Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweehonderd vervolgingen voor oorlogskritiek in Rusland

Tweehonderd vervolgingen voor oorlogskritiek in Rusland

MOSKOU (ANP/DPA) - Sinds het begin van de oorlog zijn de Russische autoriteiten tweehonderd zaken begonnen tegen critici van de Russische aanval op Oekraïne, meldt een mensenrechtenactivist. De meeste strafrechtelijke procedures werden gebaseerd op de onlangs aangenomen omstreden wet die 'kwaadspreken' over het Russische leger verbiedt.

Volgens de Russische mensenrechtenadvocaat Pavel Tsjikov gebruiken onder meer het ministerie van Binnenlandse Zaken en de geheime dienst FSB allerlei paragrafen om protesten tegen de oorlog in Rusland op straat en op internet te onderdrukken. De drie meest voorkomende beschuldigingen zijn vermeende valse berichten over de inzet van de Russische strijdkrachten, vandalisme en telefoonterreur.

De eerste oppositiefiguur in Rusland die werd veroordeeld onder de nieuwe wet was de lokale politicus Aleksej Gorinov uit Moskou, die begin juli tot zeven jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De autoriteiten openden ook een procedure tegen de bekende liberale oppositiepoliticus Ilja Jasjin wegens het in diskrediet brengen van het leger. Hij riskeert tot tien jaar gevangenisstraf.

De machthebbers in het Kremlin noemen de aanval op het buurland geen oorlog, maar een "speciale militaire operatie" om Oekraïne te "denazificeren" en "demilitariseren" en om de pro-Russische regio's Donetsk en Loehansk te "bevrijden". Rusland heeft die twee streken al erkend als onafhankelijk. Volgens Moskou begaat het Russische leger geen oorlogsmisdaden.

Meer uit Buitenland

Kallas: militaire mobiliteit cruciale verzekeringspolis voor EU

BRUSSEL (ANP) - Het snel kunnen verplaatsen en inzetten van militairen is een "cruciale verzekeringspolis voor de Europese veiligheid". Dat onderstreepte de EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. "Je hoopt dat je het nooit op volle capaciteit hoeft te gebruiken, maar het zorgt voor een geloofwaardiger afschrikking en verdediging", aldus Kallas tijdens een persconferentie waar het voorstel voor militaire mobiliteit van de Europese Commissie werd gepresenteerd.

25 minuten geleden
Meer camera's bij Louvre na geruchtmakende roof

PARIJS (ANP/RTR) - Het Franse museum Louvre laat voor eind 2026 honderd externe bewakingscamera's plaatsen. Daarmee moet de beveiliging worden verbeterd na de geruchtmakende roof van vorige maand, zei directeur Laurence Des Cars tijdens een hoorzitting in het parlement.

1 uur geleden
Sociaaldemocraten niet langer grootste partij in Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense Sociaaldemocraten zijn voor het eerst in meer dan honderd jaar niet meer de grootste partij in Kopenhagen. De partij waartoe ook premier Mette Frederiksen behoort, kreeg bij de lokale verkiezingen grofweg een op de acht kiezers in de hoofdstad achter zich. Dat is ver achter de Rood-Groenen, die bijna een kwart van de stemmen in Kopenhagen wisten te halen. Denen konden dinsdag hun stem uitbrengen voor zowel de gemeenteraad als een regionaal bestuur.

1 uur geleden
Dodental Oekraïne loopt op na nachtelijke aanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het dodental door Russische aanvallen in de nacht van dinsdag op woensdag op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar negentien, melden de autoriteiten. Nog eens 66 mensen raakten gewond, onder wie zestien kinderen.

1 uur geleden
Polen sluit Russisch consulaat in Gdansk, laatste in het land

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.

2 uur geleden
Oekraïne meldt doden na aanvallen in westen van het land

KYIV (ANP) - Zeker negen mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke aanvallen op Oekraïne. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat Rusland opnieuw honderden aanvalsdrones en tientallen raketten heeft ingezet om zijn land te bestoken.

4 uur geleden
Japanse kuststad getroffen door grootste brand in decennia

TOKYO (ANP/RTR) - Een uitzonderlijk grote brand in een kuststad in het zuiden van Japan heeft zeker één persoon het leven gekost. Minstens 170 gebouwen in Oita zijn door het vuur beschadigd. De kuststad, met zo'n half miljoen inwoners, ligt ongeveer 750 kilometer ten zuidwesten van Tokyo, op het eiland Kyushu. Het is de grootste brand in een Japanse stad in decennia. Hulpdiensten proberen nog steeds het vuur te bedwingen.

5 uur geleden