Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweederdemeerderheid Kamer stemt voor referendum

Tweederdemeerderheid Kamer stemt voor referendum

DEN HAAG (ANP) - Een tweederdemeerderheid van de Tweede Kamer heeft voor het wetsvoorstel gestemd dat referenda mogelijk maakt. GroenLinks-Pvda, de Partij voor de Dieren, D66, NSC, BBB, JA21, FVD en PVV steunden het wetsvoorstel van de SP. De grondwetswijziging hoeft nu alleen nog door de Eerste Kamer.

De wet draait om het zogeheten 'bindend correctief referendum'. Dat houdt in dat burgers wetten kunnen tegenhouden die door beide Kamers zijn aangenomen. Niet alle onderwerpen komen daarvoor in aanmerking. Wetsvoorstellen over bijvoorbeeld het koninklijk huis en begrotingen zijn uitgezonderd.

Belangrijke delen van de wet moeten nog worden ingevuld, zoals het aantal handtekeningen dat nodig is om een referendum te organiseren. Deze invulling laat de SP aan het kabinet en het debat in de Tweede Kamer over. Als de grondwetswijziging wordt aangenomen, "dan is deze wet van ons allemaal", zei Kamerlid Michiel van Nispen vorige week in een debat. "Dan past het wat ons betreft niet meer goed om de uitvoering over te laten aan één fractie."

Voorstellen om de grondwet aan te passen, moeten twee keer langs beide Kamers. Als de stemming in de Eerste Kamer hetzelfde verloopt als de eerste keer, levert dat exact een tweederdemeerderheid van vijftig zetels op.

Meer uit Politiek

Pahlavi kijkt terug op 'positief gesprek' in de Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.

11 uur geleden
Iraanse oppositieleden bij Tweede Kamer kritisch op zoon van sjah

DEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.

13 uur geleden
Asielminister ontbiedt 10 gemeenten vanwege spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten moeten zich op het ministerie van Asiel en Migratie melden, omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken te zorgen. Het gaat om Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Beverwijk, Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland.

13 uur geleden
Minister Sjoerdsma naar China om handelsrelatie te versterken

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.

15 uur geleden
Oud-RIVM-directeur voelde 'enorme druk' over vaccinatiegraad

DEN HAAG (ANP) - Jaap van Delden voelde een "enorme druk" over hoe het met de vaccinatiegraad ging in Nederland ten opzichte van andere landen. Dat zei de oud-RIVM-vaccinatiedirecteur tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

17 uur geleden
RIVM-vaccinatiedirecteur: geen plan B voor vaccinaties voorbereid

DEN HAAG (ANP) - Voor het uitvoeren van de coronavaccinaties was geen plan B voorbereid, toen bleek dat de prikken niet door de huisarts gezet konden worden. Dat zei Jaap van Delden, tijdens een deel van de pandemie programmadirecteur vaccinatie voor het RIVM, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

18 uur geleden
Jetten roept OVSE op om druk op Rusland te houden voor vrede

DEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) moet druk op Rusland houden, zodat het land kiest voor een staakt-het-vuren en onderhandelingen om tot een duurzame vrede te komen. Die oproep deed premier Rob Jetten zaterdag op de openingsdag van de Parlementaire Assemblee van de OVSE in Den Haag.

2 dagen geleden