Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede ronde nodig bij Iraanse presidentsverkiezingen

Tweede ronde nodig bij Iraanse presidentsverkiezingen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Er komt een tweede verkiezingsronde in Iran om te beslissen wie de volgende president van het land wordt, maakte het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend. De strijd, die volgende week vrijdag plaatsvindt, gaat dan nog tussen de erg conservatieve Saeed Jalili en de meer gematigde Masoud Pezeshkian.

Geen van de kandidaten haalde vrijdag de absolute meerderheid die nodig was om de verkiezing in één ronde te winnen. Vier kandidaten namen deel aan de eerste ronde. Volgens het ministerie was het een nek-aan-nekrace tussen Pezeshkian, die iets meer dan 10 miljoen stemmen zou hebben gehaald, en Jalili, die op ongeveer 9,4 miljoen stemmen zou kunnen rekenen. Jalili geldt als de voorkeurskandidaat van hoogste religieuze leider, ayatollah Ali Khamenei.

Volgens het ministerie heeft maar 40 procent van de Iraniërs zijn stem uitgebracht. Dat is het laagste cijfer sinds de revolutie in 1979, toen de Islamitische Republiek werd opgericht. Khamenei had Iraniërs juist opgeroepen om massaal te gaan stemmen. Het sluitingsuur van de stemlokalen werd ook meermaals verlengd om meer mensen de kans te geven hun stem uit te brengen.

Helikopterongeval

Hoewel de ayatollah en niet de president het laatste woord heeft in de Iraanse politiek, kan de keuze volgende week vrijdag toch impact hebben voor Iraniërs. De president leidt de regering bij het praktische bestuur van het land en kan de toon van de Iraanse politiek beïnvloeden.

De Iraanse verkiezingen vinden plaats na het overlijden van de conservatieve president Ebrahim Raisi. Hij verongelukte in mei door een helikopterongeval.

Meer uit Buitenland

VS roepen Amerikanen in Iran op te vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.

1 uur geleden
Bloomberg: SpaceX maakt internetdienst Starlink gratis in Iran

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.

4 uur geleden
Aanklagers VS stappen op na dodelijke schietpartij in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.

5 uur geleden
Axios: Witkoff ontmoette ex-kroonprins Iran in geheim overleg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.

5 uur geleden
VS bestempelen Moslimbroederschap als terroristische organisatie

WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.

7 uur geleden
Amerikaanse oud-president Clinton blijft weg van Epstein-verhoor

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.

7 uur geleden
HRANA meldt ruim 2000 geverifieerde doden bij protesten Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran, meldt meer dan 2000 geverifieerde doden bij de protesten in Iran. Door een internetblokkade is het moeilijk om informatie te krijgen over slachtoffers. Getallen hierover lopen tot nu toe erg uiteen.

8 uur geleden