Tweederdemeerderheid Kamer stemt voor referendum
DEN HAAG (ANP) - Een tweederdemeerderheid van de Tweede Kamer heeft voor het wetsvoorstel gestemd dat referenda mogelijk maakt. GroenLinks-Pvda, de Partij voor de Dieren, D66, NSC, BBB, JA21, FVD en PVV steunden het wetsvoorstel van de SP. De grondwetswijziging hoeft nu alleen nog door de Eerste Kamer.
De wet draait om het zogeheten 'bindend correctief referendum'. Dat houdt in dat burgers wetten kunnen tegenhouden die door beide Kamers zijn aangenomen. Niet alle onderwerpen komen daarvoor in aanmerking. Wetsvoorstellen over bijvoorbeeld het koninklijk huis en begrotingen zijn uitgezonderd.
Belangrijke delen van de wet moeten nog worden ingevuld, zoals het aantal handtekeningen dat nodig is om een referendum te organiseren. Deze invulling laat de SP aan het kabinet en het debat in de Tweede Kamer over. Als de grondwetswijziging wordt aangenomen, "dan is deze wet van ons allemaal", zei Kamerlid Michiel van Nispen vorige week in een debat. "Dan past het wat ons betreft niet meer goed om de uitvoering over te laten aan één fractie."
Voorstellen om de grondwet aan te passen, moeten twee keer langs beide Kamers. Als de stemming in de Eerste Kamer hetzelfde verloopt als de eerste keer, levert dat exact een tweederdemeerderheid van vijftig zetels op.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We staan naast de wereldwijde Joodse gemeenschap en blijven strijden tegen antisemitisme en haat", laat demissionair premier Dick Schoof op X weten in een nieuwe reactie op de aanslag op een chanoekaviering op het strand in de Australische stad Sydney. Bij de schietpartij vielen zondag twaalf doden, onder wie een van de daders. Een tweede dader raakte zwaargewond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft de Australische ambtgenoot Anthony Albanese zijn steun betuigd na de schietpartij in Sydney. Dat gebeurde bij het populaire strand Bondi Beach. Daar vond ook een Chanoeka-viering plaats. Er vielen zeker tien doden en elf gewonden. Schoof spreekt van een "zwarte dag voor Australië".
6 uur geledenBUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) denkt dat het "verstandig" is om meer geld te steken in het spoor, maar vindt het aan het volgende kabinet om daarover te besluiten. Donderdag meldde ProRail dat de spoorbeheerder de komende jaren steeds vaker alleen noodzakelijk onderhoud kan plegen. Maar voor klussen om het spoor 'toekomstklaar' te maken is geen budget.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een coalitie met D66, CDA, VVD en JA21 is momenteel het meest realistische scenario voor Henri Bontenbal. Dat zei de CDA-leider na besprekingen met D66, VVD en de nieuwe informateur Rianne Letschert. Hij benadrukte dat de gesprekken nog lopen, maar dat hij verwacht dat er eerst naar JA21 wordt gekeken en dus niet naar GroenLinks-PvdA.
2 dagen geleden