Tweede vrachtschip uit Oekraïne aangekomen in Istanbul
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het tweede vrachtschip dat Oekraïne heeft verlaten sinds het aflopen van de graandeal is volgens waarnemers aangekomen in Istanbul. Het schip zat vanwege de Russische invasie in Oekraïne sinds 20 februari 2022 vast in de haven van Odesa.
De Primus, die onder Liberiaanse vlag vaart, verliet zondag de haven van Odesa met staal voor de Afrikaanse markt. Het schip voer langs de kust van NAVO-landen Roemenië en Bulgarije richting Turkije, waar schepen onder de graandeal werden geïnspecteerd. De inmiddels verlopen overeenkomst maakte het voor Oekraïne mogelijk veilig landbouwproducten via de Zwarte Zee te exporteren.
De deal tussen Rusland en Oekraïne, gesloten met hulp van Turkije en de Verenigde Naties, eindigde in juli nadat die een jaar in werking was geweest. Rusland weigerde een nieuwe verlenging, omdat het vindt dat de eigen landbouwexport onterecht wordt getroffen door internationale sancties. De Russische autoriteiten hebben gewaarschuwd schepen in de Zwarte Zee te kunnen zien als militair doelwit.
Handelsbelemmeringen
Kyiv heeft eerder deze maand een tijdelijke "humanitaire corridor" opgezet voor schepen die vanwege de oorlog vastzitten in Oekraïne. Dat een tweede schip Oekraïne succesvol heeft verlaten, heeft volgens het Kremlin niets te maken met de graandeal. "Dit is een totaal andere zaak en ons ministerie van Defensie houdt het indien nodig in de gaten", aldus een woordvoerder.
De zegsman heeft ook herhaald dat Rusland weer aan de graandeal zal meewerken zodra aan de Russische eisen wordt voldaan. Graan en andere landbouwproducten uit het land zijn uitgesloten van sancties, maar worden volgens het Kremlin wel indirect getroffen door handelsbelemmeringen, bijvoorbeeld op het gebied van betalingen, verzekeringen en logistiek. Die belemmeringen zouden moeten verdwijnen.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP) - Een gezonde en duurzame planeet kan niet alleen miljoenen mensenlevens verlengen en een einde maken aan honger, maar op termijn ook de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar opleveren. Tot die conclusie komen 287 wetenschappers uit 82 landen in het zogenoemde Global Environmental Outlook van VN-milieuorganisatie UNEP. Het is het meest uitgebreide rapport dat het agentschap ooit produceerde.
13 minuten geledenPRAAG (ANP) - Andrej Babiš is aangesteld als nieuwe premier van Tsjechië. In een live op tv uitgezonden ceremonie benoemde president Petr Pavel de 71-jarige partijleider van de populistische ANO in zijn nieuwe rol.
45 minuten geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
3 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
4 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
7 uur geleden