Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Tweede stad van Azerbeidzjan bestookt door Armeniërs'

'Tweede stad van Azerbeidzjan bestookt door Armeniërs'

BAKOE/STEPANAKERT (ANP/AFP/DPA) - De tweede stad van Azerbeidzjan, Ganja, is door Armeniërs onder vuur genomen volgens het ministerie van Defensie in de hoofdstad Bakoe. Armeense separatisten in de regio Nagorno-Karabach hebben laten weten dat ze vlak ten noorden van de regio een militair vliegveld in Ganja hebben vernietigd. Volgens Azerbeidzjaanse bronnen zijn burgerdoelen getroffen, inclusief historische bouwwerken.

In de hoofdstad van Nagorno-Karabach, Stepanakert, zijn volgens de regionale leider Arajik Haroetjoenjan, burgerdoelen getroffen door Azerbeidzjaanse beschietingen. Als de meldingen kloppen betekenen de jongste vijandelijkheden een belangrijke escalatie van de strijd in de al jaren omstreden gebieden in de zuidelijke Kaukasus. Volgens bronnen in het Armeense ministerie van Defensie zijn in Nagorno-Karabach zondag drie Azerbeidzjaanse gevechtsvliegtuigen en twee tanks vernietigd.

Het christelijke Armenië en overwegend islamitische Azerbeidzjan verlieten in 1991 vechtend de Sovjet-Unie. Ze hadden het toen al aan de stok over het grensverloop. Feitelijk was er tussen de twee sinds 1994 enkel een broze wapenstilstand. Het bergachtige Armenië is kleiner dan Nederland en telt circa 3 miljoen inwoners. Azerbeidzjan is bijna drie keer groter dan Armenië en telt 10 miljoen inwoners.

Het grootste struikelblok in het conflict is een Armeense enclave die in de Sovjet-Unie deel uitmaakte van de Sovjet-republiek Azerbeidzjan en officieel nog steeds niet bij Armenië hoort. Dat is het circa 150.000 inwoners tellende Nagorno-Karabach. Armeniërs hebben de streek al lang in handen en de bevolking is overwegend Armeens, maar Azerbeidzjan wil de regio al decennia terug. De twee landen beschuldigen elkaar ervan de jongste vijandelijkheden in juli te zijn begonnen. Rusland is een bondgenoot van Armenië terwijl Azerbeidzjan steun van Turkije krijgt.

Meer uit Buitenland

Telegrambaas Doerov vervolgd om faciliteren van terrorisme

MOSKOU (ANP) - Rusland vervolgt Telegram-oprichter Pavel Doerov voor het faciliteren van "terroristische activiteiten". Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de binnenlandse veiligheidsdienst FSB. Tegen Doerov wordt bovendien een arrestatiebevel uitgevaardigd, al heeft dat internationaal in de praktijk weinig betekenis, omdat andere landen niet verplicht zijn daaraan gehoor te geven.

4 uur geleden
Zelensky: Trump verleent ons licenties voor Patriot-raketten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ermee ingestemd Oekraïne licenties te verlenen voor de productie van Patriot-raketten, zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky dinsdagavond (lokale tijd) in Washington. Zelensky had daar een ontmoeting met Trump

7 uur geleden
Dodental door zware aardbeving in zuiden Japan loopt op

TOKIO (ANP) - De aardbeving van dinsdag in de Japanse zuidelijke regio Kumamoto heeft al aan minstens dertien mensen het leven gekost. Dat meldt premier Sanae Takaichi. "Er is aanzienlijke schade vastgesteld, waaronder ingestorte gebouwen, branden en schade aan wegen," zei ze ook.

7 uur geleden
Saudi's vallen samen met VS pro-Iraanse milities in Irak aan

RIYAD/WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië meldt dat zijn strijdkrachten "gerichte aanvallen" hebben uitgevoerd op door Iran gesteunde milities in Irak, in coördinatie met het Amerikaanse Centraal Commando. Volgens de Saudi's waren de acties een reactie op recente droneaanvallen op Saudische olie-installaties vanuit Irak. Er zouden zeker twintig doden zijn gevallen.

8 uur geleden
Rusland: geen mobilisatie nodig dankzij 200.000 legerrekruten

MOSKOU (ANP) - Zo'n 200.000 Russen hebben in de eerste helft van het jaar een contract getekend om in de strijdkrachten te dienen, waarmee het leger "volledig aan zijn personeelsbehoeften heeft voldaan". Dat zei oud-president Dmitri Medvedev, tegenwoordig vicevoorzitter van de Russische Veiligheidsraad, in een op Telegram geplaatste video.

8 uur geleden
Trumps kandidaat Jay Clayton wordt nieuwe inlichtingenchef VS

WASHINGTON (ANP) - De Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben de door president Donald Trump voorgedragen Jay Clayton bevestigd als hoofd van de nationale inlichtingendienst, die toezicht houdt op de achttien inlichtingendiensten van het Amerikaanse leger. Clayton was hiervoor officier van justitie in Manhattan.

8 uur geleden
Iran bestookt Amerikaanse legerbases in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Revolutionaire Garde heeft vanuit Iran meerdere ballistische raketten afgevuurd op Amerikaanse militaire bases in het Midden-Oosten. Dat meldt het Amerikaanse leger, dat tevens zegt dat het alle projectielen heeft onderschept. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios was een basis in Jordanië een van de doelwitten.

11 uur geleden