Tweederdemeerderheid Kamer stemt voor referendum
DEN HAAG (ANP) - Een tweederdemeerderheid van de Tweede Kamer heeft voor het wetsvoorstel gestemd dat referenda mogelijk maakt. GroenLinks-Pvda, de Partij voor de Dieren, D66, NSC, BBB, JA21, FVD en PVV steunden het wetsvoorstel van de SP. De grondwetswijziging hoeft nu alleen nog door de Eerste Kamer.
De wet draait om het zogeheten 'bindend correctief referendum'. Dat houdt in dat burgers wetten kunnen tegenhouden die door beide Kamers zijn aangenomen. Niet alle onderwerpen komen daarvoor in aanmerking. Wetsvoorstellen over bijvoorbeeld het koninklijk huis en begrotingen zijn uitgezonderd.
Belangrijke delen van de wet moeten nog worden ingevuld, zoals het aantal handtekeningen dat nodig is om een referendum te organiseren. Deze invulling laat de SP aan het kabinet en het debat in de Tweede Kamer over. Als de grondwetswijziging wordt aangenomen, "dan is deze wet van ons allemaal", zei Kamerlid Michiel van Nispen vorige week in een debat. "Dan past het wat ons betreft niet meer goed om de uitvoering over te laten aan één fractie."
Voorstellen om de grondwet aan te passen, moeten twee keer langs beide Kamers. Als de stemming in de Eerste Kamer hetzelfde verloopt als de eerste keer, levert dat exact een tweederdemeerderheid van vijftig zetels op.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA bieden oppositiepartijen nog geen concrete voorstellen om het belastingplan aan te passen en zo aan een meerderheid te helpen. In het debat over het pakket aan belastingen voor volgend jaar zeiden de partijen af en toe wel dat ze ook niet blij zijn met bepaalde maatregelen, maar ze gingen niet in op alternatieve opties.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om salmonellabesmetting bij leghennen te bestrijden, wil staatssecretaris Silvio Erkens (Voedselzekerheid, VVD) volgend jaar een vaccinatieverplichting invoeren. De afgelopen jaren is het aantal besmettingen bij kippen met salmonella enteritidis gestegen tot boven de Europese norm van 2 procent.
20 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland staat open voor visarestricties van de EU tegen Russen, zei minister Tom Berendsen (Buitenland) bij aankomst in Luxemburg. Hij laat in het midden voor welke Russen beperkingen moeten gaan gelden. Er wordt gesproken over restricties voor Russische diplomaten, voormalige soldaten en burgers.
1 dag geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.
1 dag geledenBREDA (ANP) - De algemene ledenvergadering van NSC is zaterdag in chaos geëindigd na het aftreden van het voltallige bestuur. Het partijbestuur en de aanwezige leden werden het al niet eens over de agenda, omdat een aantal kritische moties niet in stemming mocht worden gebracht. Na een korte schorsing liet waarnemend voorzitter Ronald de Bruin weten de situatie "niet meer werkbaar" te vinden.
2 dagen geleden