Tweede ronde nodig bij Iraanse presidentsverkiezingen
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Er komt een tweede verkiezingsronde in Iran om te beslissen wie de volgende president van het land wordt, maakte het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend. De strijd, die volgende week vrijdag plaatsvindt, gaat dan nog tussen de erg conservatieve Saeed Jalili en de meer gematigde Masoud Pezeshkian.
Geen van de kandidaten haalde vrijdag de absolute meerderheid die nodig was om de verkiezing in één ronde te winnen. Vier kandidaten namen deel aan de eerste ronde. Volgens het ministerie was het een nek-aan-nekrace tussen Pezeshkian, die iets meer dan 10 miljoen stemmen zou hebben gehaald, en Jalili, die op ongeveer 9,4 miljoen stemmen zou kunnen rekenen. Jalili geldt als de voorkeurskandidaat van hoogste religieuze leider, ayatollah Ali Khamenei.
Volgens het ministerie heeft maar 40 procent van de Iraniërs zijn stem uitgebracht. Dat is het laagste cijfer sinds de revolutie in 1979, toen de Islamitische Republiek werd opgericht. Khamenei had Iraniërs juist opgeroepen om massaal te gaan stemmen. Het sluitingsuur van de stemlokalen werd ook meermaals verlengd om meer mensen de kans te geven hun stem uit te brengen.
Helikopterongeval
Hoewel de ayatollah en niet de president het laatste woord heeft in de Iraanse politiek, kan de keuze volgende week vrijdag toch impact hebben voor Iraniërs. De president leidt de regering bij het praktische bestuur van het land en kan de toon van de Iraanse politiek beïnvloeden.
De Iraanse verkiezingen vinden plaats na het overlijden van de conservatieve president Ebrahim Raisi. Hij verongelukte in mei door een helikopterongeval.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
1 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.
2 uur geledenWISMAR (ANP) - De Duitse organisatoren van de reddingsactie voor walvis Timmy blijven hoop houden dat het dier bevrijd kan worden. De bultrug heeft "een reële kans om daar weg te komen", zei dierenarts Janine Bahr-van Gemmert tijdens een persconferentie.
5 uur geleden