Tweede ronde moet Chileense presidentsverkiezingen beslissen
SANTIAGO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De eerste ronde bij de presidentsverkiezingen in Chili heeft geen beslissing opgeleverd. Met 94 procent van de stemmen geteld, gaat de uiterst rechtse kandidaat José Antonio Kast aan kop met ruim 28 procent van de stemmen. Hij zal het in de tweede ronde op 19 december moeten opnemen tegen de linkse kandidaat Gabriel Boric. Die komt in de eerste ronde uit op 26 procent van de stemmen.
Beide kandidaten blijven daarmee ruimschoots onder de 50 procent, die nodig is om de verkiezingen al in de eerste ronde te beslissen. In de tweede ronde kan de aanhang van de nummer drie, de bekende econoom Franco Parisi, weleens de doorslag gaan geven. Parisi, die in de Verenigde Staten woont, Chili tijdens de campagne niet één keer bezocht en bovendien niet meedeed aan de debatten, behaalde desondanks bijna 13 procent van de stemmen.
De stembusgang is de meest gepolariseerde in het Zuid-Amerikaanse land sinds de herinvoering van de democratie in 1990, toen de dictatuur van Augusto Pinochet ten einde kwam. En zij komt twee jaar na grootschalige protesten in Chili, toen mensen massaal de straat op gingen om betere levensomstandigheden te eisen.
Economie
Bij de presidentsverkiezingen staat onder meer de toekomst van het neoliberale Chileense economische model op het spel. Chili trekt door zijn vrijemarktsysteem veel investeringen aan. De economie wist daardoor geruime tijd snel te groeien. Maar lang niet iedereen in het land profiteerde daarvan. De laatste tijd gaat het economisch een stuk minder en is het al lange tijd onrustig in het land.
Toch belooft de 55-jarige Kast onder meer de vennootschapsbelastingen te verlagen en alle vrijemarktvoorzieningen in het land te behouden. Hij combineert die neoliberale economische politiek met beloftes hard op te treden tegen misdaad en immigratie in te perken. Kast wordt wel vergeleken met de Amerikaanse ex-president Donald Trump en de Braziliaanse president Jair Bolsonaro.
Boric, een 35-jarige voormalig studentenleider, wil juist de belastingen voor bedrijven verhogen, het pensioenstelsel reorganiseren en de sociale uitkeringen verhogen. Ook wil hij strenge milieuregels introduceren en de rechten van inheemse bevolkingsgroepen versterken. De demonstraties van 2019 leken hem stevig in het zadel te helpen. Lange tijd had hij een comfortabele voorsprong in de peilingen. Maar onvrede over de aanhoudende politieke onrust, in combinatie met het breed levende gevoel dat de criminaliteit in het land snel toeneemt, bracht Kast de laatste tijd weer helemaal terug in de race. De tweede ronde in december lijkt een nek-aan-nekrace te worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.
5 uur geleden