Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede stad Australië gaat weken in lockdown

Tweede stad Australië gaat weken in lockdown

MELBOURNE (ANP) - Melbourne gaat in lockdown om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. De nieuwe beperkingen in de tweede stad van Australië blijven zes weken van kracht, maakte premier Daniel Andrews van de deelstaat Victoria bekend.

Inwoners mogen hun huis straks alleen verlaten als ze een geldige reden hebben, zoals boodschappen doen, werken of medische zorg zoeken. Ook moeten allerlei ondernemingen de deuren sluiten en mogen horecazaken alleen nog eten bezorgen of laten afhalen.

Grimmige mijlpaal

De lockdown wordt ook van kracht in het gebied Mitchell Shire in Victoria. De beperkingen gaan woensdagavond om een minuut voor middernacht in. De autoriteiten hadden ook al besloten de grens te sluiten tussen Victoria en het aangrenzende New South Wales.

"Ik snap dat zes weken misschien voelt als een eeuwigheid", zegt de premier, die hamerde op de noodzaak de uitbraak onder controle te krijgen. "Gisteren passeerden we een grimmige mijlpaal. Het grootste aantal nieuwe gevallen in een dag tijd. Vandaag zijn we daar overheen gegaan."

Gevangenisstraf

De honderden kilometers lange grens tussen Victoria en New South Wales sluit dinsdagavond rond middernacht (16.00 uur in Nederland). Er worden honderden politiemensen en militairen ingezet om te controleren of mensen zich aan de regels houden.

De autoriteiten waarschuwen dat mensen een boete of een maandenlange gevangenisstraf riskeren als ze stiekem de grens oversteken. Er kan mogelijk een uitzondering worden gemaakt voor inwoners van grensgebieden, maar dat systeem wordt nog uitgewerkt.

App geen succes

Ook ondernemers maken zich zorgen over de sluiting. "Ongeveer een kwart van mijn personeel woont in New South Wales", zegt de uitbater van een tankstation in Wodonga (Victoria). "Ik weet niet of ze nog kunnen komen."

Australië behoort niet tot de landen die het zwaarst zijn getroffen door de pandemie, maar de autoriteiten maken zich toch zorgen over het groeiende aantal besmettingen. Tot dusver is bij ongeveer 8800 mensen vastgesteld dat ze het virus hebben.

De Australische poging om de verspreiding met behulp van een app in kaart te brengen is geen succes. Hoewel het land de COVIDSafe al eind april lanceerde, lijkt de app nauwelijks iets toe te voegen. Ondanks 6 miljoen downloads in twee maanden heeft de app geen contacten van besmette mensen helpen opsporen, die nog niet door contactonderzoekers waren opgespoord, meldde The Sydney Morning Herald onlangs

Meer uit Buitenland

Rekenkamer: nieuwe EU-meerjarenbegroting moeilijk te controleren

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) is bezorgd over de opzet van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034) en waarschuwt voor het gevaar van nieuwe schulden. De financiële waakhond van de EU meldt die zorgen bij de presentatie van een rapport over de begroting van 2025.

5 minuten geleden
Trump gaat Musk en Nvidia-topman Huang eren met wetenschapsprijs

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat donderdag de National Medal of Science uitreiken aan SpaceX-topman Elon Musk. Dat meldt het Witte Huis. De medaille is de hoogste onderscheiding voor wetenschappers en ingenieurs in het land.

1 uur geleden
CNN: nieuwe aanklachten tegen Maduro om martelen Amerikanen

NEW YORK (ANP) - Tegen de gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw komen nieuwe aanklachten, meldt de Amerikaanse nieuwssite CNN. Het zou gaan om onder meer de vermeende marteling van Amerikanen die vastzaten in Venezuela toen Maduro daar aan de macht was.

2 uur geleden
Doden bij aanvallen op Saudische vliegvelden

RIYAD (ANP/AFP) - De Saudische autoriteiten zeggen dat er drie mensen zijn omgekomen bij luchtaanvallen op internationale vliegvelden. Onder meer de luchthaven van de hoofdstad Riyad is geraakt. De Jemenitische Houthi's hebben de aanvallen opgeëist.

2 uur geleden
Rubio: westerse beschaving staat op keerpunt

ATHENE (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft Europa tijdens een toespraak in Athene opgeroepen om uit zijn "lange sluimerstand" te ontwaken en zichzelf te herpakken. Volgens hem staat de westerse beschaving op dit moment op een keerpunt tussen "nationale macht" en verval.

3 uur geleden
Spaanse 87-jarige vrouw die uit huis werd gezet overleden

MADRID (ANP/RTR) - De 87-jarige Maricarmen Abascal is overleden, meldt de huurdersvereniging van Madrid. Abascal werd vorige maand na zo'n zeventig jaar haar huurwoning uitgezet. Dat was de aanleiding voor massale protesten in Spanje tegen hoge prijzen op de woningmarkt, en een politieke crisis. Premier Pedro Sánchez zag zich daardoor genoodzaakt om nieuwe verkiezingen uit te schrijven.

4 uur geleden
Advocaat: kregen te horen dat Christa Pike hersendood was

NASHVILLE (ANP) - De advocaten van de ter dood veroordeelde Christa Pike kregen maandagavond te horen dat ze hersendood was en dat de beademing zou worden stopgezet. Een dag later werd ze wakker en begon ze te praten. Dat vertelde een van haar advocaten woensdag in een persconferentie. "Ik heb er geen verklaring voor."

4 uur geleden