerlijk verlopen. "Dat is een groot probleem", stelt ze.

Als voorbeeld noemt ze de aardbevingen in het land, waardoor eerder dit jaar miljoenen Turken ontheemd raakten. Slechts zo'n 300.000 mensen hebben zich sindsdien in een ander kiesdistrict laten registreren. "Precieze aantallen van ontheemden hebben we niet, maar het zijn er veel meer", aldus Karimi.

Turken moeten woonachtig zijn in het gebied waar ze willen stemmen. "Als de ontheemden na de aardbeving gebruik willen maken van hun stemrecht moeten ze terug naar de aardbevingsgebieden en daar heeft de regering geen faciliteiten voor beschikbaar gesteld", aldus Karimi. "Feitelijk is het voor honderdduizenden dus onmogelijk om gebruik te maken van hun stemrecht." De dag na de verkiezingen presenteert de waarnemingsmissie haar eerste bevindingen tijdens een persconferentie.

De stembussen zijn geopend van 08.00 tot 17.00 uur lokale tijd. De eerste resultaten worden in de uren daarna verwacht.

Meer uit Buitenland

Zoektocht naar vermiste vlucht MH370 eind december hervat

KUALA LUMPUR (ANP) - De zoektocht naar vlucht MH370 van Malaysia Airlines wordt op 30 december hervat, meldt het Maleisische ministerie van Transport. De meest recente zoektocht in de zuidelijke Indische Oceaan, waar het wrak van het vliegtuig zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, werd in april van dit jaar stopgezet vanwege slechte weersomstandigheden.

44 minuten geleden
Zuid-Koreaanse leider kiest geen kant in conflict China en Japan

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung kiest geen partij in het onlangs gerezen diplomatieke conflict tussen China en Japan. Dat zei Lee woensdag tijdens zijn persconferentie ter gelegenheid van de herdenking van de staat van beleg op 3 december in Zuid-Korea. Exact een jaar geleden riep Lee's voorganger, de inmiddels afgezette Yoon Suk-yeol, die af.

1 uur geleden
Europa eens over afschaffing Russische gasimport tegen 2027

BRUSSEL (ANP) - De Europese Raad heeft woensdag een akkoord bereikt met het Europees Parlement over de geleidelijke afschaffing van de Russische gasimport tegen 2027. Het akkoord past in breder Europees beleid om de afhankelijkheid van Russische energie te beëindigen.

1 uur geleden
Congresleden VS willen voorkomen dat Trump Venezuela aanvalt

WASHINGTON (ANP) - Verschillende Republikeinen en Democraten in het Amerikaanse Congres willen voorkomen dat hun regering een aanval op Venezolaans grondgebied uitvoert. De parlementariërs zeiden dinsdag (lokale tijd) dat ze daartoe resoluties zullen indienen die president Donald Trump verbieden om zonder parlementaire goedkeuring een aanval te bevelen.

1 uur geleden
Palestijnen melden dood journalist door Israëlische droneaanval

KHAN YOUNIS (ANP) - De Palestijnse journalist Mahmoud Wadi is gedood bij een Israëlische droneaanval in de Gazastrook, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. Een andere journalist raakte gewond bij dezelfde aanval, die plaatsvond in de zuidelijke stad Khan Younis.

5 uur geleden
Amnesty wil onderzoek naar RSF-oorlogsmisdaden opvangkamp Soedan

KHARTOEM (ANP) - De aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in Soedan moeten worden onderzocht als oorlogsmisdaden, meldt Amnesty International in een rapport. Afgelopen april voerde de RSF de grootschalige aanval uit op een opvangkamp in de buurt van el-Fasher.

5 uur geleden
Kremlin na gesprekken met VS: vrede in Oekraïne niet dichterbij

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en de Verenigde Staten hebben geen compromis bereikt over vrede in Oekraïne, en "vrede is niet dichterbij, maar ook niet verder weg". Dat zei Kremlin-functionaris Joeri Oesjakov na afloop van gesprekken die de Russische president Vladimir Poetin in Moskou voerde met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Trump.

6 uur geleden