Tweede vrachtschip uit Oekraïne aangekomen in Istanbul
ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Het tweede vrachtschip dat Oekraïne heeft verlaten sinds het aflopen van de graandeal is volgens waarnemers aangekomen in Istanbul. Het schip zat vanwege de Russische invasie in Oekraïne sinds 20 februari 2022 vast in de haven van Odesa.
De Primus, die onder Liberiaanse vlag vaart, verliet zondag de haven van Odesa met staal voor de Afrikaanse markt. Het schip voer langs de kust van NAVO-landen Roemenië en Bulgarije richting Turkije, waar schepen onder de graandeal werden geïnspecteerd. De inmiddels verlopen overeenkomst maakte het voor Oekraïne mogelijk veilig landbouwproducten via de Zwarte Zee te exporteren.
De deal tussen Rusland en Oekraïne, gesloten met hulp van Turkije en de Verenigde Naties, eindigde in juli nadat die een jaar in werking was geweest. Rusland weigerde een nieuwe verlenging, omdat het vindt dat de eigen landbouwexport onterecht wordt getroffen door internationale sancties. De Russische autoriteiten hebben gewaarschuwd schepen in de Zwarte Zee te kunnen zien als militair doelwit.
Handelsbelemmeringen
Kyiv heeft eerder deze maand een tijdelijke "humanitaire corridor" opgezet voor schepen die vanwege de oorlog vastzitten in Oekraïne. Dat een tweede schip Oekraïne succesvol heeft verlaten, heeft volgens het Kremlin niets te maken met de graandeal. "Dit is een totaal andere zaak en ons ministerie van Defensie houdt het indien nodig in de gaten", aldus een woordvoerder.
De zegsman heeft ook herhaald dat Rusland weer aan de graandeal zal meewerken zodra aan de Russische eisen wordt voldaan. Graan en andere landbouwproducten uit het land zijn uitgesloten van sancties, maar worden volgens het Kremlin wel indirect getroffen door handelsbelemmeringen, bijvoorbeeld op het gebied van betalingen, verzekeringen en logistiek. Die belemmeringen zouden moeten verdwijnen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de Verenigde Staten "migratie uit derdewereldlanden" permanent willen stopzetten. "Ik zal de migratie uit alle derdewereldlanden permanent pauzeren om het Amerikaanse systeem volledig te laten herstellen", schreef Trump op sociale media.
2 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een van de twee leden van de Nationale Garde die nabij het Witte Huis werd neergeschoten, is overleden. Dat meldde de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persmoment.
3 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 94. Hulpdiensten zijn nog steeds bezig het vuur in de torens te blussen en zoeken nog naar een groot aantal vermiste personen. Zeker 76 mensen raakten gewond, waaronder 11 brandweerlieden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zullen "binnenkort" beginnen met het aanpakken van "Venezolaanse drugsdealers" tijdens operaties op het land, en niet alleen op zee. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump aan.
3 uur geledenDAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
10 uur geleden