Tweederdemeerderheid Kamer stemt voor referendum
DEN HAAG (ANP) - Een tweederdemeerderheid van de Tweede Kamer heeft voor het wetsvoorstel gestemd dat referenda mogelijk maakt. GroenLinks-Pvda, de Partij voor de Dieren, D66, NSC, BBB, JA21, FVD en PVV steunden het wetsvoorstel van de SP. De grondwetswijziging hoeft nu alleen nog door de Eerste Kamer.
De wet draait om het zogeheten 'bindend correctief referendum'. Dat houdt in dat burgers wetten kunnen tegenhouden die door beide Kamers zijn aangenomen. Niet alle onderwerpen komen daarvoor in aanmerking. Wetsvoorstellen over bijvoorbeeld het koninklijk huis en begrotingen zijn uitgezonderd.
Belangrijke delen van de wet moeten nog worden ingevuld, zoals het aantal handtekeningen dat nodig is om een referendum te organiseren. Deze invulling laat de SP aan het kabinet en het debat in de Tweede Kamer over. Als de grondwetswijziging wordt aangenomen, "dan is deze wet van ons allemaal", zei Kamerlid Michiel van Nispen vorige week in een debat. "Dan past het wat ons betreft niet meer goed om de uitvoering over te laten aan één fractie."
Voorstellen om de grondwet aan te passen, moeten twee keer langs beide Kamers. Als de stemming in de Eerste Kamer hetzelfde verloopt als de eerste keer, levert dat exact een tweederdemeerderheid van vijftig zetels op.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Acht Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever moeten van Israël hun diplomatieke papieren inleveren. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar maakte zijn maatregel vorige week bekend, en de Nederlandse minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) heeft nu het aantal getroffen diplomaten bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Stientje van Veldhoven van Klimaat en Groene Groei heeft er "alle vertrouwen in" dat de wet over het bijmengen van groen gas het haalt met een brede meerderheid in de Tweede Kamer. De D66-minister zei na de ministerraad wel dat ze "nog volop in gesprek" is met de Kamer om de steun rond te krijgen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komst van een medicijnfabriek in Katwijk is goed nieuws voor de lokale en de Nederlandse economie, vindt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Voorafgaand aan de ministerraad noemde ze het ook goed dat "we in Nederland en Europa geneesmiddelen blijven maken".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz klaagt over "ruis", "beeldvorming" en "commotie" over het Belastingplan. Om die reden was het volgens de VVD-leider "geen makkelijke week".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel herhaalde vrijdag dat de Europese begrotingssteun aan Sierra Leone is gestopt omdat het Afrikaanse land de veroordeelde crimineel Jos Leijdekkers (ook bekend als Bolle Jos) niet wil uitleveren. Hij zei dat donderdag ook, maar later op de dag kwam vanuit de Europese Commissie het geluid dat de steun om technische redenen is stopgezet.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet haalt geen kinderen uit Gaza voor medische behandeling in Nederland. "Er is sprake van een beleidswijziging" in vergelijking met het vorige kabinet, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) donderdag in de Kamer.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Het onmiddellijk stopzetten van de EU-begrotingssteun aan Sierra Leone is volgens justitieminister David van Weel geen te grof middel om de regering van het Afrikaanse land te bewegen de veroordeelde drugscrimineel Jos Leijdekkers ('Bolle Jos') aan Nederland uit te leveren. "Sierra Leone kan dit binnen 24 uur oplossen door deze man op te pakken en uit te leveren aan ons", zei Van Weel, voor de vergadering met de EU-ministers van Justitie.
1 dag geleden