Tweede ronde Franse regionale verkiezingen
PARIJS (ANP) - Frankrijk houdt zondag de tweede ronde van de regionale en departementale verkiezingen. Die worden als een mogelijke graadmeter gezien voor de presidentsverkiezingen volgend jaar, waardoor de spanning hoog is. Tijdens de eerste ronde op 20 juni trok slechts een derde van de Fransen naar de stembus.
De verkiezing werd vanwege de coronapandemie maanden uitgesteld. Tijdens de presidentsverkiezingen in 2022 wordt Marine Le Pen van de rechts-populistische partij Rassemblement National (RN) waarschijnlijk de belangrijkste tegenstander van zittend president Emmanuel Macron. Toch scoorden zijn La République en Marche en de partij van Le Pen slecht bij de regionale en departementale verkiezingen van 20 juni.
Uit peilingen komt naar voren dat de centrumrechtse Les Républicains (LR) nu met 27 procent van de stemmen aan kop staat. RN staat met 19 procent op de tweede plaats, maar kreeg 9 procentpunt minder stemmen dan vorige keer. De partij van Macron deed sinds haar oprichting in 2016 voor het eerst mee aan deze verkiezingen en boekte een mager resultaat met 11 procent van de stemmen.
In hoeverre de peilingen betrouwbaar zijn, is vanwege de lage opkomst nog de vraag. Regionale en departementale verkiezingen vinden in twee stemrondes plaats als geen enkele partij een absolute meerderheid haalt in de eerste ronde. In dat geval gaan partijen met minstens 10 procent van de stemmen door naar de tweede ronde. Maar partijen kunnen er ook voor kiezen om samen een lijst te vormen om in de tweede ronde stemmen te werven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Veiligheidsonderzoekers die de botsing in de lucht in januari tussen een passagiersvliegtuig van American Airlines en een Black Hawk van het Amerikaanse leger nabij Washington onderzochten, hebben ontdekt dat de hoogtemeter van de helikopter niet goed werkte.
2 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische soldaten hebben minstens dertig mensen gedood toen ze woensdag het vuur openden op een menigte die wachtte op humanitaire hulp in het noorden van de Gazastrook. Dat meldt de burgerbescherming van het Palestijnse gebied. Er zouden ook ongeveer driehonderd gewonden zijn gevallen.
51 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De speciale rapporteur voor marteling van de Verenigde Naties maakt zich grote zorgen over de honger in Gaza. Er moet zo snel mogelijk hulp worden toegelaten tot het gebied, want de huidige situatie is onnodig en onmenselijk, zegt Alice Jill Edwards in een verklaring.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De speciale Amerikaanse gezant Steve Witkoff reist af naar Israël, melden Amerikaanse en Israëlische functionarissen aan nieuwssite Axios en persbureau AFP. Hij gaat daar volgens de bronnen in gesprek over de nijpende toestand in de Gazastrook.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat een luchtdropping met hulpgoederen uitvoeren boven Gaza, hebben de minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot en minister van Defensie Theo Francken woensdag aangekondigd. Het gaat om een defensievliegtuig met voor 600.000 euro aan voedsel en medisch materiaal.
15 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Tienduizenden fans hebben woensdag in Birmingham afscheid genomen van Ozzy Osbourne. De rouwstoet die door het centrum van de stad reed werd begroet met luid gejuich van de aanwezige menigte. Ook gooiden fans bloemen naar de auto's in de rouwstoet.
15 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China en Rusland gaan in augustus weer samen militaire oefeningen houden, in onder meer de buurt van Vladivostok dat aan de Japanse Zee ligt. Er wordt daarna ook samen gepatrouilleerd op de Stille Oceaan. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Defensie zei dat de oefeningen en marinepatrouilles tegen niemand zijn gericht.
18 uur geleden