Tweede stemronde nodig bij presidentsverkiezing Turkije
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse presidentsverkiezing gaat een tweede ronde in. De zittende president Recep Tayyip Erdogan kreeg bij de stembusgang van zondag meer stemmen dan zijn grootste concurrent Kemal Kilicdaroglu, maar niet genoeg om meteen te winnen.
Erdogan kreeg 49,5 procent van de stemmen, Kilicdaroglu 44,9 procent. Op 28 mei stemmen de Turken opnieuw omdat niemand 50 procent van de kiezers achter zich wist te krijgen. Turkse Nederlanders mogen al van 20 tot en met 24 mei naar de stembus. Er kan dan alleen worden gekozen tussen Erdogan en Kilicdaroglu, die door zes oppositiepartijen naar voren is geschoven.
De derde presidentskandidaat, Sinan Ogan, kreeg maar 5,2 procent van de stemmen en valt daarom af. Hij liep in de peilingen van de afgelopen tijd al flink achter op Erdogan en Kilicdaroglu. Daarom werd Ogan niet gezien als een echte kanshebber. Muharrem Ince kreeg nog minder stemmen, maar hij trok zich vorige week op het laatste moment als kandidaat terug.
267 zetels
Ook in het parlement deed de partij van Erdogan het goed. Met bijna alle stemmen geteld, behaalt de AK-partij daar 267 van de in totaal 600 zetels. Dat is wel minder dan de 296 die de partij haalde bij de vorige verkiezingen, maar meer dan de peilingen voorspelden. De coalitie rond Kilicdaroglu haalt slechts 169 zetels.
Ruim 64 miljoen Turken mochten stemmen. De opkomst in Turkije lag volgens persbureau Anadolu op 88,9 procent. In het buitenland ging het om 52,7 procent. In Nederland kwam ruim de helft van de kiezers opdagen. Volgens cijfers van Anadolu was Erdogan de populairste kandidaat onder Turkse Nederlanders.
Meer uit Buitenland
LOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering mag aanvragers van een Amerikaans paspoort verbieden om op het document het geslacht aan te geven dat overeenkomt met hun genderidentiteit. Het Hooggerechtshof in Washington heeft president Trump gelijk gegeven in zijn strijd tegen de rechten van transgender Amerikanen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
6 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/RTR) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
6 uur geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is urenlang stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten. Ook in Brussel was het donderdag weer raak.
6 uur geleden