Tweede vrachtschip uit Oekraïne aangekomen in Istanbul
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het tweede vrachtschip dat Oekraïne heeft verlaten sinds het aflopen van de graandeal is volgens waarnemers aangekomen in Istanbul. Het schip zat vanwege de Russische invasie in Oekraïne sinds 20 februari 2022 vast in de haven van Odesa.
De Primus, die onder Liberiaanse vlag vaart, verliet zondag de haven van Odesa met staal voor de Afrikaanse markt. Het schip voer langs de kust van NAVO-landen Roemenië en Bulgarije richting Turkije, waar schepen onder de graandeal werden geïnspecteerd. De inmiddels verlopen overeenkomst maakte het voor Oekraïne mogelijk veilig landbouwproducten via de Zwarte Zee te exporteren.
De deal tussen Rusland en Oekraïne, gesloten met hulp van Turkije en de Verenigde Naties, eindigde in juli nadat die een jaar in werking was geweest. Rusland weigerde een nieuwe verlenging, omdat het vindt dat de eigen landbouwexport onterecht wordt getroffen door internationale sancties. De Russische autoriteiten hebben gewaarschuwd schepen in de Zwarte Zee te kunnen zien als militair doelwit.
Handelsbelemmeringen
Kyiv heeft eerder deze maand een tijdelijke "humanitaire corridor" opgezet voor schepen die vanwege de oorlog vastzitten in Oekraïne. Dat een tweede schip Oekraïne succesvol heeft verlaten, heeft volgens het Kremlin niets te maken met de graandeal. "Dit is een totaal andere zaak en ons ministerie van Defensie houdt het indien nodig in de gaten", aldus een woordvoerder.
De zegsman heeft ook herhaald dat Rusland weer aan de graandeal zal meewerken zodra aan de Russische eisen wordt voldaan. Graan en andere landbouwproducten uit het land zijn uitgesloten van sancties, maar worden volgens het Kremlin wel indirect getroffen door handelsbelemmeringen, bijvoorbeeld op het gebied van betalingen, verzekeringen en logistiek. Die belemmeringen zouden moeten verdwijnen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
3 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
4 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.
4 uur geleden